Shut Up

The Black Eyed Peas

 • The Black Eyed Peas (do 2003 "Black Eyed Peas") – amerykańska grupa hip-hopowa, powstała w Los Angeles w 1995 roku.

  W skład zespołu wchodzą Will.i.am, Fergie, Taboo i Apl.de.ap.

  Zespół zadebiutował w 1998 roku albumem Behind the Front. Kolejna płyta Bridging the Gap wydana dwa lata później nie sprzedawała się aż tak dobrze jak poprzednik. Od premiery trzeciego albumu Elephunk w 2003, grupa sprzedała w sumie 56 milionów płyt (stan na 2012 rok).

  W marcu 2009 zespół wydał single "Boom Boom Pow" i "I Gotta Feeling". Oba zajmowały przez niemal pół roku pierwsze miejsca na liście Billboard Hot 100. Album The E.N.D okrył się pięciokrotnie platyną w Kanadzie, natomiast we Francji trzykrotnie zdobył diamentową płytę. Pod koniec 2010 Black Eyed Peas wydały szóstą studyjną płytę zatytułowaną The Beginning. W Australii zdobył złotą płytę, a w Niemczech i Meksyku platynową. W pierwszym tygodniu sprzedaż płyty wyniosła 119 000 egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

  W lipcu 2011 podczas jednego z koncertów w Anglii, Fergie ogłosiła zawieszenie działalności zespołu, jednak na oficjalnej stronie Black Eyed Peas widnieją zapowiedzi zbliżającego się koncertu, z czego można wywnioskować iż zespół nie kończy działaności.

  Historia

  1992-1995: Atban Klann

  Przed powstaniem "Black Eyed Peas" zespół tworzył grupę "Atban Klann". Muzycy podpisali wtedy kontrakt z wytwórnią Ruthless Records, którą kierował Eazy-E. Po jego śmierci zespół rozpadł się, ale przedtem nagrał album Grass Roots promowany tylko jednym singlem "Puddles of H2O" (z niewiadomych powodów wydanie płyty wstrzymano). Gdy została przyjęta nowa nazwa zespołu, Dante Santiago odszedł i został zastąpiony przez rapera Taboo i soulową piosenkarkę Kim Hill, która w 2000 roku opuściła zespół z powodu ciąży. Grupa tak jak wcześniej postanowiła reprezentować hip hop, ale też ustaliła że piosenki, które będą nagrywane będą "mocne i szybkie".

  1998-2000: Behind the Front i Bridging the Gap

  Historia zespołu sięga roku 1988 kiedy to William Adams (will.i.am) i Allan Pineda (Apl.de.ap) chodzili do ósmej klasy szkoły podstawowej i spotykali się aby rapować w Los Angeles. Po podpisaniu umowy z Interscope Records pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, chłopaki wydali swój pierwszy album zatytułowany Behind the Front. Płyta zdobyła dość przychylne recenzje. Singiel "Joints & Jam" został wydany na ścieżce dźwiękowej do filmu Bulworth. Drugi krążek pt. Bridging the Gap wydany dwa lata później zawiera przebój "Request + Line" nagrany w duecie z rhythm and bluesową piosenkarką Macy Gray. Na płycie są także przeboje "Weekends", "Get Original" i "BEP Empire" wydane z resztą jako single. Oba albumy nie zdobyły zbyt dużego sukcesu komercyjnego, choć "Behind the Front" sprzedał się lepiej niż jego następca.

  2001-2004: Elephunk

  Trzeci album Elephunk grupa nagrywała od listopada 2001 do wiosny 2003. Jego premiera miała miejsce 24 czerwca 2003. Jest to pierwsza płyta nagrana z byłą wokalistką grupy Wild Orchid, Stacy Ferguson znaną także jako Fergie. Wcześniej propozycję dołączenia do zespołu złożono Nicole Scherzinger, wokalistce girlsbandu The Pussycat Dolls, jednak ta odmówiła. "Elephunk" jest pierwszą płytą, gdzie wokaliści zdecydowali się wprowadzić mniej surowy hip hop, natomiast bardziej dopracowano popowe dźwięki, w celu przyciągnięcia masowych odbiorców.

  Z albumu wydano antywojenną piosenkę "Where Is the Love?", która zadebiutowała na ósmym miejscu na liście Billboard Hot 100, natomiast w Wielkiej Brytanii okazała się najlepiej przeszywającym się singlem roku 2003. W Australii przez sześć tygodni utrzymywała się na miejscu szóstym. Następnie jako drugi singiel wydany został "Shut Up", który zadebiutował na miejscu drugim w Wielkiej Brytanii. Zdobył platynową płytę w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Trzeci singiel z albumu to "Hey Mama", która w Australii zajęła 5 miejsce, a w Wielkiej Brytanii 10. W Niemczech zadebiutowała na 23 miejscu. Czwarta kompozycja to "Let's Get It Started", która w 2005 zdobyła Nagrodę Grammy, a także otrzymała dwie nominacje do "Record of the Year" i "Best Rap Song".

  W 2004 grupa rozpoczęła trasę koncertową "Elephunk Tour". Zespół wspierał także kampanię prezydencką Johna Kerry'ego. Także w tym samym roku wydane zostało pierwsze DVD groszków Behind the Bridge to Elephunk, zawierające teledyski do singli z lat 1997-2004.

  2005-2007: Monkey Business

  Kolejny album Monkey Business wydany został 7 czerwca 2005. Pierwszy singiel "Don't Phunk with My Heart" stał się hitem w USA, osiągając trzecie miejsce na US Hot 100. Piosenka osiągnęła najwyższe miejsce w Stanach Zjednoczonych, jednak w 2009 została wyparta przez "Boom Boom Pow", który zadebiutował na szczytowej liście w Billboard Hot 100. W Kanadzie piosenka zajęła trzecie miejsce, a w Australii przez trzy tygodnie pozostawała na miejscu pierwszym. Singiel zdobył Nagrodę Grammy. Niektóre stacje radiowe grały jego ocenzurowaną wersję pt. "Don't Mess with My Heart". "Don't Lie" – drugi singiel z płyty, osiągnął 14 pozycję. Nieco większy sukces odniósł w Australii i Wielkiej Brytanii, gdzie osiągnął pozycję szóstą. "My Humps" – kolejna piosenka natychmiast osiągnęła sukces komercyjny w USA. W Australii stała się numerem jeden. Kompozycja zyskała mieszane recenzje. John Bush z Allmusic określił ją jako "jeden z najbardziej żenujących rapów w tysiącleciu". Pomimo krytyki wydawnictwo "Monkey Business" zadebiutowało na numerze drugim w Stanach Zjednoczonych, sprzedając się w ponad 295 000 egzemplarzy w pierwszym roku od wydania, aby później otrzymać certyfikat potrójnej platyny przyznanej przez "RIAA". Ostatnim singlem wydanym z krążka został "Pump It", który zajął pierwszą pozycję w Belgii i Grecji.

  W 2005 zespół wystąpił gościnnie w filmie Be Cool.

  W grudniu Black Eyed Peas wyruszyli jako support trasy koncertowej "European Tour" z Gwen Stefani.

  28 marca 2006, grupa wydała remix-album zatytułowany Renegotiations: The Remixes, który zawiera remiksy piosenek ("Ba Bump", "My Style", "Feel It", "Disco Club", "They Don't Want Music", "Audio Delite At Low Fidelity"). Pod koniec miesiąca fasolki wyruszyły trasę "Honda Civic Tour". W czasie jej trwania Fergie zaprezentowała kilka piosenek ze swojej nadchodzącej płyty "The Dutchess", której premiera miała miejsce 13 października 2006.

  Kilka miesięcy później zespół nagrał z Sergio Mendesem utwór "Mas Que Nada" na jego album "Timeless" (2006). Piosenka używana jest w grze komputerowej Mistrzostwa Świata FIFA 2006 oraz w reklamach Joga Bonito. W grudniu tego samego roku, Black Eyed Peas wydali swoje drugie DVD Live from Sydney to Vegas, z zapisem trasy koncertowej "Monkey Business Tour".

  W 2007 roku, grupa rozpoczęła "Black Blue & You Tour", odwiedzając ponad 20 krajów, w tym Makau, Szwecję, Polskę, Rumunię, Węgry, RPA, Koreę Południową, Malezję, Indie, Indonezję, Izrael, Singapur, Chiny, Rosję, Kazachstan, Australię, Nigerię, Meksyk, Tajlandię, Wenezuele, Gwatemalę, Nikaraguę, Kostarykę, Argentynę, Filipiny, Salwador i Brazylię. Trasa była sponsorowana przez koncern] Pepsi.

  7 lipca 2007 zespół wystąpił na stadionie Wembley w Londynie. Na stadionie Will.i.am wykonał dwie nowe piosenki "Help Us Out" i "S.O.S. (Mother Nature)", które znalazły się na jego trzecim albumie "Songs About Girls". Ostatni koncert w Polsce grupa zagrała 17 września 2007 w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie.

  2009-2011: The E.N.D i The Beginning

  Piąta studyjna płyta zatytułowana The E.N.D, ukazała się 9 czerwca 2009. Pierwszy singiel "Boom Boom Pow" został rozesłany do rozgłośni radiowych w USA 10 marca 2009, a wydano go 30 marca. Singiel sprzedał się w 465 000 plikach download w pierwszym tygodniu po cyfrowej wersji. Na Billboard Hot 100 i Pop 100 zajął pierwsze miejsce. Również w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii zajmował pierwsze miejsce. Album "The E.N.D" utrzymany jest w klimacie muzyki rapowo-elektronicznej. W pierwszym tygodniu album sprzedał się w 304 000 egzemplarzy i zadebiutował na 1 miejscu na Billboard 200. Spędził 38 tygodni w Top 10 na liście Billboard 200. Był najlepiej sprzedającym się albumem w roku 2009.

  Drugi singiel to kompozycja "I Gotta Feeling", wyprodukowana przez Davida Guettę. Piosenka wspięła się na numer jeden w USA, zastępując "Boom Boom Pow", który spadł do numeru dwa. W Hot 100 znalazła się na drugiej pozycji. 8 września 2009, zespół wystąpił na żywo w "24 Oprah Winfrey Sezon Kickoff Strony", na "Michigan Avenue" w Chicago. Pod koniec września zespół rozpoczął światową trasę koncertową "The E.N.D. World Tour", która odbyła się w Japonii, Tajlandii, Malezji, Australii i Nowej Zelandii.

  "Meet Me Halfway" został wydany jako trzeci singiel z albumu w listopadzie 2009. Piosenka osiągnęła pierwszą pozycję w Wielkiej Brytanii i Australii, oraz siódmą na Billboard Hot 100. Zespół wystąpił w American Music Awards, z piosenkami "Meet Me Halfway" i "Boom Boom Pow". Wygrał dwie nominacje w kategorii "Favorite Rock/Pop Group" i "Favorite R&B/Soul Group".

  "Imma Be" została wydana jako czwarty singiel w Stanach Zjednoczonych w maju 2010, osiągając pierwszą pozycję na liście Billboard Hot 100 w ciągu dwóch tygodni. "Rock That Body" został wydany jako piąty singiel, i do tej pory osiągnął 9 pozycję na Billboard Hot 100. 31 stycznia 2010 zespół wystąpił z piosenkami "Imma Be" i "I Gotta Feeling", i zdobył trzy nagrody Grammy, w tym nominację w kategorii "Best Pop Vocal Album for The E.N.D", "Best Pop Vocal Performance by a Group for "I Gotta Feeling" i "Best Short Form Video for "Boom Boom Pow".

  7 czerwca 2010 grupa wydała dwa promocyjne single "Missing You" i "Alive".

  10 czerwca, Black Eyed Peas wykonywali na żywo "Where Is the Love?", "Pump It", "Meet Me Halfway", "Boom Boom Pow" i "I Gotta Feeling" w 2010 FIFA World Cup w RPA. Na koncercie było ponad 700 tysięcy fanów, co czyni go największym wydarzeniem roku. 30 lipca 2010, Black Eyed Peas wykonali "Boom Boom Pow", "Rock That Body" i "I Gotta Feeling" w Central Parku w ramach serii "Good Morning America's" koncertów letnich.

  6 czerwca 2010 zespół w wywiadzie dla "The Big Issue" potwierdził że pracuje nad nowym albumem. Album został opisany jako sequel poprzedniej płyty "The E.N.D". Will.i.am ogłosił że nowy krążek który "symbolizuje wzrost, nowych początków, i rozpoczyna nowe, świeże perspektywy", będzie zatytułowany The Beginning i wydany zostanie oficjalnie 30 listopada 2010. Album został zapowiedziany w komunikacie prasowym 26 października 2010 roku.

  W 2009 zespół założył fundację "Peapod Foundation" pomagającą biednym dzieciom i osobom biednym, które nie mogą spłacić kredytów lub długów.

  Pierwszy singiel z płyty "The Time (The Dirty Bit)", wydany został 5 listopada. Premiera wersji radiowej miała miejsce w Stanach Zjednoczonych 16 listopada. Piosenka zawiera sampel utworu z 1987, zatytułowanego "(I've Had) The Time of My Life", z filmu Dirty Dancing.

  Kilka dni wcześniej przed premierą albumu, dwie piosenki z płyty zostały wydane jako single promocyjne. Pierwszy "Do It Like This" wydany został 15 listopada, a drugi "Light Up the Night" 22 listopada 2010.

  Na początku lutego 2011, zespół wyruszył w trasę koncertową "The Beginning Massive Stadium Tour". 21 stycznia 2011 został wydany singiel "Just Can't Get Enough", który zajął pierwsze miejsca na listach przebojów we Francji i Polsce. 9 maja wydany został "Don't Stop the Party", do którego teledysk powstał w Brazylii. Singiel zajął trzecią pozycję we Francji, i piątą w Polsce.

  2011: The Baby Peas

  The Baby Peas to animowane postacie przedstawiające członków zespołu. Zostały wykorzystane do krótkich animowanych historyjek mających na celu promowanie zespołu. W październiku 2011 ukazał się teledysk do piosenki "XOXOXO" pochodzącej z płyty The Beginning. W tym teledysku występują właśnie Baby Peas.

  Skład zespołu

  • William James Adams (will.i.am)
  • Stacy Ann Ferguson (Fergie) wokalistka
  • Jaime Luis Gomez (Taboo)
  • Allen Pineda-Lindo (apl.de.ap)

  Muzycy koncertowi

  • George Pajon Jr. – gitara
  • Printz Board – gitara basowa, keyboard
  • Keith Harris – perkusja
  • Tim Orindgreff (Izo) – saksofon, flet

  Dyskografia

  Albumy

  • Grass Roots – 1992 jako zespół Atban Klann
  • Behind the Front – 1998
  • Bridging the Gap – 2000
  • Elephunk – 2003
  • Monkey Business – 2005
  • Renegotiations: The Remixes – 2006
  • The E.N.D – 2009
  • The Beginning – 2010

  Trasy koncertowe

  • Elephunk Tour – 2003-2004
  • Monkey Business Tour – 2005-2006
  • Honda Civic Tour – 2006
  • Black Blue & You Tour – 2007
  • The E.N.D. World Tour – 2009-2010
  • The Beginning Massive Stadium Tour – 2011

  Nagrody i nominacje

  Zespół zdobył 80 nagród i 116 nominacji. Wygrał 7 Nagród Grammy (z 15 nominacji). Grupa była też nominowana do innych nagród m.in. Billboard Music Awards, Brit Awards, MTV Music Video Japan, Billboard Awards i ARIA Charts. Zespół uzyskał 7 nominacji do Grammy 2012, lecz nie wygrał w żadnej kategorii.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform