Running With The Night

Lionel Richie

 • Lionel Richie, właściwie Lionel Brockman Richie, Jr. (ur. 20 czerwca 1949 w Tuskegee w stanie Alabama w USA) − amerykański wokalista, kompozytor i aktor.

  Życiorys

  Sławę zyskał jako frontman grupy muzycznej The Commodores, a po odejściu z niej w 1981 rozpoczął trwającą do dziś karierę solową.

  Wydany w 1982 album pt. Lionel Richie trafił na trzecie miejsce list przebojów sprzedając się w nakładzie 4 milionów sztuk. Kolejny album zatytułowany Can't Slow Down sprzedał się w dwukrotnie większym nakładzie oraz uzyskał nagrodę Grammy w kategorii The Album of the Year 1984. Trzeci album wydany w 1986 pt. Dancing on the Ceiling zawiera prawdopodobnie jego najbardziej znany utwór do filmu Białe noce pt. "Say You, Say Me" za który artysta otrzymał Oskara. Inne piosenki nie mniej cenione "Dancing on the Ceiling", "Hello" czy "Se La". Kolejne albumy Richiego, takie jak Back to Front, Louder Than Words, czy Time nie zyskały już spodziewanego sukcesu komercyjnego.

  Wraz z Michaelem Jacksonem skomponował utwór We Are the World, który w 1985 został wykonany przez supergrupę znanych amerykańskich artystów na rzecz głodującej ludności Afryki (przedsięwzięcie USA for Africa).

  Pisał piosenki różnym artystom, takim jak m.in. Diana Ross.

  Ma adoptowaną córkę Nicole Richie. Posiada też syna i córkę.

  Dyskografia

  Single

  Filmografia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform