How R U Doin?

Aqua

 • Aqua – duńska grupa dance/pop, znana przede wszystkim z ich największego hitu "Barbie Girl", który nagrali w 1997 roku. Zespół został założony w 1994 roku i osiągnął ogromny sukces w drugiej połowie lat 90. oraz na początku roku 2000. Był często krytykowany przez media. Swoimi trzema pierwszymi singlami opanował listę muzyczną "UK Singles Chart" – do tej pory udało się tylko kilku wykonawcom. Grupa wydała dwa albumy, Aquarium w 1997 oraz Aquarius w 2000 roku. Aqua sprzedała ponad 28 milionów albumów i singli. Opanowała czołowe listy przebojów w krajach, gdzie europejski pop nie był popularny, wliczając w to: Stany Zjednoczone, Australię i Japonię. W 2007 roku nastąpiła reaktywacja zespołu.

  Skład zespołu

  Członkami zespołu są:

  • Lene Nystrøm Rasted (ur. 2 października 1973)
  • René Dif (ur. 17 października 1967)
  • Søren Nystrøm Rasted (ur. 13 czerwca 1969)
  • Claus Norreen (ur. 5 czerwca 1970).

  Wszyscy członkowie są Duńczykami z wyjątkiem Lene, która jest Norweżką. Po rozpadzie grupy w 2001 roku Lene, René i Søren odnosili solowe sukcesy, a Claus kontynuował swoją pracę w przemyśle muzycznym, produkując remiksy różnych artystów.

  Historia

  Joyspeed

  Zespół Aqua na początku nazywał się Joyspeed i został założony w 1994 roku. Jednak ich historia sięga roku 1989 i nagrań do mało znanego duńskiego filmu "Freakke Frida og de frygtløse spioner" (Niegrzeczna Frida i nieustraszeni szpiedzy). W tym czasie René pracował w Norwegii jako DJ, Søren i Claus zaczynali swoją karierę od produkcji muzyki. Cała trójka spotkała się właśnie podczas tworzenia ww. filmu. Po ukończeniu filmu postanowili kontynuować współpracę. Przez długi okres członkowie zespołu nie mogli się zgrać. W 1993 roku René, podczas podróży na promie odkrywa Lene Grawford Nystrøm i jej fantastyczny wokal. Zaproponował jej współpracę z zespołem – zgodziła się.

  Na początku Claus i Søren produkowali muzykę dla grupy, podczas gdy René rapował, a Lene śpiewała główne partie. Mała szwedzka wytwórnia podpisała z nimi kontrakt w 1994 i w ten sposób Aqua wydała swój pierwszy singel "Itsy Bitsy". Niestety, piosenka nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Po jednym tygodniu zniknęła z list przebojów. Zawiedzeni członkowie zespołu anulowali kontrakt z wytwórnią (która chciała jednak kontynuować współpracę z zespołem).

  Narodziny Aqua

  Po anulowaniu kontraktu z wytwórnią czwórka młodych ludzi postanowiła zmienić swój styl muzyczny. Zespół zwolnił swojego dotychczasowego menadżera – Michaela Brinkenstjärna, który miał ogromny wpływ na ich muzykę. Z nowym menadżerem i bez kontraktu grupa zaczęła tworzyć swój słynny "bubblegum pop sound". Członkowie zespołu zaczęli produkować i pisać własne melodie, które bardzo szybko wpadały w ucho. W tym samym czasie zespół zmienia nazwę na Aqua (wybrali tę nazwę po tym jak zobaczyli plakat akwarium w przebieralni). W 1996 roku zespół podpisał kontrakt z Universal Denmark.

  Pierwszym, nowym kawałkiem grupy (pod nową nazwą) był "Roses Are Red", piosenka dance, typowo popowa. Singel stał się hitem w całej Danii. Piosenka nie schodziła z czołowych list przez blisko dwa miesiące. Przez ten czas ich singel pokrył się platyną. Sukces ten potwierdziła również nominacja do "Najlepszej Duńskiej Piosenki", której ostatecznie Aqua nie wygrała. Szybki sukces "Roses Are Red" przekonał członków Aqua, że ich nowe dźwięki są bardzo popularne wśród ludzi, postanowili więc iść za ciosem.

  Piosenka "My Oh My" z melodyjnym rytmem i typową miękkością stała się numerem jeden w Danii w ciągu sześciu dni. Pierwsze dwa single udowodniły Universalowi, że Aqua to bardzo dobrze sprzedający się zespół, po czym wydał ich płytę na całym kontynencie.

  Międzynarodowy sukces i debiutancki album

  Aqua zaprezentowała swój debiutancki Album "Aquarium" 26 marca 1997 roku. Płyta zawierała jedenaście ścieżek, wliczając dwa pierwsze single oraz nie wydany jeszcze "Barbie girl". Ogólnoświatowy sukces na rynku muzycznym sprawił, że zespół przestał koncentrować się wyłącznie na rynku duńskim. Aqua wydała swój trzeci singel "Barbie Girl" w maju 1997 roku. Na pierwszy rzut oka piosenka sprawia wrażenie piosenki dla dzieci opowiadającej o Barbie. Jednak piosenka zwierała kilka seksualnych podtekstów oraz dwuznaczności. To spowodowało niemałe kontrowersje przy wydawaniu tego albumu w Danii. Nie zaszkodziło to jednak sprzedaży i utwór trafił na pierwsze miejsce list przebojów. Singel "Barbie Girl" stał się hitem w Wielkiej Brytanii przez blisko cztery tygodnie, a w Australii przez trzy. Piosenka znalazła się również w czołowej dziesiątce Billboard Hot 100. Piosenka "Barbie Girl" wzbudziła wiele kontrowersji. Właściciele praw do lalki Barbie – firma Mattel – pozwała Universal do sądu twierdząc, że piosenka szkodzi marce. Ostatecznie sąd uznał piosenkę jako parodię. Aqua wydała swój album "Aquarium" na całym świecie jesienią 1997 roku. Pomimo faktu, że album sprzedawał się bardzo dobrze, wielu uważało zespół za chwilowe objawienie. Stało się inaczej. Zespół stał się sławny na całym świecie.

  Aquarius

  Aqua do roku 1999 jakby trochę ucichła, koncentrując się na nagrywaniu drugiego albumu. Nagrano blisko trzydzieści piosenek, tylko dwanaście znalazło się na najnowszej płycie. Drugi album nazwano "Aquarius" i wydany został w lutym 2000 roku. Na płycie ponownie znalazły się typowo "Aquowe" dźwięki, okraszone wokalem Lene. Na płycie mniej było rapu Renégo. Pomimo tych i innych zmian album nadal bardzo dobrze się sprzedawał. Później zespół postanowił rozpocząć pracę nad trzecim albumem (po sukcesie piosenki "Around The World" w czerwcu 2000 roku i "Bumble Bees", "We Belong To The Sea" oraz "Freaky Firday" w 2001).

  Nagłe rozwiązanie zespołu

  Aqua spędziła pierwsze kilka miesięcy roku 2001 na koncertowaniu na całym świecie i pracy nad nowym albumem. Grupa wystąpiła (poza konkursem) na Festiwalu Eurowizji w 2001 roku we współpracy z Safri Duo, dając wspólny występ podczas przerwy na głosowanie. Podczas kilku koncertów w Danii grupa zaprezentowała wersje "live" swoich nowych piosenek, które mogłyby pojawić się na trzecim albumie ("Couch Potato i "Shakin' Stevens (Is A Superstar)"). Latem 2001 roku w grupie narastały problemy. René, podczas wydawania pierwszego albumu Aqua, umawiał się z Lene. Lene natomiast zaczęła umawiać się z Sørenem. Jeszcze inne plotki mówią, że René nie spodobała się mniejsza rola, jaką odegrał w drugim albumie "Aquarius". W czerwcu 2001 roku zespół zaskoczył swoich fanów decyzją o czasowym rozstaniu. Wiele źródeł medialnych szukało przyczyn rozpadu. René podczas jednego z wywiadów zaprzeczył, jakoby w grupie doszło do kłótni. Rozstali się "pokojowo". Po rozpadzie grupy René rozpoczął karierę aktora (wystąpił w filmach "Den Gode Strømer" i "Incasso"), Lene wydała swój debiutancki album "Play With Me", na którym pokazała, że zrywa z wizerunkiem "Bubblegum pop vocal", a zaczyna zabawę z R&B i rockiem. Album zajął trzecie miejsce w Danii, natomiast siedemdziesiąte czwarte w jej ojczyźnie – Norwegii. Lene i Søren pobrali się, mają córkę Indię oraz syna Billy'ego. Søren kontynuował produkcję muzyki dla różnych artystów do 2004 roku.

  Lene i Søren wystąpili w Danii na koncercie charytatywnym, którego dochód przeznaczony był dla ofiar tsunami w Indiach w 2005 roku. W tym samym roku duński reżyser zebrał cały zespół i nagrał film dokumentalny "Podróż w czasie" ("Turn Back Time"), w którym członkowie zespołu rozmawiają o swojej muzyce, przeżyciach, małżeństwie, solowych sukcesach, etc.

  Styl muzyczny

  Największy wpływ na muzykę Aquy miał gatunek eurodance – bardzo popularny w Europie, Oceanii i Południowej Afryce w latach 90. Eurodance to muzyka dance z damskim wokalem i męskim rapem. Oprócz żywych piosenek, Aqua tworzyła również wolniejsze utwory, takie jak np. "Turn Back Time", "Good Morning Sunshine" i "We Belong to the Sea".

  Reaktywacja Zespołu

  W 2007 roku członkowie zespołu reaktywowali grupę.

  Albumy

  • Aquarium (1997) łącznie sprzedanych kopii: 14,000,000
  • Aquarius (2000) łącznie sprzedanych kopii: 3,000,000
  • Cartoon Heroes: Best of Aqua (2002)
  • Greatest Hits (2009)
  • Megalomania (2011)

  Single

  • "Itzy Bitsy Spider" (1995) (jako JoySpeed)
  • "Roses Are Red" (1996)
  • "My Oh My" (1997)
  • "Barbie Girl" (1997)
  • "Doctor Jones" (1997)
  • "Lollipop (Candyman)" (1997)
  • "Turn Back Time" (1998)
  • "Good Morning Sunshine" (1998)
  • "Cartoon Heroes" (2000)
  • "Around the World" (2000)
  • "Bumble Bees" (2000)
  • "We Belong to the Sea" (2001)
  • "Back To The 80's" (2009)
  • "My Mamma Said" (2009)
  • "Spin Me A Christmas " (2009)
  • "How R U Doin?" (2011)
  • "Playmate to Jesus" (2011)

  Inne

  • "Didn't I" (1998) – piosenka wyprodukowana jako singiel promujący album Aquarium
  • The Aqua Diary (1998) – historia zespołu na kasecie VHS do roku 1998
  • Aquarium Bubble Mix (1998) – Remix albumu Aquarium
  • Aqua Mania Vol. 1 (1998) – Remix albumu Aquarius
  • Remix SuperBest (2002) – Remix albumów Aquarium i Aquarius
  • Aqua Video Collection (2002) – kaseta VHS lub płyta DVD z wszystkimi (oprócz "We Belong To The Sea" ) teledyskami grupy
  • Cartoon Heroes: The Best of Aqua (2002) – kompilacja wydana w Japonii, zawierająca najlepsze hity zespołu i remix "Cartoon Heroes"

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform