Rob Dougan

 • Rob Dougan (znany także jako Rob D, ur. 1965 w Sydney) - kompozytor muzyczny tworzący muzykę będącą mieszanką różnych stylów. Miesza filmową muzykę orkiestrową, beaty trip hopowe i bluesowe wokale, dołączając do tego elementy muzyki elektronicznej. Jest znany głównie z utworu "Clubbed to Death" wydanego na singlu w 1995 i zamieszczonego w 1999 na soundtracku filmu Matrix oraz w 2004 roku na soundtracku filmu Blade: Mroczna trójca. W 2002, 7 lat po singlu wydał debiutancki album Furious Angels.

  Biografia

  W 1990, jego przyjaciel Rollo Armstrong sprowadził Roba z Australii do Londynu. W latach 1991-1995, jako Rob D, działał jako DJ i twórca remiksów. W 1994 jego remiksy zaczęły się pojawiać na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Wydał także swój debiutancki singel Hard Times.

  W 1995 dzięki hitowemu singlowi Clubbed to Death dał się poznać na brytyjskiej scenie klubowej. Wyprodukował prawie tuzin remiksów tego utworu, w tym ulubiony przez fanów Kurayamino Variation. Jego wytwórnia Mo'Wax Records była tak zadowolona, że zleciła mu napisanie Clubbed to Death 2 (które pojawiło się później jako bonus na albumie Furious Angels).

  Jednak w 1996 jego nowy utwór Furious Angels, który miał zapowiadać album, nie zadowolił wytwórni i Dougan w końcu wydał go na singlu w 1998 w innej wytwórni Cheeky Records, kilka miesięcy przed jej bankructwem. W związku z tym produkcja albumu została wstrzymana tuż przed wydaniem. Dougan męczył się kolejne 6 lat, robiąc remiksy i licencjonując swoje utwory w celu wyprodukowania albumu dokładnie tak jak on tego chciał: z pełną orkiestrą i chórem.

  W 1999 zrobiło się o nim głośno po tym jak Clubbed To Death (Kurayamino Variation) znalazło się na soundtracku Matrixa, jednak publicznie pozostał tylko "Robem D". Zremiksował utwory U2, Moby'ego i Kylie Minogue, a także umieścił kolejne dwa utwory na soundtracku Matrix Reloaded (Chateau i Furious Angels). Na DVD z filmem znalazło się także I'm Not Driving Anymore.

  W 2002 w Wielkiej Brytanii, a w 2003 na świecie, w końcu ukazał się debiutancki album Furious Angels. Pod koniec 2003 ukazała się wersja dwupłytowa z dyskiem zawierającym wersje instrumentalne wszystkich utworów.

  Aktualnie Dougan pisze "kilka piosenek" dla Sugababes, a także pracuje nad dwoma swoimi albumami - jednym normalnym, a drugim klasycznym.

  Styl

  Muzyka Roba Dougana jest trudna do zaszufladkowania. Widoczne są wpływy muzyki klubowej, jednak z dużą ilością elementów symfonicznych takich jak pełna orkiestra smyczkowa, a także własnymi surowymi rockowymi tekstami. Sam Rob twierdzi że tworzy muzykę "anty-gatunkową".

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • (2002) Furious Angels
   • 1-CD (14 utworów) - podstawowe wydanie
   • 1-CD (15 utworów) - wydanie brytyjskie (bonus Clubbed to Death 2)
   • 2-CD (15+10 utworów) - wydanie w 2003 (drugi dysk zawiera instrumentalne wersje utworów z pierwszego dysku)

  Single, EP

  • (1995) "Hard Times" - singel, zawiera kilka remiksów
  • (1995) "Clubbed to Death" - singel, także EP w różnych wariantach z 2 do 8 remiksów
  • (1998) "Furious Angels" - singel, także EP w różnych wariantach z 2 do 7 remiksów

  Inne

  • (1999) The Matrix - soundtrack, zawiera "Clubbed to Death (Kurayamino mix)" (jako Rob D)
  • (2003) The Matrix Reloaded - soundtrack, zawiera "Furious Angels [instrumental]" i "Château"

  Linki zewnętrzne

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform