Kid Cudi

 • Scott Ramon Seguro Mescudi.

  Wczesne życie

  Kid Cudi urodził się w Cleveland, w stanie Ohio i dorastał w Shaker Heights oraz Solon.

  Kariera muzyczna

  Cudi zaczął rapować pod koniec nauki w szkole średniej, czerpiąc inspirację od grup tworzących alternatywny hip hop, takich jak The Pharcyde i A Tribe Called Quest. Mixtape zwrócił uwagę Kanye Westa, co zaskutkowało tym, że jeszcze tego samego roku Cudi podpisał kontrakt z wytwórnią GOOD Music, należącą do Westa.

  Kid Cudi pojawił się gościnnie na albumie 808s & Heartbreak (2008) Kanye Westa, wykonując razem z nim utwór "Welcome to Heartbreak". Ponadto, miał swój wkład w tworzenie dwóch innych piosenek z tej płyty: "Heartless" i "Paranoid". W konsekwencji, Cudi skupił na sobie uwagę mediów; został określony mianem artysty, którego twórczość należy obserwować przez magazyny Rolling Stone, Vibe, The Source i XXL. Z kolei BBC News umieścił Mescudiego w gronie najbardziej obiecujących młodych artystów 2009 roku.

  Cudi dał swój pierwszy występ telewizyjny na gali MTV Video Music Awards w 2008 roku, podczas której zaśpiewał u boku Travisa Barkera oraz DJ–a AM. 17 lutego 2009 roku pojawił się w programie MTV Dogg After Dark, prowadzonym przez Snoop Dogga, w którym zaśpiewał "Day 'n' Nite". Dwa dni później, wraz z Kanye Westem, był gościem programu BET 106 & Park, podczas którego odbyła się oficjalna premiera wideoklipu do "Day 'n' Nite". 16 marca 2009 roku Kid Cudi wystąpił podczas koncertu specjalnego mtvU, a dzień później zaśpiewał trzy piosenki w programie Last Call with Carson Daly w telewizji NBC. W przeciągu kolejnych tygodni pełnił rolę muzycznego gościa w The Late Show with David Letterman oraz Jimmy Kimmel Live!.

  W 2009 roku Mescudi pojawił się cameo w wideoklipie Solange do piosenki "T.O.N.Y.", a także w teledysku The Black Eyed Peas do utworu "I Gotta Feeling". Poza tym znalazł się na okładkach dwóch magazynów: Complex (sierpień/wrzesień 2009) i URB (sierpień 2009). We wrześniu 2009 roku japońska firma odzieżowa A Bathing Ape wprowadziła na rynek koszulki projektu Cudiego.

  2009–obecnie: seria Man on the Moon

  Debiutancki album Cudiego, Man on the Moon: The End of Day, ukazał się 15 września 2009 roku nakładem Universal Motown.

  Krótko po premierze debiutanckiego albumu Mescudi ujawnił na swoim blogu plany na przyszłość, zakładające kolaboracje z Chip tha Ripper, a następnie z duetem Ratatat.

  Pierwotne plany artysty na kolejny album studyjny zakładały stworzenie płyty kolaboracyjnej, zatytułowanej Cudder and the Revolution of Evolution. W wywiadzie Cudi przyznał, że nagrał już kilkanaście piosenek z takimi artystami, jak Snoop Dogg, Travis Barker, Clipse, Cage i Pharrell; ponadto, stwierdził, że chciałby, aby na albumie znalazły się również kolaboracje z Drake'em, Green Day, Kings of Leon, Robinem Thicke, The Killers i The Postal Service. W kwietniu 2010 roku Kid ogłosił, że nazwa jego drugiej płyty została zmieniona z Cudder and the Revolution of Evolution na Man on the Moon II: The Legend of Mr. Rager. Jedynym promującym go singlem był "Erase Me", nagrany z udziałem Kanye Westem.

  Pod koniec 2010 roku Kid Cudi utworzył wraz z producentem Dot da Genius zespół rockowy Wizard. Jednak w kwietniu roku następnego Cudi ogłosił, że grupa zmieniła nazwę na 2 Be Continuum, tłumacząc to słowami: "Potrzebowałem czegoś bardziej oryginalnego, czegoś innego. Ale mimo zmiany, .

  Podczas koncertu w nowojorskiej Roseland Ballroom, w kwietniu 2011 roku, Cudi poinformował o nowej nazwie jego wytwórni płytowej; trzeci album studyjny artysty ukaże się nakładem Wicked Awesome Records. Według nieoficjalnych informacji, tytuł kolejnej płyty Mescudiego ma brzmieć Man on the Moon: The Ghost in the Machine, a sama seria Man on the Moon ma stanowić trylogię .

  Kariera aktorska

  Kid Cudi występuje obecnie w jednej z głównych ról w serialu komediowym Jak to się robi w Ameryce, emitowanym przez HBO od 2010 roku. W 2014 wystąpił w filmie Need for Speed.

  Życie prywatne

  W dniu 26 marca 2010 roku urodziła się jego córka, Vada Wamwene Mescudi. 11 czerwca 2010 roku Kid Cudi został aresztowany przez nowojorską policję pod zarzutem uszkodzenia cudzego mienia i posiadania nielegalnych substancji. Pomimo tego, kolejnego dnia artysta wystąpił bez opóźnień na festiwalu Bonnaroo w stanie Tennessee.

  Dyskografia

  • Man on the Moon: The End of Day (2009)
  • Man on the Moon II: The Legend of Mr. Rager (2010)
  • Indicud (2013)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform