Little Trouble Girl

Sonic Youth

 • Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.

  Pierwsze dwa albumy grupy są pod dużym wpływem nowojorskiej sceny i zawierają bezkompromisowe eksperymenty z gitarami. Z czasem wykrystalizowały się wszystkie elementy stylu zespołu, dzięki którym stał się tak bardzo wpływowym, a jednocześnie słuchanym przez wielu ludzi: bardzo luźna budowa utworów – brak jednego schematu konstrukcji, jednocześnie często bardzo wpadająca w ucho melodia, lekkość, która nasuwa skojarzenia z popem, duża rola gitarowych zgrzytów budujących wrażenie 'brudu' muzyki, charakterystyczna technika gry na gitarze – wodzenie np. pałką od perkusji po gryfie, eksperymenty z różnymi efektami, teksty refleksyjne, w prosty sposób ujmujące skomplikowane zjawiska społeczne i psychologiczne, wokaliści często mówią w pierwszej osobie.

  Już po Sister Sonic Youth zaczęli być obecni w publikacjach, które można określić jako mainstream – np. w Rolling Stone. Wielkim przełomem stał się jednak dopiero album Daydream Nation, a utwór "Teen Age Riot" dla niektórych ludzi hymnem pokolenia, które widzi bezsensowność buntu. Album Dirty skierował grupę w stronę muzyki grunge, na którą zresztą sama wywarła wpływ.

  Sonic Youth przykleja się etykietkę zespołu z nurtu indie i noise rock. Trudno oszacować wpływ ich muzyki, która do dziś inspiruje muzyków na całym świecie. Na pewno niektóre elementy przejęli Nirvana, Mudhoney i Beck. Zespół do dziś nie przestaje eksperymentować, mimo że w 2006 r. minęło ćwierćwiecze od jego powstania.

  Najbardziej znane utwory: "Schizophrenia", "Kool Thing", "Sugar Kane", "Teen Age Riot", " Diamond Sea", "Sunday", "Youth Against Fascism", "100%", "Bull In The Heather" i "Superstar"(przeróbka utworu grupy The Carpenters z 1971 r. nagrana przez Sonic Youth w 1994 r. i wydana na płycie "If I Were a Carpenter", która była kompilacją utworów The Carpenters nagraną przez różnych artystów.)

  W 2011 roku zespół zawiesił działalność.

  Skład

  • Thurston Moore – śpiew, gitara (od 1981)
  • Kim Gordon – gitara basowa, śpiew (od 1981)
  • Lee Ranaldo – gitara, śpiew (od 1981)
  • Steve Shelley – perkusja (od 1985)
  • Mark Ibold - gitara basowa (od 2008) - były muzyk grup Dustdevils i Pavement

  Byli członkowie

  • Jim O'Rourke – gitara basowa, gitara (2000-2005)
  • Ann DeMarinis - instrumenty klawiszowe (1981-1982)
  • Bob Bert - perkusja (1982-1983, 1983-1985)
  • Richard Edson - perkusja (1981-1982)
  • Jim Sclavunos - perkusja (1983)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform