Let Me Down Gently

La Roux

 • La Roux – synthpopowy duet pochodzący z Wielkiej Brytanii, założony w 2008 roku przez Elly Jackson i Bena Langmaida. Obecnie jednak w skład wchodzi jedynie Elly Jackson, jako wokalistka i twarz La Roux, wspomagana na żywo przez dodatkowych muzyków. Inspiracje La Roux to przede wszystkim syntezatorowy pop z lat 80. typu Eurythmics, The Human League czy Depeche Mode. Największy jak do tej pory sukces zespołu to singel "Bulletproof", który w 2009 roku stał się światowym przebojem.

  Historia

  Elly Jackson i Ben Langmaid poznali się w 2006 roku przez wspólnego przyjaciela. Ich debiutancki singel "Quicksand" został wydany niezależnie w grudniu 2008 przez małą francuską wytwórnię Kitsuné i wówczas nie spotkał się z sukcesem. Następnie duet podpisał kontrakt z Polydor Records i w marcu 2009 ukazał się drugi singel, "In for the Kill". Muzycy wyruszyli wówczas w trasę koncertową z Lily Allen. Szeroką popularność La Roux zyskali dzięki trzeciemu singlowi, "Bulletproof", wydanemu latem 2009. Piosenka ta zadebiutowała na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. W tym samym czasie wydany został też debiutancki album, La Roux, który dotarł do 2. pozycji na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Czwarty i ostatni singel z tej płyty, "I'm Not Your Toy", ukazał się we wrześniu 2009. W październiku zespół wyruszył w trasę The Gold Tour, która zakończyła się w lipcu 2010. La Roux otrzymali dwie nominacje do Brit Awards oraz dwie MTV Europe Music Awards, a w lutym 2011 ich debiutancki album został uhonorowany Grammy jako "najlepsza płyta elektroniczna/taneczna". Jackson udzieliła się wokalnie na płytach My Beautiful Dark Twisted Fantasy Kanye West oraz Business Casual kanadyjskiego duetu Chromeo. Piosenka "Hot Mess" nagrana z Chromeo cieszyła się popularnością w 2011 roku.

  Pierwsze zapowiedzi drugiej płyty pojawiły się już w 2012 roku, a w 2013 część nowych utworów zostało zaprezentowanych na koncertach. Płyta Trouble in Paradise została ostatecznie wydana w lipcu 2014 roku, już bez Bena Langmaida, poprzedzona singlami "Let Me Down Gently" i "Uptight Downtown". Krążek nie dorównał debiutowi pod względem sukcesu komercyjnego, ale został za to wysoko oceniony przez krytyków i uznany za jeden z najlepszych albumów 2014 roku według takich źródeł jak The Guardian i New Musical Express.

  Członkowie

  • Eleanor "Elly" Jackson – urodzona 8 marca 1988 roku[6] w Brixton w południowym Londynie, córka aktorki Trudie Goodwin. Ma starszą siostrę, Jess[7]. W La Roux gra na syntezatorze i jest wokalistką.
  • Mickey O'Brien – gra na instrumentach klawiszowych i udziela się w chórkach. Z La Roux współpracuje już od 2008 roku.
  • William Bowerman – od 28 marca 2013 gra na perkusji klasycznej, a na wcześniejszych koncertach grał na perkusji elektronicznej.
  • Ed Seed – gra na koncertach od 28 marca 2013 na gitarze klasycznej.
  • Matthew Carroll – gra z zespołem od 28 marca 2013 na gitarze basowej.
  • Ben Langmaid – producent i kompozytor, w zespole pozostawał w cieniu Elly i nie pokazywał się w teledyskach, przez co La Roux było często mylnie brane za solowy projekt wokalistki. W rzeczywistości ich role w zespole były niemal równe[8]. Langmaid opuścił La Roux w trakcie nagywania drugiej płyty.
  • Michael "Mikey" Norris – drugi muzyk odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe. Powodem rozstania z zespołem było obranie solowej drogi artystycznej.

  Dyskografia

  Single

  Nagrody

  • 2009: Silver Clef Award dla "najlepszego nowego artysty"[25]
  • 2010: Nagroda czasopisma New Musical Express za utwór "In for the Kill" (Skream Remix) w kategorii "Best Dancefloor Filler"[26]
  • 2010: International Dance Music Award za utwór "In for the Kill" (Skream Remix) w kategorii "najlepsze nagranie dubstepowe/drum and bass/jungle"[27]
  • 2010: International Dance Music Award dla "najlepszego nowego zespołu"[27]
  • 2011: Nagroda Grammy za album La Roux w kategorii "najlepszy album muzyki elektronicznej/tanecznej"[28]

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform