Favorite Disease

Thousand Foot Krutch

 • Thousand Foot Krutch – kanadyjski zespół muzyczny wykonujący głównie muzykę typu rock. Został założony w 1995 roku w Peterborough w Kanadzie, początkowo nazywał się Oddball.

  Przegląd

  Trevor McNevan założył zespół w Peterborough w Kanadzie, gdzie uczęszczał do szkoły średniej. Joel Bruyere, urodzony w Brantford w Ontario był przyjacielem z dzieciństwa McNevana, z którym utrzymywał kontakt. Perkusista Steve Augustine pochodzi z Hamilton w Ontario. Zespół Trevora McNevana początkowo nosił nazwę Oddball, gdzie Dave Smith grał na gitarze, Tim Baxter na gitarze basowej, a dobry przyjaciel McNevana, Neil Sanderson z Three Days Grace's, na perkusjii. Zespół Oddball nagrał tylko jeden album – Shutterbug w 1995 roku. W 1997 roku wydany został album That's What People Do a nazwa zmieniona na Thousand Foot Krutch. Trevor McNevan oraz Steve Augustine należą do pobocznego projektu – FM Static.

  Historia

  Shutterbug (lata 1995–1996)

  Pierwszy i ostatni album Oddball Shutterbug został wydany w 1995 roku. W albumie zagrali Trevor McNevan oraz jego koledzy – Dave Smith (gitara), Tim Baxter (gitara basowa) oraz Neil Sanderson z Three Days Grace(perkusja). Pierwsza połowa albumu składającego się z 27 utworów to piosenki rockowe, a druga hip-hopowe. McNevan nagrał album w studiu Barry'ego Haggarty'ego, w jego rodzimym mieście – Peterborough w Kanadzie. Musiał zatrudnić się w McDonalds i innych firmach, aby móc zapłacić stawkę za studio .

  That's What People Do (lata 1997–1999)

  Pierwszy album kapeli o zmienionej nazwie (Thousand Foot Krutch), That's What People Do został napisany przez McNevana w 1997 roku, a ukazał się niespodziewanie rok później. Zostało sprzedanych około jego 5000 kopii. TFK wspiął się po drabinie lokalnej sławy nie tylko całej prowincji Ontario, ale i za granicą. Dotarcie pierwszego singla TFK, Rhyme Animal do uszu ludności z Ontario przez komercyjne radio CKWF 101,5 FM Rhyme Animal, poskutkowało Zaskoczeniem słuchaczy, a w ciągu dwóch miesięcy ten właśnie singiel okazał się być jednym z pięciu najpopularniejszych utworów. W 1999 roku TFK został wybrany przez magazyn 7 Ball jako jeden z 25 najlepszych zespołów północnej Ameryki. Zespół otrzymał ponadto nagrodę Best Indie Recording a Trevor McNevan został wybrany wokalistą roku przez czytelników magazynu The Wire, a później Zespołem Roku tej gazety. TFK został również wybrany zespołem numer 1 tysiąclecia przez radio 100.3 FM.

  Set It Off (lata 2000–2002)

  Album Set It Off został oficjalnie wydany 14 listopada 2000 roku. W brzmieniu hip-hopowego albumu słychać wyraźny wpływ nu metalu. Choć kilka utworów z płyty (m.in. Puppet i Supafly) pojawiło się w radiu świeckim i chrześcijańskim, to zespół zyskał rozgłos głównie dzięki autopromocji. Zespół koncertował intensywnie po Ameryce Północnej, co skończyło się na zyskaniu popularności i sprzedaniu 85.000 egzemplarzy albumu. TFK koncertował wraz z zespołami Finger Eleven, Econoline Crush, Treble Charger, The Tea Party, Matthew Good Band, Gob, Sum 41 i innymi. McNevan pomógł Three Days Grace w nagraniach. W tym czasie Dave Smith opuścił zespół, a zastąpił nowy członek – Myke Harrison. Po odejściu Dave'a Smitha McNevan zaczął pisać wszystkie linie gitary, a zespół zaczął używać wynajętego gitarzysty podczas koncertów, zamiast oficjalnie go zastępując.

  Utwór siódmy z tego albumu – Unbelievable pojawił się jako soundtrack w filmie Just Wright z 2010 roku.

  Phenomenon (lata 2003–2004)

  W 2003 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Tooth & Nail Records, a po długich rozważanich wypuścili swój drugi pełny album CD, Phenomenon, który opierał się na rytmicznym wokalu McNevana wpieranym przez solidne dźwięki nowoczesnego metalu. Phenomenon dobrze się przyjął i zrodził 4 radiowe hity, w tym przebój Rawkfist. Płyta sprzedała się w 200.000 kopii stając się jedną z najepiej sprzedających w historii wytwórni Tooth & Nail.

  W tym samym czasie McNevan wraz z Augustine'em rozpoczął poboczny pop-punkowy/pop-rockowy projekt FM Static, który stworzył wiele przebojów m.in. utwory Crazy Mary i Something to Believe. W 2004 wyruszyli w trase koncertową Sea of Faces wraz z zespołami Kutless i Falling Up.

  The Art of Breaking (lata 2005–2006)

  19 lipca 2005 zespół wydał swój trzeci już pełny album – The Art of Breaking, który prawie kompletnie zerwał z nu-metalem, skupiając się bardziej na ciężkim brzmieniu. W tym albumie po raz pierwszy zdecydowano się na granie krótkich gitarowych solówek. The Art of Breaking został ciepło przyjęty przez fanów, choć niektórzy krytykowali zerwanie z dawnym stylem. Singiel Move zadebiutował na 16 miejscu listy przebojów Billboard Mainstream Rock. Inne single zespołu w tym Absolute oraz Breathe You In, były jednymi z pierwszych wolniejszych utworów. W tym czasie TFK intensywnie koncertował.

  The Flame in All of Us (lata 2007–2008)

  Po pracowaniu w studiu z producentem Kenem Andrewsem (Beck/Chris Cornell/Pete Yorn/Tenacious D/Mae), 18 września 2007 wydano kolejny album zatytułowany The Flame in All of Us, który stawiał na bardziej mainstreamowy rock, z dodatkami ciężkich brzmień. W albumie znajdują się single Falls Apart, What do we Know?, Favorite Disease oraz The Flame in All of Us. Thousand Foot Krutch został ulubionym zespołem w witrynie Purevolume.com 2 lipca 2007 i 26 sierpnia 2007.

  W 2006 roku McNevan został wciągnięty do pomocy TobyMacowi i pomógł mu w napisaniu piosenki Ignition, która została użyta w wielu serialach telewizyjnych i filmach. Z tego powodu kapela wzięła udział w trasie koncertowej TobyMac Portable Sounds wiosną 2007 roku. Trasa okazała się sukcesem i zwiększyła i tak już niemałą popularność TFK.

  zespół wyruszył w kolejną trasę wiosną 2008 roku z zespołami Skillet i Decyfer Down. TFK występowała między innymi z kapelami Chevelle, Sevendust, 10 Years, Daughtry, Red i nie tylko. Po długim lecie, TFK została głównym wsparciem dla pierwszej trasy koncertowej Creation Festival: The Tour, składającej się z 9 zespołów: Kutless, TFK, Pillar, KJ-52, Fireflight, Worth Dying For, Run Kid Run, Esterlyn, i Capital Lights.

  Welcome to the Masquerade (lata 2009–2011)

  Kolejny album Thousand Foot Krutch Welcome to the Masquerade pierwszy raz pojawił się we wczesnym roku 2009. W kwietniu tego roku, McNevan pojawił się w czacie na żywo przez TFKTV, gdzie ujawnił fanom parę faktów na temat nagrań. Zespół podczas tworzenia albumu współpracował z Aaronem Sprinkle (który wcześniej wyprodukował album Phenomenon) Emerym Mattem Carterem oraz Randym Staubem (Metallica/Stone Sour/Nickelback/Our Lady Peace). Utwór Fire It Up pojawił się w grach video studia EA i paru innych oraz w trailerze filmu G.I. Joe: The Rise of Cobra

  Latem 2009 roku McNevan przeszedł niespodziewaną operację wyrostka robaczkowego, co zmusiło zespół do zrezygnowania z udziału w Creation West Festival. Wrócił do koncertowania tydzień później, a jego kapela pojawiła się na wielu innych festiwalach, włączając w to debiut TFK na festiwalu w Soulfest. Thousand Foot Krutch ogłowiło później trasę koncertową albumu Welcome to The Masquerade. TFK wystąpiło ponownie na Creation Festival: The Tour, razem z Jars of Clay, Audio Unplugged, B.Reith, FM Static, oraz This Beautiful Republic, a także wzięło udział w festiwalu w święta Bożego Narodzenia wraz z 30 Seconds to Mars, Flyleaf, After Midnight Project i The Veer Union.

  8 września 2009 roku, trzy albumy Thousand Foot Krutch Phenomenon, The Art of Breaking i The Flame in All of Us zostały wydane ponownie w jednym wydaniu p.t Deja Vu: The Thousand Foot Krutch Anthology.

  Thousand Foot Krutch koncertowało z Breaking Benjamin, Chevelle i Red w marcu 2010.

  Na koncercie 1 lutego 2010 zespół został zauważony z nowym gitarzystą, Ty'em Dietzlerem, który zastąpił Nicka Baumhardta jako gitarzystę koncertowego. Grał również na gitarze rytmicznej dla The Letter Black.

  TFK na Music Boat 2010 W 2010 roku, TFK wystąpiło na Creation Festival: The Tour Presents the Welcome to the Masquerade Fall Tour. Ekipa ogłosiła również, że zaczęli pisać teksty do nowych nagrań.

  W styczniu 2011 TFK wzięło udział w Rock And Worship Roadshow national tourprowadzonym przez MercyMe.

  2 marca 2011 Ty Dietzler ogłosił przez swoją stronę internetową, że pod koniec miesiąca opuści zespół. Kapela zaczęła szukać zastępczego gitarzysty dla Ty'a Dietzlera. 30 marca 2011 ekipa ogłosiła że Ty Dietzler zostaje w zespole, a oni przestają szukać zastępstwa.

  7 czerwca 2011 zespół wydał płytę na DVD z koncertu, nazwaną Live at the Masquerade.

  10 września 2011 TFK wystąpiło jako lider na koncercie First Love Festival w Buena Vista, wraz z Decyfer Down, Remedy Drive, Addison Road, Dave Pettigrew i Compelled.

  The End Is Where We Begin (od 2011)

  Na festiwalu Soulfest 2011, Thousand Foot Krutch ogłosiło, że od 8 sierpnia będą w studio w celu nagrania nowego albumu. McNevan zamieścił informację w serwisie Twitter, ze nazwa nowego albumu to The End Is Where We Begin. 29 listopada 2011 ogłoszono, że zespół opuści wytwórnię Tooth and Nail i wypuści nowy album niezależnie. Piosenka War of Change stała się dostępna do darmowego pobrania od grudnia 2012 roku. Album został wypuszczony na rynek 17 kwietnia 2012 roku. Zadebiutował na 5 miejscu w iTunes w USA i miejscu 1 w Kanadzie. War of Change

  15 października 2013 Thousand Foot Krutch wydało Made In Canada: The 1998-2010 Collection, kolekcję skłądającą się z 14 najpopularniejszych utworów i 2 nowymi – Searchlight oraz Complicate You.

  Członkowie

  Obecni

  • Trevor ''TeeRawk'' McNevan – wokal (od 1995)
  • Joel Bruyere – gitara basowa, wokal wspierający (od 1995)
  • Steve Augustine – perkusja (od 2002)

  Dawni

  • Neil Sanderson – perkusja (1996–1997)
  • Tim Baxter – gitara basowa (1995–1998)
  • Dave Smith – gitara (1996–2002)
  • Christian Harvery – perkusja (1997–2000)
  • Paul Pedasiuk – gitara basowa (1998–1999)
  • Geoff ''Johnny Orbital'' Laforet – perkusja (2000–2002)
  • Myke Harrison – gitara (2002–2003)
  • Ty Dietzler – gitara (2011–2012)

  Wynajęci

  • Aaron Sprinkle – klawisze, dodatkowa gitara (Phenomenon, Welcome To The Masquerade, The End Is Where We Begin)
  • Arnold Lanni – klawisze (The Art Of Breaking)
  • Ken Andrews – klawisze (The Flame In All Of Us)
  • Phil X – dodatkowa gitara (The Art Of Breaking, The Flame In All Of Us)
  • Randy Torres – dodatkowa gitara (Welcome To The Masquerade)
  • Pete Stewart – dodatkowa gitara dla Fire It Up (Welcome To The Masquerade)
  • Charlotte Martin – wokal wspierający dla "Inhuman" (The Flame In All Of Us)
  • Adam Gontier – dodatkowy wokal dla "Hurt", "Go" i "Absolute" (The Art Of Breaking)

  Dyskografia

  Jako Oddball

  • Shutterbug (1995)

  Jako Thousand Foot Krutch

  • That's What People Do (1997)
  • Set It Off (2001)
  • Phenomenon (2003)
  • The Art Of Breaking (2005)
  • The Flame In All Of Us (2007)
  • Welcome To The Masquerade (2009)
  • The End Is Where We Begin (2012)
  • OXYGEN:INHALE (2014)

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform