Passi

 • Passi Ballende, znany jako Passi - francuski raper pochodzenia kongijskiego. Zyskał popularność w połowie lat 90. ubiegłego wieku będąc członkiem zespołu Ministère AMER. Znany również z występów solowych i projektów Bisso Na Bisso oraz Dis l'heure 2 zouk.

  Biografia

  Passi urodził się 21 grudnia 1972 w Brazzaville, w Kongo. W 1979, jego rodzina przeprowadziła się do Sarcelles, na przedmieścia Paryża. Tuż po skończeniu szkoły średniej stworzył zespół Ministère AMER wraz z kolegą ze szkoły, raperem Stomy Bugsy. Ich pierwszy album Pourquoi tant de haine? ukazał się w 1992 roku. Żeby skupić się na muzyce, Passi zdecydował się przerwać naukę na uniwersytecie w Nanterre, gdzie studiował rolnictwo. W 1994 roku, zespół wydał kolejną płytę 95200.

  Pierwszy solowy album - Les tentations, sprzedany w liczbie 450 tysięcy egzemplarzy Passi wydał w roku 1997. Dwa lata później ukazała się płyta Racines stworzonego przez niego projektu o nazwie Bisso na Bisso. Nazwa projektu pochodzi od wyrażenia w używanym w Kongu języku Lingala i oznacza Tylko między nami. Projekt miał na celu współpracę raperów francuskich pochodzenia afrykańskiego. Tego samego roku ukazał się jego drugi solowy album Genèse.

  W 2002 roku Passi został poproszony o nagranie hymnu Pucharu Narodów Afryki wraz z kongijskim piosenkarzem Papa Wemba. Jego trzeci solowy album ukazał się w roku 2004. We wrześniu 2007 roku miała miejsce premiera płyty Évolution. Wcześniej, tego samego roku ukazała się płyta Révolution, lecz nie była wydawana przez profesjonalną wytwórnię.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform