Clementine

Mark Owen

 • Mark Anthony Patrick Owen (ur. 27 stycznia 1972 w Oldham) – angielski piosenkarz, członek i założyciel brytyjskiego popowego boysbandu Take That. Zespół ten odnosił wielkie sukcesy na początku lat 90.

  Wczesne życie

  Urodzony w Oldham, Lancashire, rodzina Marka mieszkała w małym państwowym domu. Mark ma dwójkę rodzeństwa: brata Daniela i siostrę Tracy. Jego ojciec był dekoratorem, a później dostał pracę na posterunku policyjnym. Jego mama nadzorowała pracę w bankowości w Oldham. Mark uczył się szkołach: Holy Rosary Primary i St Augustine's Catholic School w Oldham występował w wielu szkolnych przedstawieniach. Nie okazywał żadnego zainteresowania muzyką, w szkole wolał piłkę nożną. W młodym wieku Mark marzył aby zostać zawodowym piłkarzem, startował nawet do takich drużyn piłkarskich jak Manchester United, Huddersfield Town oraz Rochdale, ale z powodu poważnej kontuzji nie miał innego wyboru jak tylko porzucić swoje młodzieńcze marzenia. Miejscem jego pierwszej pracy był butik odzieżowy pod nazwą Zutti w Oldham. Później zaczął pracować w lokalnym banku- tam właśnie pracował kiedy postanowił się zgłosić na przesłuchanie do Take That.

  Take That

  Podczas trwania kariery w Take That zaśpiewał jako główny wokalista w piosence "Babe", która była wydana jako singel w grudniu 1993 roku i pochodziła z albumu Everything Changes. Dotarła na pierwsze miejsce, ale została z niego szybko zepchnięta bo już w gwiazdkę przez Mr Blobby. Zaśpiewał także główny wokal w piosence "The Day After Tomorrow" z albumu Nobody Else.

  W klipie do "Everything Changes" zabiera widzów w wycieczkę po jego domu w Oldham. Był bardzo blisko z innym członkiem Take That Robbiem Williamsem i był załamany po opuszczeniu przez Robbiego zespołu w 1995 roku. Koncertowali krótko po odejściu Robbiego i Mark w niedawnym dokumencie o Take That powiedział "że musiał w ciągu 2 tygodni nauczyć się rapować" .Take That ogłosili swój rozpad w 1996 roku, ich ostatnim singlem był cover hitu Bee Gees "How deep is your love".

  Take That po 10 latach powrócili w 2006 roku z szybko wyprzedaną trasą koncertową pod tytułem The Ultimate Tour. W listopadzie 2007 roku Take That postanowili wydać nowy studyjny album pod tytułem Beautiful World, który okazał się wielkim sukcesem. W Wielkiej Brytanii ukazały się już trzy single z nowej płyty: "Patience" (w 2006), Shine (w 2007), te dwa single szybko dotarły na szczyty list Take That otrzymało również za nie Brit Awards za najlepszy singel 2007 i 2008 roku, z nowej płyty pojawił się także singel "I'd Wait for Life" w 2007, który uplasował się dopiero na 17 miejscu. Główny wokal Marka możemy usłyszeć w piosenkach: "Shine", "Hold on " i "What you belive in". Po wielkim sukcesie płyty Take That postanowiło ruszyć w trasę koncertową Beautiful World, z której pochodzi wydane 25 lutego 2008 roku dvd, na którym to możemy podziwiać pierwszy obraz synka Marka -Elwood Jack Owen.

  Kariera solowa

  Po rozpadzie Take That , Mark jako pierwszy wydał swoją solową płytę. Dotarł on na trzecie miejsce brytyjskiej listy przebojów z debiutanckim singlem "Child". Jego drugi singel "Clementine" również uplasował się na trzecim miejscu. W 1997 pojawił się album Green Man, który zdobył 33 lokatę. Po kolejnym singlu "I Am What I Am" przesunął się na miejsce 29. BMG Records zrezygnowało z Marka z końcem 1997 roku.

  W 2002 roku Mark wziął udział i wygrał drugą serię "Celebrity Big Brother". Po wspólnym występie Robbiego Williamsa i Marka na festiwalu w Knebworth, Mark wrócił i podpisał umowę z Island/Universal Records. W 2003 Mark wrócił na listy przebojów z singlem "Four Minute Warning", który dotarł na piąte miejsce i pozostał w czołówce 40 piosenek przez osiem tygodni. Jego drugi album "In Your Own Time" pojawił się na rynku w 2003 i uplasował się na 39 miejscu. Po drugim singlu "Alone Without You" przesunął się na 26 miejsce. Niedługo potem Island/Universal Records zrezygnowało z Marka.

  W kwietniu 2004 udało mu się założyć własną firmę fonograficzną Sedna Records. W niej, w 2005 r. wydał swój trzeci solowy album "How the Mighty Fall", który został nagrany w Sunset Studios LA w 2004. W lutym 2006 wydał pierwszy singel z nowej płyty zatytułowany "Hail Mary".

  Życie prywatne

  Obecnie Mark mieszka w Londynie z aktorką Emma Ferguson, która urodziła ich pierwsze dziecko – Elwood Jack Owen, 19 kwietnia 2006 roku.

  Dyskografia

  Albumy

  • Green Man (1996) UK #33
  • In Your Own Time (2003) UK #59
  • How the Mighty Fall (2005) UK #78
  • The Art of Doing Nothing (2013) UK #29

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform