Third Time Lucky

Basia

 • Basia, właśc. Barbara Trzetrzelewska (ur. 30 września 1954 w Jaworznie) – polska piosenkarka, która na przełomie lat 80. i 90. odniosła światowy sukces nagrywając muzykę będącą mieszanką współczesnego jazzu i popu, o charakterystycznym południowoamerykańskim brzmieniu. Największym powodzeniem cieszyła się w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Jej głos ma rozpiętość trzech oktaw.

  Biografia

  Barbara Trzetrzelewska zadebiutowała w 1969 roku w Jaworznie, w rockowym zespole muzycznym Astry, z którym w tym samym roku wystąpiła na I Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. Zespół wygrał ten festiwal, a występ wokalistki tak spodobał się szefowi żeńskiej grupy wokalnej Alibabki, że zapewniło to Basi współpracę z zespołem w latach 1972–1974. Od końca 1977 do początku 1979 śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową Perfect. W tym samym roku na świat przyszedł jej syn, Mikołaj.

  W roku 1979 Basia zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, ale dwa lata później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Tam od 1983 roku śpiewała obok Marka Reilly’ego w jazzowo-popowej grupie Bronze, w której poznała swojego wieloletniego współpracownika i współautora jej piosenek, klawiszowca Danny’ego White’a (młodszego brata jazzowego gitarzysty Petera White’a). Grupa zmieniła nazwę na Matt Bianco i nagrała debiutancki album Whose Side Are You On?, który ukazał się w 1984 roku i podbił Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. Album przyniósł także dwa brytyjskie przeboje Top 30: „Get Out of Your Lazy Bed” oraz „Half a Minute”.

  Po tym sukcesie Basia i Danny White opuścili Matt Bianco w roku 1985, aby rozpocząć solową karierę Basi. Dwa lata później ukazał się jej pierwszy album, Time and Tide. W pierwszej kolejności Basia podbiła rynek amerykański, gdzie wylansowała hit na liście Billboard Hot 100, tytułowy „Time and Tide”. Jej album rozszedł się tam w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, natomiast na całym świecie sprzedano blisko 2 mln sztuk albumu. Druga płyta, London Warsaw New York, powtórzyła to osiągnięcie w roku 1990, promowana jednym z największych przebojów Basi, „Cruising for Bruising”. Ten album także sprzedano w nakładzie ok. 2 mln kopii na świecie, z czego ponad milion w Stanach Zjednoczonych. Oba albumy trafiły na sam szczyt zestawienia Top Contemporary Jazz Albums Billboardu, a drugi trafił także na szczyt jej rocznego podsumowania. Sukcesy te uczyniły Basię sławną także poza granicami Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w Azji (głównie w Japonii) oraz w Europie (głównie we Francji). W 1991 roku na rynek trafiło pierwsze wydawnictwo wideo Basi, A New Day, zawierające jej wszystkie wideoklipy oraz wywiad.

  Jej trzeci studyjny album, The Sweetest Illusion, wydany w roku 1994, na rynku amerykańskim osiągnął nakład ponad pół miliona kopii i przyniósł hit „Drunk on Love”, który trafił na 1. miejsce listy najczęściej granych piosenek w amerykańskich klubach, Billboard Dance Club Play. Poza Stanami Zjednoczonymi, album podbił przede wszystkim Japonię, a na całym świecie album osiągnął nakład ponad miliona egzemplarzy. Podczas światowej trasy koncertowej promującej krążek Basia po raz pierwszy w solowej karierze wystąpiła w Polsce, z siedmioma koncertami. Natomiast podczas amerykańskich występów artystki, w nowojorskim Neil Simon Theatre zarejestrowano jej pierwszy koncertowy album, Basia on Broadway, który ukazał się w 1995 roku. Trzy lata później Basia wydała składankę swoich największych przebojów, Clear Horizon - The Best of Basia, na którą trafiły również cztery nowe piosenki. Był to zarazem pożegnalny album Basi dla koncernu Sony Music, z którym była związana od początku swojej światowej kariery. Oba albumy odniosły jednak umiarkowany sukces i to tylko w Japonii.

  Pomimo wieloletnich międzynarodowych sukcesów i oddanej rzeszy fanów, Basia porzuciła karierę w roku 1998, co miało związek przede wszystkim ze śmiercią bliskich jej osób, zwłaszcza matki. Jednak w 2004 roku powróciła na scenę reaktywując z Dannym White’em i Markiem Reillym grupę Matt Bianco w oryginalnym składzie i wydając album Matt’s Mood, który także zdobył uznanie krytyki. W 2005 roku muzycy wspólnie ruszyli także w międzynarodową trasę koncertową, a po jej zakończeniu Basia i White przystąpili do prac nad nowym solowym albumem wokalistki. Decyzją Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, Basia Trzetrzelewska otrzymała prestiżową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (legitymacja nr 942/2005), którą w imieniu Ministra w Ambasadzie Polskiej w Londynie 21 kwietnia 2005 Basi wręczyła dyrektor Instytutu Polskiego. Basia odznaczenie to otrzymała za promowanie polskiej kultury poza granicami kraju.

  W 2009 roku, po blisko piętnastu latach, Basia powróciła na rynek z czwartym studyjnym albumem, It's That Girl Again, promowanym singlem „A Gift”, a na rynku amerykańskim – „Blame It on the Summer”. Płyta wydana została na całym świecie przez niezależne wytwórnie płytowe między marcem i czerwcem, a największy sukces odniosła tym razem w Polsce, gdzie zdobyła status platynowej. W roku 2011 Basia została odznaczona dyplomem honorowym „za zasługi dla Miasta Jaworzna”.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform