Luca Dirisio

 • Luca Dirisio (ur. 18 czerwca 1978 w Vasto) – włoski piosenkarz.

  Biografia

  Urodził się w Vasto, w małej miejscowości we włoskim regionie Abruzji. Jako nastolatek chciał zaistnieć na boiskach piłkarskich w Serie A, jednak ostatecznie poświęcił swoje życie muzyce.

  W 2004, mając 26 lat wydał swój pierwszy singiel Calma e sangue freddo, zawierający piosenkę pod tym samym tytułem oraz Per le mie mani. Stał się on od razu wielkim hitem wakacji 2004. Dzięki temu rytmicznemu utworowi Dirisio wygrał nagrodę Rewelacji roku na włoskim festiwalu muzyki Festivalbar. Płyta, zawierająca taneczny singiel, zyskała status złotej i rozeszła się w 20 tysiącach sprzedanych kopii.

  Po tym niewątpliwym sukcesie Dirisio kontynuował komponowanie i po kilku miesiącach nagrał energetyczną płytę, zatytułowaną Luca Dirisio, zawierającą: Calma e sangue freddo, Per sempre, Usami, Grano di sale. Album był sprzedawany w sklepach muzycznych i w kioskach wraz z czasopismem Tv Sorrisi e Canzoni. Płytę wydano również w wersji hiszpańskojęzycznej. Osiągnął sukces na hiszpańskich i Niemczech listach przebojów.

  W 2005 zaśpiewał Non capiva che l'amavo wraz z Paolo Meneguzzi'm na włoskim Festiwalu Muzyki Sanremo. Rok później wziął udział w tym samym festiwalu w kategorii Mężczyzn wraz z piosenką Sparirò, którą napisał po rozstaniu ze swoją wieloletnią partnerką. Po konkursie, w którym nie zajął znaczącego miejsca, wydał drugi album La vita è strana. Latem 2006 wydaje drugi singiel płyty, La ricetta del campione, wspaniale wpisujący się w wakacyjne klimaty.

  W grudniu 2006 nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Disneya High School Musical, interpretując piosenkę Breaking free (tytuł włoski: Se provi a volare). Piosenka ta została później dodana do wznowionego wydania La vita è strana.

  W 2007 wydany został czwarty singiel L'isola degli sfigati, w którym Dirisio w sposób sarkastyczny opowiada o popularnym włoskim reality show L'sola dei famosi.

  9 maja 2008 wydał trzeci album, 300 all'ora, zawierający singiel Magica. Drugim singlem płyty był utwór Fragole, ciliegie e miele. Tym samym skończył się kontrakt artysty z wytwórnią Sony BMG.

  Dyskografia

  Albumy

  • Luca Dirisio (2004)
  • La vita è strana (2006)
  • 300 all'ora (2008)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform