Ghostface Killah

 • Dennis Coles (ur. 9 maja 1970 roku.

  Ghostface Killah jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów w historii muzyki hip-hop. Raper jest głównie znany ze swojego dynamicznego flow.

  Kariera

  Ghostface w latach 90. był współlokatorem RZA-y, i pomagał mu zebrać pozostałych członków Wu-Tang Clanu. Po ukazaniu się debiutu grupy w 1993 roku, Ghostface stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów w środowisku hip-hopowym. W 1995 roku Coles pojawił się niemal w każdym utworze na albumie swojego kolegi z zespołu Raekwona zatytułowanego Only Built 4 Cuban Linx…. Album uzyskał bardzo przychylne recenzje i do dziś uznawany jest za przełomowy w podgatunku mafioso rap, co tylko umocniło pozycje rapera. Do dziś album uważany jest za jeden z najlepszych hip-hopowych albumów w historii hip-hopu.

  Pseudonimy

  Coles jak większość członków Wu-Tang Clanu używa kilku pseudonimów zaczerpniętych z filmów, mitologii itp.

  • Ghostface Killah (pisane również jako Ghostface Killer, Ghost Face Killah, oraz GFK) - pseudonim zaczerpnięty z filmu Mystery of Chessboxing (1979), w którym głównym przeciwnikiem Ghost Face Killah[2].
   • Ghostface - skrócona wersja Ghostface Killah używana podczas nagrywania albumu The Pretty Toney Album[9][10].
   • Ghost Deini[11] (również Ghostdini)
  • Ironman, Tony Starks lub po prostu Starks - raper często używa pseudonimu zaczerpniętego z komiksów Marvela o Iron Manie oraz jego alter-ego Tony Stark.
   • Starky Love[12]
   • Pretty Toney[13] (skracane do P Tone) - imię zaczerpnięte z wydanego w 1973 roku filmu The Mack[14].
  • The Wally Champ, The Wallabee Kingpin[15] - nazwa zaczerpnięta od marki butów produkowaną przez przedsiębiorstwo Clarks o nazwie Wallabee.

  Filmografia

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform