He Said She Said

Ashley Tisdale

 • Ashley Michelle Tisdale (ur. 2 lipca 1985 w Deal, w stanie New Jersey) – amerykańska aktorka, piosenkarka i producentka telewizyjna. Jej pierwszą dużą rolą była Maddie Fitzpatrick w serialu Disneya Nie ma to jak hotel. Po tym sukcesie zagrała w serii High School Musical jako Sharpay Evans. Przeszła do muzycznej historii będąc pierwszą kobietą, która zadebiutowała na Billboard Hot 100 jednocześnie z dwiema piosenkami.

  Po nagrodzonej Emmy roli w High School Musical rozpoczęła karierę muzyczną, wydając 6 lutego 2007 swój pierwszy album, Headstrong. Płyta zadebiutowała na 5 miejscu na liście Billboard 200 sprzedając się w 64 tysięcy kopii w pierwszym weekendzie. W 2010 roku zagrała w serialu stacji The CW Hellcats. Natomiast rok później w filmie Boska przygoda Sharpay.

  Dzieciństwo i początki kariery

  Tisdale urodziła się 2 lipca 1985 roku w Hrabstwie Monmouth w New Jersey.

  Mając trzy lata, podróżowała z menedżerem Billem Perlmanem po South Shores Mall.

  Tisdale była Ford Modelem.

  Kariera aktorska i muzyczna

  2004-2006: Początki sławy

  W 2004 zdobyła rolę Maddie Fitzpatrick w serialu Disney Channel Nie ma to jak hotel, ubiegając się również o rolę London Tipton. Wzięła udział w Igrzyskach Disney Channel 2006.

  W 2006 podpisała kontrakt z Warner Bros. Records. Wytwórnia wydała jej świątecznego singla – cover "Last Christmas" zespołu Wham. Oprócz tego nagrała cover "Some Day My Prince Will Come" z Drew Seeleyem na DisneyManię 4 oraz cover "A Dream Is a Wish Your Heart Makes" z pozostałymi członkami Disney Channel Circle of Stars. Wystąpiła w teledysku dla DVD Kopciuszek: Platinum Edition. Nagrała cover "Kiss the Girl" na DVD Mała Syrenka: Platinum Edition. W grudniu 2006, w ramach promocji solowego albumu, wydała składający się z trzech utworów minialbum He Said She Said. W 2007 wraz z obsadą High School Musical wyruszyła w trasę koncertową High School Musical: The Concert, gdzie promowała soundtrack i solowy album. W 2007 ukazało się CD koncertowe oraz DVD z zapisem koncertu, które zawierały m.in. piosenki Ashley.

  2007-2008: Headstrong i role aktorskie

  W lutym 2007 Warner Bros. Records wydało pierwszy solowy album Ashley, Headstrong. "Be Good To Me" zostało wybrane na pierwszego singla z albumu i wydane w grudniu 2006, a "He Said She Said" na drugiego i wydane we wrześniu 2007. W styczniu 2008 "Not Like That" zostało wydane jako trzeci singel tylko w Europie i Brazylii, a "Suddenly" jako singel w lutym 2008 ukazało się w Niemczech i Brazylii.

  Tisdale po raz drugi zagrała Sharpay Evans w filmie High School Musical 2, oprócz tego pojawiła się na soundtracku. Rozpoczęła rolę dubbingową Fretki Flynn w serialu animowanym Disney Channel Fineasz i Ferb. Oprócz tego dubbinguje Camille Leon w Kim Kolwiek. Zdobyła swoją pierwszą nagrodę – Nickelodeon Kids' Choice Awards UK w kategorii "Najlepsza Aktorka TV" za rolę w Nie ma to jak hotel. W 2007 Tisdale wydała DVD There's Something About Ashley zawierające kilka filmów o Ashley i kulisy produkcji Headstrong. W 2007 pierwszy album studyjny Tisdale ukazał się w wersji wakacyjnej.

  W 2008, Tisdale wystąpiła w oryginalnym filmie ABC Family, Picture This. W 2008 ukazał się on na DVD. Ashley była jednym z jego producentów wykonawczych i znajdujący się w pre-nominacjach do Oscarów w kategorii "Najlepsza Oryginalna Piosenka" singel "I Want It All" (nagrany z Lucasem Grabeelem).

  2009-obecnie: Guilty Pleasure, Hellcats, Straszny film 5

  Ashley rozpoczęła prace nad nowym albumem, Guilty Pleasure, na początku 2008, w kwietniu potwierdziła, że nagrała już kilka piosenek.

  Tisdale pojawia się w filmie 20th Century Fox Obcy na poddaszu z Robertem Hoffmanem i Carterem Jenkins.W 2010 wystąpiła w serialu Hellcats emitowanym w kanale The CW. W 2011 roku premierę miał film Boska przygoda Sharpay z Ashley w roli głównej. W tym samym roku Tisdale została twarzą marki Hollywood Era i zagrała w parodii programu Mała piękność ,,Toddlers and Tiaras: Where Are They Now?", wystąpiła również w kampanii Got Milk?, sprzedała również telewizji Bravo prawa do emisji jej reality show ,,Miss Advised", a w 2012 roku wystąpi w serialu stacji CBS. W planach są również filmy Jonah & the Whale i Misfits Christmas. Od wiosny 2012 roku jest twarzą marki OP.

  Wpływy muzyczne

  Tisdale dysponuje głosem mezzosopranem.

  Jej muzyczne wpływy to Mariah Carey, Elton John, Christina Aguilera, Britney Spears i piosenki lat 80. XX wieku.

  Produkty

  W październiku 2007 Tisdale podpisała kontrakt z Eckō Red na promocję ubrań w centrach handlowych w USA. Występowała w nich na pokazach mody. W 2011 roku Tisdale została twarzą marki Hollywood Era. Wiosną 2012 roku została twarzą marki odzieżowej OP.

  Życie prywatne i wygląd publiczny

  30 listopada 2007 przeszła operację nosa. Tłumaczyła, że zrobiła to ze względów zdrowotnych; jej przegroda była przechylona na 80%, a na nosie miała dwa małe załamania, co przeszkadzało jej w oddychaniu. Powiedziała magazynowi People, że operacja była ważna ze względu na uczciwość wobec fanów.

  W styczniu 2007 magazyn Blender napisał: „Tisdale ma dar. Nie anielski głos czy oślepiająca osobowość, ale nawet rzadszy towar: miliony "przed-sprzedaży" tweenów .

  Filmografia

  Telewizja

  Dyskografia

  • 2007: Headstrong
  • 2009: Guilty Pleasure

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform