Inner Self

Sepultura

 • Sepultura – brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  Styl muzyczny grupy ewoluował na przestrzeni czasu – poczynając od death metalu, poprzez thrash, po groove metal, którego Sepultura jest jednym z prekursorów. Niektóre jej dokonania można zakwalifikować jako hardcore punk, folk metal oraz muzyka instrumentalna.

  Historia

  Grupę założyli w 1984 w Belo Horizonte gitarzysta i wokalista Max Cavalera oraz jego brat Igor, perkusista. Skład uzupełnili basista Paulo Jr. i gitarzysta prowadzący Jairo T. Jako nazwę dla grupy przyjęli słowo "sepultura" – w języku portugalskim oznaczające "grobowiec". W 1985 zespół podpisał kontrakt z miejscową wytwórnią Cogumelo Records, która wydała ich pierwszą EP-kę zatytułowaną Bestial Devastation. W 1986 pojawił się pierwszy album długogrający Sepultury, Morbid Visions. Na obu albumach zespół prezentował ciężkie, prymitywne death metalowe brzmienie. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł Guedes, a na jego miejsce został przyjęty Andreas Kisser.

  Wydany w następnym roku drugi album Schizophrenia dał grupie rozgłos wystarczający do podpisania kontraktu z czołową amerykańską wytwórnią muzyczną Roadrunner Records. W 1989 roku pojawił się nowy materiał, zatytułowany Beneath the Remains, na którym zespół zaprezentował już klasyczne, thrashowe brzmienie inspirowane nagraniami grup Kreator czy Slayer. Wydanie płyty poprzedzone zostało pierwszą dużą trasą koncertową Sepultury po Europie. W 1991 zespół wydał następny swój album Arise, który był sukcesem zarówno według krytyki, jak i rosnącej rzeszy fanów na całym świecie.

  Płyta Chaos A.D., który ukazała się w 1993, stała się jednym z ważniejszych albumów metalowych lat 90. Bardziej melodyjna niż typowy thrash metal muzyka zawarta na na tym albumie – zdradzająca wpływ innych gatunków, zwłaszcza hardcore punka oraz powolną inkorporację odkrywanych przez grupę rdzennych rytmów muzyki brazylijskiej – dała początek gatunkowi określanemu jako groove metal.

  Z wydanym trzy lata później albumie Roots (1996) dominowały już w pełni wątki zaczerpnięte z muzyki rdzennej ludności indiańskiej Brazylii. W okresie poprzedzającym powstanie tej płyty bracia Cavalera zaangażowani byli w równoległy projekt Nailbomb. 16 grudnia 1996, po ostatnim koncercie trasy promującej Roots w Brixton Academy w Londynie z zespołem rozstał się jego lider, Max Cavalera. Oficjalnym powodem odejścia był konflikt dotyczący zmiany menedżera Sepultury – którą była żona Maxa, Gloria Bujnowski. Nie bez znaczenia dla sprawy pozostawał również fakt osobistej tragedii Maxa Cavalery, związanej z niewyjaśnioną śmiercią, jaką 16 sierpnia 1996 roku poniósł jego pasierb Dana Wells, który zginął w wyniku wypadku samochodowego.

  Następnie zespół ogłosił, że będzie kontynuował działalność pod nazwą Sepultura. Nowym wokalistą został Amerykanin Derrick Green. Od momentu rozłamu zespół stracił sporą część fanów, co należy wiązać po części z identyfikacją Sepultury przede wszystkim z osobą Cavalery. Przyczyniły się do tego również powstanie i sukces nowej grupy Maxa Cavalery, Soulfly.

  Kolejne dwa albumy Sepultury: Against (1998) i Nation (2001) to dalsze odchodzenie od thrashowego stylu grania. Na albumach gościnnie udzielali się m.in. Jason Newsted, Joao Gordo oraz grupa Apocalyptica. Oba wydawnictwa nie spotkały się z dużym zainteresowaniem fanów. W 2002 roku zespół rozstał się z wytwórnią Roadrunner Records na rzecz niemieckiego wydawcy SPV Records, co zostało wykorzystane przez Roadrunnera do wydania bez zgody zespołu ostatniego koncertu z udziałem Maxa Cavalery (Under a Pale Grey Sky). W tym czasie Sepultura wydała minialbum Revolusongs, zawierający wyłącznie covery innych zespołów.

  W 2003 roku ukazał się dziewiąty album długogrający zespołu zatytułowany Roorback, będący powrotem do cięższego brzmienia, zbierając pochlebne recenzje. Dwa lata później wydano pierwsze oficjalne DVD i CD z zapisem występu Sepultury, Live in São Paulo. W 2006 roku światło dzienne ujrzał kolejny materiał grupy, album koncepcyjny Dante XXI (zainspirowany Boską Komedią Dantego), która jest uważany za najlepszy z nowym wokalistą.

  13 stycznia 2006 ogłoszono, że Igor Cavalera zawiesza działalność z zespołem, aby móc poświęcać więcej czasu rodzinie. Dopiero 12 czerwca tego samego roku perkusista opuścił definitywnie zespół ze względu na "artystyczną niekompatybilność". Na jego miejsce został przyjęty Jean Dolabella. Igor Cavalera zaś już latem br. pogodził się ze swoim bratem Maxem Cavalera, po czym w 2007 roku bracia stworzyli projekt Cavalera Conspiracy, następnie w 2008 nagrali album pt. Inflikted.

  26 stycznia 2009 swoją premierę miał album A-Lex – pierwszy album Sepultury bez braci Cavalera. Jest to album koncepcyjny oparty na książce Mechaniczna pomarańcza autorstwa Anthony'ego Burgessa.

  24 czerwca 2011 Sepultura wydała kolejny longplay pt. Kairos. Jeszcze tego samego roku zespół opuszcza perkusista Jean Dolabella, zaś jego miejsce zastępuje Eloy Casagrande. 25 października 2013 roku Sepultura wydała swój 13 album długotrwający pt. The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart z nowym perkusistą Eloy Casagrande.

  Muzycy

  • Derrick Green – śpiew (od 1997)
  • Andreas Kisser – gitara (od 1986)
  • Paulo Jr. – gitara basowa (od 1984)
  • Eloy Casagrande – perkusja (od 2011)[10]
  • Wagner Lamounier – śpiew, gitara (1984)
  • Jairo T. – gitara prowadząca (1984-1986)
  • Max Cavalera – śpiew, gitara rytmiczna (1984-1996)
  • Igor Cavalera – perkusja (1984-2006)
  • Jean Dolabella – perkusja (2006-2011)
  • Guilherme Martin – perkusja (2005)
  • Roy Mayorga – perkusja (2006)
  • Amílcar Christófaro – perkusja (2011)
  • Kevin Foley – perkusja (2013)

  Dyskografia

  Wydawnictwa koncertowe

  Kompilacje

  Teledyski

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform