Solange

 • Solange Piaget Knowles (ur. 24 czerwca 1986) - amerykańska wokalistka, aktorka i modelka. Urodziła się i dorastała w Houston, w stanie Teksas wraz ze starszą siostrą, również piosenkarką, Beyoncé. W wieku 16 lat zadebiutowała na scenie muzycznej i od tego czasu wydała dwa albumy: Solo Star (2003) oraz Sol-Angel and the Hadley St. Dreams (2008).

  Poza nagrywaniem Knowles zajmuje się również filmem, modelingiem oraz biznesem. Była współzałożycielką dziecięcego działu odzieży Deréon, siostrzanej linii marki House of Deréon, założonej przez jej matkę i siostrę.

  Wczesne lata

  Solange Knowles urodziła się 24 czerwca 1986 w Houston, w stanie Teksas jako drugie dziecko Mathew i Tiny Knowles.

  Kariera

  2001–2003: Początki i Solo Star

  Pierwszym krokiem muzycznym w karierze Knowles było nagranie tytułowej piosenki do serialu telewizyjnego The Proud Family w 2001 roku.

  W czerwcu 2003 roku Mathew Knowles przyznał, że rozważał, aby Solange dołączyła do Destiny's Child, kiedy grupa powróciła na scenę w 2004 roku. Powiedział również, że badał reakcje innych, którzy twierdzili, iż "to wydaje się być dobrym pomysłem".

  W wieku czternastu lat Solange rozpoczęła prace nad swoim debiutanckim albumem Solo Star.

  Album został wydany 21 stycznia 2003 roku i zadebiutował na 49. pozycji Billboard 200 oraz uplasował się na 23. miejscu Top R&B/Hip-Hop Albums.

  2004–obecnie: Przerwa w karierze i Sol-Angel and the Hadley St. Dreams

  Po wydaniu debiutanckiego albumu Knowles zrobiła sobie przerwę od muzyki i zaczęła występować w filmach. W 2004 roku, kiedy była w ciąży, wystąpiła cameo w wideoklipie do "Soldier" Destiny's Child.

  Po rozwodzie Knowles powróciła do Houston, aby zacząć prace nad drugim albumem. W wyniku tego podpisała kontrakty z wytwórniami Geffen oraz EMI.

  Solange wydała serię mixtape'ów, wspierających płytę. Pierwszy z nich, I Can't Get Clearance..., zawiera m.in. utwór "Fuck the Industry (Signed Sincerely)", w którym Knowles zawarła swój pogląd na stan przemysłu muzycznego. W tekście padają imiona takich artystek, jak: Mary J. Blige, Ashanti, Keyshia Cole i Beyoncé, jednak Solange powiedziała, że jej celem nie było przedstawienie ich w negatywnym świetle.

  Inna aktywność

  Film

  Poza nagrywaniem Knowles próbuje sił w filmie, modelingu i biznesie.

  Knowles brała również udział w produkcjach telewizyjnych. W 2002 roku użyczyła głosu postaci Chanel w animowanym serialu The Proud Family. Dwa lata później pojawiła się gościnnie w sitcomie One on One.

  W 2010 roku Knowles wykonała utwór "Mama Loves Baby" w programie dziecięcym Yo Gabba Gabba!. Podczas trasy koncertowej obsady Yo Gabba Gabba! wokalistka zaśpiewała na żywo podczas występu w Dallas piosenkę "When I Hear Music".

  Moda

  Solange wraz z siostrą Beyoncé są modelkami oraz twarzami dla projektów rodzinnej linii odzieżowej House of Deréon, nazwanej na cześć ich babci Agnéz Deréon. Obie w strojach tej marki wystąpiły również w kampanii Got Milk?. Solange była poza tym współzałożycielką dziecięcej kolekcji odzieży Deréon, siostrzanego działu House of Deréon..

  Zabawki

  Knowles promowała Baby Jamz, linię zabawek dla dzieci, inspirowanych przez jej syna, Juleza. Była również producentem wykonawczym dołączanych do zabawek płyt CD.

  Życie osobiste

  W 2004 roku, w wieku 17 lat, Solange wyszła za mąż za Daniela Smitha, którego poznała na przyjęciu. Smith uczęszczał wtedy do liceum, zaś Knowles miała 13 lat. 18 października 2004 roku urodził się ich syn, Daniel Julez Smith, Jr..

  Po narodzinach syna rodzina przeprowadziła się do Moscow w stanie Idaho, gdzie Smith kontynuował naukę w college'u..

  Zainteresowania i inspiracje

  Knowles za swoje muzyczne autorytety uznaje artystów Motown, w tym The Supremes, The Marvelettes i Marthę Reeves, a także angielską wokalistkę Dusty Springfield.

  Pierwszą pasją Solange jest pisanie piosenek, co robi odkąd skończyła dziewięć lat..

  Poza nagrywaniem Knowles ma drugie hobby, malarstwo: "Myślę, że malarstwo, dla mnie, jest tak pozytywną ekspresją, że czasami nie wiesz jaki będzie rezultat. Każde pociągnięcie pędzlem jest emocją i, w końcu, ukazuje się nam dzieło, które jest niesamowite..."

  Image

  Solange była porównywana przez media do swojej siostry Beyoncé, na co odpowiedziała w piosence "God Given Name": "nie jestem nią i nigdy nie będę".

  Dyskografia

  • Solo Star (2003)
  • Sol-Angel and the Hadley St. Dreams (2008)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform