Golden Heart

Mark Knopfler

 • Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.

  Magazyn Rolling Stone umieścił go w 2003 roku na 27 miejscu na liście najlepszych gitarzystów wszech czasów.

  Biografia

  Urodził się w Szkocji, w mieście Glasgow jako syn żydowskiego architekta (przybyłego z Węgier do Wielkiej Brytanii w obawie przed prześladowaniami za antyfaszystowkie poglądy) i Angielki. W połowie lat pięćdziesiątych przeprowadził się wraz z rodziną do Newcastle upon Tyne. Na gitarze nauczył się grać jeszcze jako nastolatek, ale został profesjonalnym muzykiem dopiero w latach siedemdziesiątych, po ukończeniu uniwersytetu i kilkuletniej pracy dziennikarza. Pomimo leworęczności, Knopfler gra na gitarze praworęcznie; inną charakterystyczną cechą jego subtelnego stylu, a także dość unikalnego brzmienia jest nieużywanie kostki, lecz palców. Knopfler najczęściej używa gitar elektrycznych. Jego nazwiskiem sygnowana jest odmiana gitary Fender Stratocaster, również firma Pensa produkuje gitarę MK powstałą w wyniku współpracy z Knopflerem.

  Do tej pory sprzedano ponad 100 milionów płyt nagranych przez Knopflera i grup, w których występował. Ukończył anglistykę na uniwersytecie w Leeds, ma także honorowy doktorat muzyczny nadany przez Newcastle University. Od wielu lat jest uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów w historii rocka.

  Artysta pięciokrotnie odwiedził Polskę: 10 czerwca 2001 zagrał w warszawskiej Sali Kongresowej, a 6 i 7 maja 2005 wystąpił w katowickim Spodku i na warszawskim Torwarze. Kolejny koncert Marka Knopflera na Torwarze w ramach promocji płyty Kill to Get Crimson odbył się 2 maja 2008 roku. W dniu 2 lipca 2010 odbył się koncert we wrocławskiej Hali Stulecia w ramach trasy koncertowej promującej album Get Lucky. W Łodzi w hali Atlas Arena Knopfler zagrał 8 maja 2013 roku.

  Był trzykrotnie żonaty. 4 marca 1972 ożenił się ze starszą o rok Kathy White, nauczycielką spod Newcastle, której rodzina prowadziła gospodarstwo rolne. Nieudane małżeństwo szybko się rozpadło, ale rozwód nastąpił dopiero w 1979.
  Po raz drugi ożenił się w listopadzie 1983 z 31-letnią rozwódką Lourdes Salomone. 8 listopada 1987 został ojcem bliźniaków Benjamina i Josepha. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1993.
  14 lutego 1997, w walentynki, na Barbadosie ożenił się po raz trzeci z brytyjską aktorką i pisarką Kitty Aldridge, z którą był związany już od trzech lat. W styczniu 1998 Kitty urodziła mu córkę Isabell, a pięć lat później jeszcze jedną córkę.

  Wykształcenie, kariera zawodowa

  Jest magistrem anglistyki Uniwersytetu w Leeds, tytuł ten otrzymał w roku 1973.
  Otrzymał również trzy muzyczne doktoraty honoris causa – w 1993 r. University of Newcastle, w 1995 r. University of Leeds oraz w 2007 r. University of Sunderland.

  Jego imieniem został nazwany dinozaur - Masiakasaurus knopfleri.

  Gitary

  Mark Knopfler używa, między innymi, następujących gitar:

  • Czerwony Fender Stratocaster 1961/2 (palisandrowa podstrunnica)
  • Czerwony Fender Stratocaster 1962 (klonowa podstrunnica)
  • Fender Stratocaster 1954 "The Jurassic Strat"
  • Fender Telecaster
  • Gibson Les Paul
  • Czarna Pensa, Pierwsza gitara Marka Knopflera zbudowana na zamówienie przez Johna Suhra, nazwana Pensa-Suhr R - Custom
  • Pensa-Suhr MK-1 1988 (wykończenie maple, przetworniki EMG H-S-S), razem z innymi modelami Suhra podstawowy sprzęt w latach 1987-1992
  • Czarna Pensa-Suhr 1986, bądź 1987, EMG H-S-S
  • Pensa-Suhr flamed koa top S-S-S (3xLindsy Fralin '54)
  • Pensa Suhr flamed maple top S-S-S (3xSeymour Duncan Antiquity), skrócona skala (Gibson scale)
  • Czerwony Schecter Strat- 1980-85 podstawowy instrument, początkowo 3xSchecter F500T pickups, później zmienione na przetworniki Seymour Duncan
  • Schecter Sunburst Strat- Podstawowy instrument użyty do nagrania "Tunnel of Love" na albumie Making Movies. Skradziona niedługo po wydaniu albumu
  • Schecter Sunburst Strat Custom serial no. S8001
  • Gitara rezofoniczna National Style 0 Resonator guitar — (w utworach "Romeo and Juliet", "Done With Bonaparte")
  • Gibson model Chet Atkins (nylonowe struny)

  Dyskografia

  Minialbumy

  Muzyka filmowa

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform