Miracle of Love

Eurythmics

 • Eurythmics – brytyjski duet muzyczny, założony w 1980 roku przez Annie Lennox i Davida Stewarta, tworzący muzykę synthpopową, a w późniejszym okresie swojej działalności także pop-rockową. Duet zdobył światową sławę dzięki singlowi "Sweet Dreams (Are Made of This)" w 1983 roku. Do największych przebojów grupy zalicza się także "Love Is a Stranger", "Who's That Girl?", "Here Comes the Rain Again" i "There Must Be an Angel".

  Zespół należał do najpopularniejszych wykonawców lat 80., zdobywając światową sławę i liczne nagrody. Nagrania Eurythmics rozeszły się do tej pory w ilości ponad 75 milionów egzemplarzy. Utwory duetu charakteryzują się oryginalnymi aranżacjami Stewarta, podkreślonymi mocnym, altowym głosem wokalistki Annie Lennox. Zespół zdobył również szerokie uznanie dzięki innowacyjnym, a także często kontrowersyjnym teledyskom.

  Historia

  1975 - 1981: Początki

  Pierwsze spotkanie Annie Lennox i Dave'a Stewarta miało miejsce w połowie lat 70. w jednej z londyńskich restauracji, gdzie Lennox pracowała jako kelnerka. Podobno pierwsze słowa jakie skierował do niej Stewart, brzmiały: "Czy wyjdziesz za mnie?"). Na przełomie 1979 i 1980 roku zespół wylansował też dwa przeboje, w tym cover utworu "I Only Want to Be with You" Dusty Springfield, który wszedł na listy przebojów w kilku krajach. Mimo to The Tourists nie potrafili wybić się na rynku muzycznym i nie osiągnęli wielkiego sukcesu. Wraz z rozpadem grupy na początku 1980 roku, zakończył się także związek Lennox i Stewarta.

  Dwoje muzyków postanowiło kontynuować karierę muzyczną jako duet. Chcieli tworzyć muzykę bardziej popową, eksperymentując też z elektroniką i awangardowymi brzmieniami. Jeszcze w 1980 roku nazwali swój duet Eurythmics (od słowa "eurytmia". Drugi singel, "Belinda" też okazał się klęską komercyjną.

  1982 - 1984: Przełom i międzynarodowy sukces

  Mimo niepowodzenia, duet nagrał w 1982 roku kolejne trzy single. Dwa pierwsze, "This Is the House" i "The Walk", nie odniosły sukcesu. W tym czasie Lennox przeżywała załamanie nerwowe, co było największym dotychczas sukcesem grupy. W teledysku do tego nagrania Annie Lennox występowała przebrana zarówno za kobietę-prostytutkę, jak i mężczyznę, co wywołało spore kontrowersje.

  Prawdziwą sławę duetowi przyniósł jednak dopiero drugi album Sweet Dreams (Are Made of This) i pochodzący z niego tytułowy singel "Sweet Dreams", wydane na początku 1983 roku. Singel osiągnął oszołamiający sukces, docierając do pierwszego miejsca amerykańskiej listy Billboard Hot 100 (była to także pierwsza w historii nagroda przyznana w tej kategorii). W kwietniu singel "Love Is a Stranger" został wydany ponownie, tym razem radząc sobie o wiele lepiej na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Płyta Sweet Dreams (Are Made of This) uzyskała status platynowej w Wielkiej Brytanii i złotej w Stanach Zjednoczonych. Annie Lennox pojawiła się na okładce pisma Rolling Stone. Zespół był wówczas u szczytu swojej sławy.

  Pod koniec 1983 roku duet wydał kolejny album, zatytułowany Touch. Stylistycznie był on kontynuacją elektronicznego brzmienia znanego z poprzedniej płyty i podobnie jak Sweet Dreams okazał się sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Był to pierwszy album #1 zespołu w Wielkiej Brytanii. Pierwszy singel promujący wydawnictwo, "Who's That Girl?", uplasował się na wysokich pozycjach list przebojów stając się jednym z największych hitów Eurythmics. W teledysku do tej piosenki Lennox ponownie eksperymentowała swoim wizerunkiem, wcielając się w rolę zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Ogromnym sukcesem okazał się też singel "Here Comes the Rain Again". Album Touch zdobył status platynowego po obu stronach Atlantyku.

  W 1984 roku wytwórnia Virgin Records zaproponowała zespołowi nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu 1984, opartego na powieści Rok 1984 George'a Orwella. Duet zgodził się, a muzyka, którą stworzył, ukazała się na płycie 1984 (For the Love of Big Brother). Nie zyskała ona jednak takiej przychylności krytyków, jak poprzednie krążki, i sprzedawała się znacznie gorzej. Reżyser filmu, Michael Radford, negatywnie wyraził się o ścieżce dźwiękowej Eurythmics. Podczas gali rozdania nagród Evening Standard British Film Awards stwierdził, że muzyka zespołu została mu narzucona przez Virgin Records. Zespół oświadczył, iż nie zgodziłby się na nagranie muzyki do filmu, gdyby wiedział, że nie ma na to zgody reżysera. Mimo tych kontrowersji pierwszy singel ze ścieżki dźwiękowej, "Sexcrime (Nineteen Eighty-Four)", stał się wielkim przebojem na Wyspach Brytyjskich. W Stanach Zjednoczonych poradził sobie o wiele gorzej, najprawdopodobniej ze względu na swój tytuł, który w tym kraju był odbierany jako zbyt szokujący. Drugą piosenką promującą album została ballada "Julia", przeszła ona jednak bez echa.

  1985 - 1989: Nowe brzmienie

  Następny album duetu Be Yourself Tonight ukazał się w 1985 roku i jest uważany za jeden z najlepszych w historii zespołu. Został wyprodukowany w ciągu jednego tygodnia w Paryżu i odsuwał się nieco od dotychczasowego, elektronicznego stylu zespołu w stronę brzmienia bardziej rockowego z elementami R&B. Zespół chciał tym razem zastosować większą ilość "żywych" instrumentów. Pierwszy przebój z płyty, "Would I Lie to You?", zajął wysokie miejsca na listach singli w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Jeszcze większy sukces spotkał drugi singel "There Must Be an Angel (Playing with My Heart)", który dostał się na pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii (jest to jedyny numer 1 Eurythmics w tym kraju) i stał się jednym z największych hitów duetu. Gościnnie w tym utworze pojawił się Stevie Wonder, grając solową partię na harmonijce ustnej. Z kolei do nagrania piosenki "Sisters Are Doin' It for Themselves" zespół zaprosił soulową wokalistkę Arethę Franklin. Utwór ten, zawierający feministyczne przesłanie, stał się trzecim singlem i również osiągnął sukces. Czwartym i ostatnim singlem z albumu była piosenka "It's Alright (Baby's Coming Back)".

  W roku 1986 ukazała się kolejna płyta Eurythmics, zatytułowana Revenge. Brzmieniowo była jeszcze bardziej rockowa od poprzedniej. Mimo negatywnych ocen krytyków album ten sprzedawał się bardzo dobrze na całym świecie. Rockowa ballada "The Miracle of Love" została wydana na singlu pod koniec roku i choć osiągnęła na listach średni sukces, to jest dziś jednym ze sztandarowych utworów Eurythmics. W tym samym roku zespół wyruszył na największą trasę koncertową w swojej karierze, Revenge Tour. Okazała się ona wielkim sukcesem, a jeden z występów został zarejestrowany i wydany na kasecie VHS. W tym czasie Dave Stewart zadebiutował jako producent muzyczny (m.in. Boba Dylana), a Annie Lennox na krótko zajęła się aktorstwem.

  Savage - następna płyta duetu, została wydana w 1987 roku. Jako całość nie brzmiała tak komercyjnie jak dwa poprzednie albumy, a teksty napisane przez Annie Lennox miały nieco feministyczny wydźwięk. Płyta zebrała mieszane recenzje i sprzedawała się gorzej od poprzednich wydawnictw, co było jednym z ostatnich tak dużych sukcesów zespołu. Płycie towarzyszyła wersja video albumu, na której znalazły się teledyski do każdego z utworów.

  Kolejny album, We Too Are One został wydany w 1989 roku i choć zdobył niezbyt pochlebne recenzje, to w Wielkiej Brytanii zadebiutował na miejscu pierwszym listy sprzedaży.

  1990 - 1998: Rozpad zespołu, kariery solowe

  Na przełomie 1989 i 1990 roku zorganizowana została trasa koncertowa Revival Tour i stała się ona dużym sukcesem. Jednak narastające różnice między Lennox i Stewartem na polu artystycznym doprowadziły ostatecznie do rozpadu zespołu (choć koniec działalności duetu nigdy nie został ogłoszony oficjalnie). Dave Stewart zajął się pisaniem muzyki do filmów, a wcześniej, w 1989 roku, razem z saksofonistką Candy Dulfer wylansował duży hit "Lily Was Here". Założył też zespół The Spiritual Cowboys, z którym nagrał dwie płyty. Annie Lennox natomiast potrzebowała przerwy, by zająć się życiem rodzinnym. W 1991 roku ukazała się składanka największych hitów Eurythmics, Greatest Hits. Zadebiutowała ona w Wielkiej Brytanii na miejscu 1. i stała się również bestsellerem na światowych listach sprzedaży. Kompilację promowały dwa single z remiksami starszych hitów: "Love Is a Stranger" i "Sweet Dreams".

  W kolejnych latach członkowie duetu zajęli się karierami solowymi. Na tym polu większy sukces odniosła zdecydowanie Annie Lennox, której płyty Diva (1992) i Medusa (1995) sprzedawały się bardzo dobrze i zdobyły pozytywne recenzje. Wokalistka wylansowała również takie hity jak "Why", "Walking on Broken Glass", "Love Song for a Vampire" i "No More "I Love You's"". Dave Stewart wydał albumy Greetings from the Gutter w 1995 i Sly-Fi w 1998 roku, lecz żaden z nich nie odniósł sukcesu.

  1999 - 2005: Powrót i definitywny koniec zespołu

  16 lutego 1999 na gali Brit Awards w Londynie Eurythmics odebrali specjalną nagrodę za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki. Wykonali swoje największe hity, a na scenie towarzyszył im Stevie Wonder. W tym samym roku nastąpiła krótka reaktywacja zespołu. Wydany został nowy album, Peace, który spotkał się z dobrym przyjęciem krytyków jak i fanów. Pierwszym singlem promującym płytę był utwór "I Saved the World Today". Stał się on sporym hitem, docierając do miejsca 11. w Wielkiej Brytanii. Kolejny singel, "17 Again", osiągnął mniejszy sukces, ale zdobył za to 1. miejsce na amerykańskiej liście Hot Dance Club Play. Zespół ruszył w trasę koncertową Peacetour, a relację jednego z koncertów wydano na DVD. W 2000 roku duet występował na licznych festiwalach europejskich, m.in. niemieckim Rock am Ring, a w roku 2001 Dave Stewart wystąpił razem z U2 na koncercie dobroczynnym America: A Tribute to Heroes.

  W roku 2003 Lennox wydała trzeci solowy album, Bare i nagrała piosenkę "Into the West" do filmu Władca Pierścieni: Powrót Króla, a Stewart współpracował z Mickiem Jaggerem nad ścieżką dźwiękową do filmu Alfie (2004). W listopadzie 2003 Eurythmics zagrali na koncercie charytatywnym z serii 46664 w Kapsztadzie, w którego organizację duży wkład miał David Stewart. Zespół wykonał trzy piosenki, w tym jedną wspólnie z Youssou N'Dour.

  W listopadzie 2005 roku wydana została składanka Ultimate Collection, zawierająca największe hity zespołu. Znalazły się na niej dwa premierowe utwory, w tym singel "I've Got a Life". W tym samym roku wszystkie studyjne albumy Eurythmics zostały zremasterowane i wydane ponownie w digipackach z bonusowymi nagraniami. Były dostępne osobno lub w formie box setu, pod nazwą Boxed. Duet wystąpił w kilku programach telewizyjnych w celu promowania składanki i singla, m.in. w Top of the Pops. Choć nigdy oficjalnie nie ogłoszono rozwiązania zespołu, to od 2005 roku Annie Lennox i Dave Stewart nie występują jako Eurythmics. W 2009 roku Lennox powiedziała, że reaktywacja duetu nie jest możliwa, gdyż byłby to dla niej "krok do tyłu".

  Dyskografia

  Single

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform