Disturbed

 • Disturbed – amerykański zespół metalowy pochodzący z Chicago, Illinois. Utworzony został w 1996 roku, gdy trójka muzyków - Dan Donegan, Steve Kmak oraz Mike Wengren przyjęli do zespołu wokalistę - Davida Draimana. Przez dotychczasowe 13 lat działalności zespół sprzedał 11 milionów albumów, co czyni ich jednym z najbardziej dochodowych zespołów w przeciągu ostatnich lat. Ich cztery kolejne albumy studyjne zadebiutowały na pierwszym miejscu notowania Billboard 200, co udało się dotychczas jedynie siedmiu zespołom rockowym. Zespół klasyfikowany jest jako nu metalowy, lecz gatunek, jaki przedstawiają, jest stałym obiektem debaty. Fani heavy metalu twierdzą, że muzyka grana przez Disturbed nie jest wystarczająco mocna, aby określać ją takim mianem. David Draiman na temat ten wypowiada się tak:

  W październiku 2011 r. zespół zawiesił działalność.

  Historia

  Wczesne lata jako Brawl (1994-1996)

  Przed przyłączeniem się Davida Draimana, zespół znany był pod nazwą Brawl. W jego skład wchodzili wokalista Erich Awalt, gitarzysta Dan Donegan, perkusista Mike Wengren oraz basista Steve Kmak. Awalt opuścił jednak zespół tuż po nagraniu kasety demo, a pozostali członkowie zmuszeni byli rozpocząć poszukiwania nowego wokalisty. Zamieścili w tym celu ogłoszenie w lokalnym wydawnictwie muzycznym o nazwie "Illinois Entertainer", na które zgłosił się Draiman. Donegan następująco skomentował to całe wydarzenie: "Spośród wszystkich wokalistów, którzy odpowiedzieli nam na ogłoszenie, Draiman był jedynym, który wyróżniał się czymś oryginalnym. Urzekło mnie to wystarczająco aby dać mu szansę."

  Krótko po uformowaniu nowego składu, Donegan zrelacjonował: "W ciągu kilku minut David zaczął wykonywać partie wokalne do naszych melodii, co razem brzmiało wspaniale. Grałem na gitarze i uśmiechałem się od ucha do ucha starając się zbytnio nie okazywać ogromnej sympatii do niego samego. "Jasne, oddzwonimy. Wiesz, musimy to przedyskutować." Byłem przygotowany. Dreszcz przeszedł mnie po kręgosłupie. Wiedziałem, że coś w tym jest". Wengren ujął to zwięźlej: "Trzaskaliśmy po prostu bez namysłu."

  W 1996 roku Draiman oficjalnie dołączył do zespołu i przemianował go na Disturbed. Zapytany w późniejszym wywiadzie dlaczego zasugerował taką, a nie inną nazwę, odpowiedział: "Była to nazwa, którą rozważałem dla zespołu od lat. Wydaje się symbolizować to, co czuliśmy w owym okresie. Poziom dopasowywania się, do którego byliśmy zmuszeni zakłócał naszą twórczość i staraliśmy się po prostu przyjąć pewną otoczkę, a nazwa ta nadała temu wszystkiemu sens."

  The Sickness (1998-2000)

  Tuż po zmianie nazwy, członkowie zespołu zaczęli nagrywać pierwsze utwory demo i wykonywać je na żywo. Po pewnym czasie doszło do zawarcia kontraktu z wytwórnią Giant Records, czego owocem było wydanie debiutanckiego albumu - The Sickness w marcu 2000 roku. Album ten szybko przyniósł im sławę plasując się na 28 miejscu notowania Billboard 200 oraz sprzedając się w ilości 4 milionów kopii w Stanach Zjednoczonych od momentu jego wydania. Podczas trwania pierwszej trasy koncertowej po Europie supportując Marilyna Mansona, Marty O'Brien zastępował Steve'a Kmaka, który ucierpiał podczas ewakuacji z płonącego studia muzycznego w Chicago. Po przebyciu udanej operacji, lekarze odradzili mu brania udziału w trasie, ale mimo to wystąpił 11 stycznia 2001 roku podczas koncertu w Chicago.

  Believe (2001-2003)

  W lutym 2001 roku zespół nagrał cover utworu "Midlife Crisis" wykonywanego w oryginale przez grupę Faith No More. Nie został on jednak wtedy wykorzystany. 4 czerwca 2002 roku światło dzienne ujrzała płyta DVD z materiałem dokumentalnym na temat zespołu. Nazwana została M.O.L. od tytułu utworu "Meaning of Life". Zawierała teledyski, sceny ze studia nagraniowego, a także zapisy z koncertów promujących ich debiutancki album. 17 września 2002 roku ukazał się drugi, studyjny album zatytułowany Believe, który zadebiutował na pierwszym miejscu notowania Billboard 200. Teledysk do promującego go utworu Prayer został opublikowany w większości stacji telewizyjnych m.in ze względu na obchody pierwszej rocznicy ataków z 11 września. David Draiman nagrał również napisany przez Jonathana Davisa utwór "Forsaken", który znalazł się na soundtracku filmu Królowa Potępionych (Queen of the Damned).

  W 2003 roku zespół ponownie wziął udział w festiwalu Ozzfest oraz ruszył w jedną z własnych tras koncertowych o nazwie Music as a Weapon II. Towarzyszyły mu grupy Chevelle, Taproot oraz Ünloco. Wtedy też m.in po raz pierwszy wykonali utwór "Dehumanized". Po zakończeniu trasy Steve Kmak został wyrzucony z zespołu ze względu na nieporozumienia z pozostałymi członkami. Zastąpił go John Moyer, który w składzie Disturbed pozostał do dziś. Tego samego dnia wykonali po raz pierwszy dwa nowe utwory, "Hell" oraz "Monster". Obydwa pojawiły się na następnym albumie grupy jako B-Sides.

  Późniejsza historia

  Po trzech latach wydali kolejny krążek Ten Thousand Fists. Ostatnio zagościli na albumie z soundrackiem z filmu Transformers, z utworem "This Moment". 2 czerwca 2008 roku zespół wydał kolejną, czwartą już płytę Indestructible. Natomiast 31 sierpnia 2010 roku został wydany najnowszy, piąty już album Asylum, a zaledwie niewiele ponad rok później składankę B-Sides The Lost Children (8 listopada 2011 roku).

  Dyskografia

  Albumy

  • The Sickness (2000)
  • Believe (2002)
  • Ten Thousand Fists (2005)
  • Indestructible (2008)
  • Asylum (2010)
  • The Lost Children (2011)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform