Sing Soweto

Terence Blanchard

 • Terence Blanchard (ur. 13 marca 1962 w Nowym Orleanie w stanie Luizjana) - amerykański trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej (często współpracujący ze Spikiem Lee) do takich obrazów jak 25th Hour, Malcolm X czy Plan doskonały.

  Terence Blanchard odebrał gruntowne klasyczne wykształcenie: od wczesnego dzieciństwa śpiewał w chórach (jest synem śpiewaka operowego), w wieku pięciu lat uczył się gry na fortepianie, kiedy miał osiem lat zaczął uczyć się gry na trąbce, a od 15 roku życia pobierał lekcje kompozycji w New Orleans Center of Creative Arts u słynnego Ellisa Marsalisa. Oprócz tego gry na trąbce uczył się u trębacza jazzowgo Paula Jeffreya i trębacza klasycznego Billa Fieldera na Rutgers University w New Jersey w latach 1980-1982. Od 1980 do 1982 grał w bandzie Lionela Hamptona, a od 1982 do 1986 był członkiem Art Blakey's Jazz Messengers.

  Kariera solowa Blancharda rozpoczęła się w roku 1990, kiedy to założył Terence Blanchard Quintet.

  Linki zewnętrzne

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform