David Cook

 • David Roland Cook (ur. 20 grudnia 1982) – amerykański piosenkarz rockowy. 21 maja 2008, wygrał siódmą edycję programu American Idol. Przed Idolem nagrał album zatytułowany Analog Heart. Premiera jego nowej płyty (David Cook) odbyła się 18 listopada 2008.

  Dzieciństwo

  David Cook urodził się w Houston, dorastał w Blue Springs (obecnie żyje w Tulsa, w Oklahomie). Ma dwóch braci, starszego Adama i młodszego - Andrew.

  Dość szybko zaczął się interesować muzyką. Po raz pierwszy zaśpiewał w drugiej klasie szkoły podstawowej, kiedy nauczyciel muzyki dał mu solo do wykonania na szkolnej akademii. Po tym, występował już podczas praktycznie każdego świątecznego występu. Mając 12 lat, otrzymał swoją pierwszą gitarę, był to Fender Stratocaster.

  W liceum był także zapalonym baseballistą. Po tym, jak stracił zainteresowanie sportem, skupił się na muzyce. Na University of Central Missouri otrzymał stypendium teatralne. Cook zrezygnował z grania w teatrze, kończąc szkołę w 2006 roku, ze stopniem z wzornictwa. Po ukończeniu szkoły, przeniósł się do Tulsa, w Oklahomie, aby kontynuować karierę muzyczną.

  Wpływy muzyczne

  Do swoich inspiracji Cook zalicza: Our Lady Peace, Alice in Chains, Big Wreck, Pearl Jam, Chrisa Cornella, Switchfoot, Bon Jovi and Collective Soul.

  American Idol

  Przekrój

  Cook nie planował wziąć udziału w programie. Początkowo, poszedł na przesłuchania, aby wesprzeć swojego brata, Andrew (który nie dostał się do drugiego etapu), a później, po jego namowach, postanowił spróbować swoich sił.

  Konwencja jednego z jego wykonań, "Day Tripper" Beatlesów, była porównywana do brzmień zespołu Whitesnake. Z kolei zespół Doxology stwierdził, iż "Eleanor Rigby" zaśpiewane przez Cooka, brzmiało podobnie do wersji tej piosenki, nagranej przez grupę rok wcześniej. Aranżacje piosenek "Hello", "Little Sparrow," "Always Be My Baby," "All I Really Need Is You," "Baba O'Riley," "The First Time Ever I Saw Your Face" i "I Don't Want to Miss a Thing" wykonane według pomysłu wokalisty, zostały uznane za oryginalne.

  Cook wygrał siódmy sezon American Idol 21 maja 2008 roku. Otrzymał 56% głosów, w tym 12 milionów więcej niż zdobywca drugiego miejsca, David Archuleta. Po ogłoszeniu wyników zaśpiewał utwór "The Time of My Life", który wygrał w konkursie American Idol Songwriter's Competition. Według ostatatecznego zapisu, Archuleta otrzymał 44% głosów. Wokaliści mieli za zadanie naśladować Toma Cruise'a, który w scenie z filmu Ryzykowny interes tańczy w bieliźnie i gra na gitarze powietrznej.

  Wykonywane utwory

  Kariera

  Już tydzień po zwycięstwie w American Idol piosenki Cooka pobiły kilka rekordów na liście magazynu Billboard. Najbardziej zauważalnym osiągnięciem było pojawienie się na liście jednocześnie jedenastu utworów. Wcześniejszy rekord należał do Miley Cyrus, która zadebiutowała sześcioma piosenkami. W Wielkiej Brytanii Cook zajął 61. miejsce na liście digital downloads.

  Artysta podpisał także umowę z amerykańską firmą obuwniczą Skechers. Ma zostać zrealizowana w grudniu 2009 roku.

  W 2008 roku Cook wygrał nagrodę Teen Choice Award w kategorii Male Reality/Variety Star.

  Oprócz tego, jego zdjęcie (a także prezydenta Baracka Obamy i senatora Johna McCaina) jest umieszczone na corocznie wydawanej w USA encyklopedii "The World Almanac and Book of Facts 2009", w której umieszczane są najważniejsze wydarzenia z kraju, które zdarzyły się w ciągu całego roku.

  David Cook

  Podczas tworzenia swojego albumu, zatytułowanego własnym nazwiskiem, Cook współpracował z Espionage, Edem Rolandem (Collective Soul), Zakiem Maloyem (The Nixons), Jasonem Wade (Lifehouse), Nealem Tiemannem (MWK).

  Na blogu na oficjalnym profilu MySpace Cook ogłosił, że do jego zespołu dołączyły dwie osoby: dwóch członków Midwest Kings - Neal Tiemann, gitarzysta oraz Andy Skib, grający na gitarze rytmicznej oraz keyobardzie.

  Pierwszy singiel z płyty, "Light On" miał swoją premierę 23 września 2008 roku. Do 10 października utwór osiągnął 17. miejsce na liście Billboard Hot 100.

  W styczniu 2009 roku Cook został nagrodzony przez Recording Industry Association for America (RIAA) platynową płytą, ponieważ sprzedaż kopii jego albumu przkroczyła milion. Artysta otrzymał symboliczną tablicę pamiątkową podczas występu w ósmej edycji American Idol, 1 kwietnia 2009 roku.

  Drugi teledysk Cooka, do piosenki "Come Back to Me", został wydany 4 kwietnia 2009 roku, jako jedna z części podwójnego wydania. Drugą był singiel Bar-ba-sol, który tego dnia miał swoją premierę w stacjach radiowych.

  Trasa koncertowa The Declaration Tour - 2009

  W styczniu 2009 roku Cook ogłosił, że przygotowuje się do ogólnokrajowej trasy koncertowej, którą ma zamiar odbyć w w lutym. 23 stycznia 2009 zostały podane oficjalne daty wszystkich koncertów. The Declaration Tour rozpoczęło się 13 lutego 2009 występem w Tallahassee (na Florydzie) i miało się zakończyć 25 kwietnia w Tulsa (Oklahoma). Jednak trasa przeciągnęła się do października. W koncertach brali udział członkowie zespołu Cooka: Neal Tiemann (gitara), Andy Skib (keyboard i gitara), Joey Clement (gitara basowa) oraz Kyle Peek (perkusja).

  Inne wykonania

  1 listopada 2008 roku Cook pojawił się w programie Saturday Night Live, gdzie wykonał dwa utwory: "Light On" oraz "Declaration".

  Artysta pojawił się także podczas rozdania nagród Women of the Year magazynu Glamour, gdzie wystąpił jako gość Mary Steenburgen. Było to dużą niespodzianką dla obecnej na gali Hillary Clinton, fanki programu American Idol. Cook zaśpiewał jedną z jej ulubionych piosenek, "The First Time Ever I Saw Your Face", którą wykonywał również w American Idol podczas etapu Top 3.

  23 listopada 2008 roku, na American Music Red Carpet Live, muzyk zaśpiewał na żywo "Light On" oraz "Declaration".

  W czerwcu 2008 roku, podczas finałów NBA między Boston Celtics a Los Angeles Lakers Cook wykonał hymn Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego, artysta razem z bratem Andrew zaśpiewał go także podczas finałów NFL pomiędzy Kansas City Chiefs a Oakland Raiders.

  Muzyk promował swój album również na siedmiu uniwersytetach amerykańskich.

  12 lutego 2009 roku Cook pojawił się w programie Good Morning America, gdzie mówił o The American Idol Experience, nowej atrakcji Walt Disney World Resort (amerykańskiego Disneylandu). Wykonał tam "Light On" oraz razem ze zwyciężczynią czwartej edycji American Idol utwór "Go Your Own Way". On i sześciu pozostałych zwycięzców wszystkich edycji otrzymali od twórcy programu Simona Fullera małe statuetki, mające uhonorować ich wygrane.

  16 maja Cook po raz pierwszy po Idolu wystąpił razem z Davidem Archuletą. Koncert odbył się w SM Mall of Asia w Manili, stolicy Filipin.

  20 maja artysta ponownie wystąpił w American Idol, tym razem jako gość podczas wielkiego finału ósmego sezonu programu. W hołdzie zmarłemu bratu, Adamowi, wykonał utwór "Permanent". Wersja piosenki z koncertu wkrótce była dostępna na iTunes, a wszystkie dochody z jej kupna zostały przeznaczone dla fundacji wspomagającej walkę z rakiem Accelerate Brain Cancer Cure (ABC2).

  Życie prywatne

  W maju 2008 roku, przed finałem American Idol, Cook zaprosił na randkę Kimberly Caldwell, uczestniczkę drugiego sezonu programu.

  W późnych godzinach nocnych 2 maja 2009 roku, zmarł starszy brat Cooka, 37-letni Adam, który przez 11 lat walczył z rakiem mózgu. Artysta ogłosił to na spotkaniu wyścigu "Race for Hope - DC", który ukończył właśnie dla brata. Stwierdził, że "nie wyobraża sobie, że mógłby teraz być gdzieś indziej". Trasę pięciu kilometrów David przebiegł w 28 minut. Przed śmiercią brata powiedział, że będzie "wracał każdego roku", jak długo Adam będzie z nim. Drużyna muzyka zebrała do tej pory ponad 125 tys. dolarów. Darowizny będą przyjmowane do końca września 2009 roku.

  Dyskografia

  Albumy

  • 2006: Analog Heart
  • 2008: David Cook

  Trasy koncertowe

  • American Idols LIVE! Tour 2008
  • The Declaration Tour - 2009

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform