Ari Koivunen

 • Ari Mikael Koivunen (ur. 7 czerwca 1984 w Kouvola) – fiński wokalista heavy metalowy, który zyskał rozpoznawalność jako zwycięzca fińskiego Idola w 2007 roku. Aktualnie Ari występuje w fińskim zespole metalowym Amoral

  Wczesne życie

  Ari Koivunen urodził się w Kouvola w Finlandii w dniu 7 czerwca 1984 roku i przez całe swoje życie, miał pasję do muzyki. W 2005 roku wygrał Mistrzostwa Finlandii Karaoke i zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata Karaoke w tym samym roku. Ari jest zwycięzcą fińskiego „Idola” – konkursu, który był jego absolutnym przełomem w roku 2007. Zarówno w Finlandii, jak i za granicą zdobył wiele uwagi, ponieważ w programie wybierał do wykonywania głównie metalowe i rockowe piosenki.

  Wczesna kariera

  Debiutancki album Ariego „Fuel for the Fire” został oficjalnie wydany 30 maja 2007 roku, mimo że płyta została już dopuszczona do sprzedaży poprzez pobranie 21 maja 2007.Piosenki na albumie zostały wykonane przez znanych fińskich muzyków metalowych i kompozytorów. Pierwszy singiel z tego albumu „Hear My Call” został wydany w dniu 11 maja 2007. W pierwszym tygodniu sprzedaży „Fuel for the Fire” wskoczył natychmiast do góry na oficjalnej liście albumów, a od 7 czerwca 2007, że już osiągnął status platynowej płyty z ponad 40.000 sprzedanych albumów. Album Koivunena jest jednym z najszybciej sprzedających się płyt w historii muzyki fińskiej, z ponad 10.000 sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu sprzedaży. „Fuel for the Fire” pozostał numerem jeden w Finlandii przez dwanaście tygodni po jego wydaniu.

  Album osiągnął status platynowej płyty dwukrotnie (60000 sztuk). „Fuel For The Fire”, ukazał się w Japonii w październiku 2007 roku. Ich pierwszy koncert razem odbył się w maju 2007 roku. W pierwszym roku grupa zagrała ponad 100 koncertów.

  W dniu 11 czerwca 2008 roku, Ari Koivunen (zespół) opublikował drugi album Becoming. Album został wyprodukowany po raz kolejny przez Nino Laurenne i Pasi Heikkilä. „Becoming” zadebiutował na miejscu 1 na oficjalnej liście albumów fińskiej i otrzymał status złotej płyty (ponad 15 000 sprzedanych egzemplarzy) po pierwszym tygodniu sprzedaży

  „Becoming” został wydany w Japonii w dniu 25 czerwca oraz w Niemczech w dniu 10 października 2008. Ari Koivunen zagrał około 160 koncertów w Finlandii w latach 2007-2008 oraz w Tokio, Japonii dwa koncerty na koniec maja 2008 r.

  Amoral

  W dniu 25 listopada 2008 roku, technical death metalowy zespół Amoral ogłosił Ariego jako swojego wokalistę. Pierwsza płyta Amoral z Arim jako wokalistą to „Show Your Colors” wydana 6 maja 2009 roku. Dla Amoral była to już czwarta płyta. „Show Your Colors” w Finlandii osiągnęła pozycję 19-w pierwszym tygodniu. Album został wydany w Wielkiej Brytanii 11 maja w Niemczech 22 maja, w USA. i Kanadzie 9 czerwca, a w Japonii 22 lipca 2009. Istnieją dwa single wydane do albumu„Year Of The Suckerpunch” and „Gave Up Easy”

  Drugi album Amoral z Arim to „Beneath” który został wydany 26 października 2011 roku w edycji japońskiej 19 października 2011 roku. Pierwszy singiel to „Same Difference”, a drugi singiel i zarówno pierwszy teledysk to „Silhouette”. Drugim teledyskiem który został wykonany jest to „Wrapped in Barbwire” który oddaje hołd teledyskowi Guns n’Roses „Garden of Eden”. 14 lutego 2012 album został wydany w USA przez The End Records oraz w Meksyku 15 lutego.W Rosji został opublikowany 27 marca 2012 przez FONO Records. Album został wg publicznego głosowania uznany jako czwarty najlepszy album metalowy przez Finnish Metal Awards w 2011 a Ari został uznany jako czwartym najlepszym wokalistą.

  Szósty album Amoral trzeci z Arim nosi nazwę „Fallen Leaves & Dead Sparrows” i ukazał się w Finlandii 14 lutego 2014 roku. W Europie album został wydany w marcu. Album został wyprodukowany przez Bena Varona. Marco Hietala wyprodukował wokale Ariego. Album otrzymał bardzo pozytywne recenzje głównie z magazynów metalowych w Finlandii, Europy i USA. „Fallen Leaves & Dead Sparrows” osiągnął pozycję 18 w pierwszym tygodniu i trzymał się na niej przez 2 tygodnie. Pierwszy teledysk „Blueprints”

  Zespół koncertował w Azji na przełomie kwietnia i maja 2013.Zespół grał na festiwalu Pulp Summer Slam na Filipinach, oraz w Pekinie i Szanghaju na festiwalu Shanghai Midi Festivals w Chinach. Festiwal w Pekinie był największym w historii zespołu z 10 000 publicznością. W jesieni 2014 pojechali na trasę po Europie z Dark Tranquillity.20 listopada 2014 Amoral grali w klubie Alibi we Wrocławiu.

  Inne projekty

  Obok Amoral, Ari gra również solo, duety, lub pokazuje się z kolegami z jego poprzednich zespołów: Erkka Korhonen i Luca Gargano.

  Ari występował również w Raskasta Joulua(Heavy Christmas). Są to występy w Finlandii co roku od 2007.Biorą w nim udział fińscy wokaliści metalowi .Albumy uzyskały status platynowych płyt (ponad 20 000 szt) w Finlandii. Ari śpiewa na pierwszym albumie tradycyjna piosenka fińską na święta „Arkihuolesi Kaikki Heita”, a na drugim albumie „The First Noel”. Oba albumy zawierają również piosenkę, gdzie śpiewają wszyscy wokaliści razem, na pierwszym albumie jest to „Tulkoon joulu”, a na drugim „Joulu, juhla parahin”.

  Ari występuje też w musicalu rockowym „I Wanna Rock” w Teatrze Muzycznym Palatsi w Tampere w Finlandii.Musical trwa całą wiosnę 2015 i zahacza też o jesień 2015 roku. Ari, a zwłaszcza jego śpiew, został pochwalony opiniami. Występuje on tak jako Michael Monroe, Axl Rose i Steve Perry.

  Idol

  Idol Pod koniec 2006 roku Koivunen poszedł na castingu do trzeciego sezonu fińskiego Idola. Przed przystąpieniem do przesłuchania, pracował jako barman.

  Jego silny i bardzo charakterystyczny głos zachwycił jury (Asko Kallonen, Nina Tapio i Jone Nikula) którzy dopuścili go do następnego etapu.By następnie przyznać mu miejsce w półfinale.

  W swoim półfinałowej Koivunen otrzymali 86%głosów publiczności, co pozwalało mu przejść do finałów

  Mieszkaniec Lahti, Koivunen dostał się do finału po wygranej 86% procentami głosów publiczności po wykonaniu piosenki Billy Joela „Piano Man”

  Z nadejściem pierwszego marca 2007 roku, Koivunen miał już zarezerwowane miejsce w drugiej rundzie konkursu i wykonał piosenkę Deep Purple „Perfect Strangers”.

  Koivunen przeniósł się do trzeciej rundy konkursu i w dniu 8 marca wykonał piosenkę Iron Maiden „The Evil That Men Do”

  W dniu 15 marca, Koivunen dostał się do czwartej rundy konkursu, zaśpiewał hit Whitesnake „ Here I Go Again”. Pomimo krytyki ze strony sędziów,że śpiewa tylko metalowe utwory w finale. Koivunen był niewzruszony „Nie widzę żadnego powodu by rozważyć to co ludzie mogą chcieć ponieważ wydaje mi się, że podoba im samo co mi”, powiedział Koivunen.

  Czwarty finał odbył się 22 marca a Koivunen wybrał do zaśpiewania hit Led Zeppelin „Rock and roll”. Sędziowie jednak nie byli zadowoleni z kontynuacji Koivunena śpiewania metalowych piosenek i dali mu niespotykane dotąd cztery negatywne opinie. Głosowanie publiczne było innego zdania i Koivunen ponownie dostał się do następnej rundy, nie będąc w niebezpieczeństwie eliminacji.

  Piąty finał odbył się 29 marca, a Koivunen zdobył sędziów wykonując balladę Broadcast „You Break My Heart”.

  Koivunen dotarł do finału Idola, które odbyło się w dniu 6 kwietnia 2007 roku w Ice Hall w Helsinkach, gdzie pokonał Annę Abreu zdobywając 57% głosów publiczności. Koivunen śpiewał piosenkę „Fullmoon” zespołu Sonata Arctica.

  W nagrodę za wygranie Idola 2007, Koivunen otrzymał kontrakt płytowy z Sony BMG i zaliczkę wysokości 30.000 euro.

  Dyskografia

  Linki zewnętrzne

  • https://www.facebook.com/AriKoivunenOfficialFanpage
  • http://www.amoralweb.com/
  • https://www.facebook.com/amoralweb
  • https://www.youtube.com/user/amoralweb

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform