The Flood

Katie Melua

 • Katie Melua, właśc. Ketevan Melua, gruz. ქეთევან მელუა (ur. 16 września 1984 w Kutaisi) – brytyjska wokalistka urodzona w Gruzji.

  Biografia

  Dzieciństwo, edukacja

  Ketevan Melua (w rodzinie nazywa także Ketino.

  Zainspirowana wydarzeniami w Gruzji oraz chęcią niesienia pokoju na świecie jako dziecko chciała być politykiem lub historykiem.

  W sierpniu 2005 roku Melua przyjęła brytyjskie obywatelstwo. Tym samym przed ukończeniem dwudziestego pierwszego roku życia posiadała trzy obywatelstwa: radzieckie, gruzińskie i brytyjskie.

  Początki kariery

  W wieku 15 lat wygrała konkurs muzyczny Stars Up Their Noses zorganizowany przez angielski kanał telewizyjny ITV, podczas którego zaśpiewała piosenkę „Without You” z repertuaru zespołu Badfinger.

  2003-04: Call Off the Search

  Na początku listopada 2003 roku ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany Call Off the Search (wydany pod szyldem Dramatico).

  W 2004 roku Melua została jedną z wokalistek supergrupy Band Aid 20, z którą nagrała nową wersję utworu „Do They Know It's Christmas?”, dochód ze sprzedaży której wspierał mieszkańców Etiopii w walce z głodem

  2005-06: Piece by Piece

  W marcu 2005 roku Melua wystąpiła na jednej scenie z zespołem Queen i Brianem May'em, z którymi zaśpiewała utwór „Too Much Love Will Kill You” podczas koncertu charytatywnego ku czci Nelsona Mandeli z cyklu 46664 (granego na rzecz leczenia AIDS). Występ z muzykami uznała za spełnienie swoich marzeń z dzieciństwa.

  We wrześniu tego samego roku ukazała się jej druga płyta długogrająca zatytułowana Piece by Piece.

  Pozostałymi utworami promującymi album zostały single „Spider's Web”.

  W 2006 roku wystąpiła w Operze Leśnej w Sopocie jako support przed koncertem Eltona Johna. Na początku października tego samego roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa za zagranie najgłębszego podwodnego koncertu, który odbył się w stacji pod platformą wiertniczą Statoil Troll A umieszczoną 303 metry pod powierzchnią Morza Północnego przy wybrzeżu Norwegii

  2007-09: Pictures

  W lipcu 2007 roku Melua zagrała koncert w Hamburgu, uczestnicząc tym samym w serii koncertów Live Earth. W październiku ukazała się jej kolejna płyta studyjna zatytułowana Pictures.

  W maju 2008 roku do sprzedaży trafiła płyta koncertowa Meluy zatytułowana iTunes Live: Berlin Festival.

  2010-12: The House, Secret Symphony

  Pod koniec maja 2010 roku ukazał się jej czwarty album studyjny zatytułowany The House, którego producentem został William Orbit.

  Od 2013: Ketevan

  We wrześniu 2013 roku premierę miała szósta płyta studyjna Meluy zatytułowana Ketevan.

  Życie prywatne

  Melua należy do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

  Melua czterokrotnie skakała ze spadochronem, w tym m.in. w 2004 roku, kiedy skoczyła ze 200-metrowego budynku w Nowej Zelandii.

  W 2010 roku zdiagnozowano u niej załamanie nerwowe spowodowane przepracowaniem, przez co lekarze zalecili jej poddanie się hospitalizację oraz zrobienie sobie przerwy od koncertowania.

  Dyskografia

  Single

  Filmografia

  Gra aktorska

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform