Busta Rhymes

 • Busta Rhymes, właściwie Trevor Tahiem Smith, Jr (ur. 20 maja 1972 roku w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański raper.

  Biografia

  Wczesne lata

  Busta Rhymes wychował się w Uniondale w Nowym Jorku jako syn emigrantów z Jamajki. Dorastał w nie najlepszych warunkach. Jego ojciec był hydraulikiem, a matka była bezrobotna. Jamajskie pochodzenie rodziców miało na Busta duży wpływ, czego obrazem jest jego styl rapowania oraz elementy reggae widoczne w jego twórczości. Jako dwunastolatek Busta wraz z rodzicami przeprowadził się do Long Island, gdzie na poważnie zainteresował się rapem i hip-hopem. Właśnie w tamtejszej szkole, Uniondale High School, poznał kilku MC's, którzy podobnie jak Busta chcieli robić karierę w branży muzycznej.

  Kariera i jej początki

  W połowie lat 80. Busta Rhymes wystartował w konkursie muzycznym sponsorowanym przez legendy hip-hopu Chucka D oraz Public Enemy i bardzo dobrze wypadł. Po tym on i koledzy ze szkoły MC: Charlie Brown, Dinco D oraz Cut Monitor Milo postanowili założyć grupę Leaders of the New School. Ponieważ Busta zaimponował raperom z Public Enemy, ci pozwolili Leaders of the New School nagrywać w ich studiu. Tam Busta spędził wiele godzin, w wyniku czego opuścił szkołę i zakończył edukację w wieku 17 lat, do końca poświęcając się muzyce.

  Pierwsza płyta zespołu zatytułowana Future Without a Past ukazała się w 1991 roku, a następna T.I.M.E. – w 1993 roku. Mimo iż Leaders of the New School nie uzyskali nigdy wielkiego sukcesu, Busta Rhymes jako lider formacji został zauważony przez osoby z branży muzycznej. Nagrał utwory między innymi z Boyz II Men, Mary J. Blige i TLC.

  W 1994 roku, po narodzinach syna T'Ziah, Busta Rhymes odłączył się od swojej formacji i postanowił postawić na karierę solową.

  Kariera solowa

  W 1996 roku Busta wydał swój pierwszy solowy album pod tytułem The Coming. Okazała się ona wielkim sukcesem, osiągając status platynowej płyty. Singiel zatytułowany "Woo-Hah! Got You All In Check" dostał się na amerykańskie i brytyjskie notowania Top 10. Następna płyta zatytułowana When Disaster Strikes… nie zdobyła aż takiej popularności w USA, jak jego poprzednia kompozycja, ale umocniła pozycję Busta na światowym rynku hiphopowym. Pomimo tego na albumie znalazły się dwa hity zatytułowane "Dangerous" i "Put Your Hands Where My Eyes Can See".

  Następnie Busta Rhymes przyłączył się do Flipmode Squad wraz z raperami Rampage, Lord Have Mercy, Spliff Star, Rah Digga i Baby Sham nagrali album pod tytułem Extinction level event the final worls front. W styczniu 1999 roku singiel z tej płyty zatytułowany "Gimme Some More" osiągnął 5. miejsce na brytyjskiej liście singli. W kwietniu tego samego roku, wraz z Janet Jackson nagrał utwór pod tytułem "What's It Gonna Be?!".

  W tym czasie Busta Rhymes zainteresował się filmem i spróbował swoich sił jako aktor. Wystąpił w kilku produkcjach, m.in. w Shaft, ale jego kariera filmowa nie była tak udana jak kariera muzyczna. W 2000 roku Busta Rhymes wydał kolejną płytę, zatytułowaną Anarchy. Po jej wydaniu postanowił zakończyć współpracę z wytwórnią Elektra Records, jego dotychczasową wytwórnią fonograficzną. W 2001 podpisał kontrakt z inną wytwórnią – J Records. W tym samym roku wydał album pt Genesis, która okazała się ogromnym sukcesem. Rhymes po kilku cichych miesiącach znów wrócił na listy przebojów z takimi hitami jak "Break Ya Neck" i "'Pass the Courvoisier", współtworzone przez Dr. Dre i The Neptunes. W 2002 roku Busta wydał płytę zatytułowaną It Ain't Safe No More. W piosence pod tytułem "Make it Clap" wystąpił z Erickiem B, Rakimem oraz z Sean Paulem.

  Pod koniec 2004 roku Busta Rhymes zakończył współpracę z J Records i podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną założoną przez Dr. Dre - Aftermath Entertainment. Busta razem z nową wytwórnią w czerwcu 2006 roku wydali płytę The Big Bang. Wystąpił m.in. z takimi artystami jak Sean Paul, Rah Digga, Mary J. Blige, Missy Elliott, DMX, Brooke, Papoose, P. Diddy czy Lloyd Banks.

  Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – "Hip Hop Honors 2007" oraz w dyskusji stacji MTV – "Black History Month". W 2008 roku wydał razem z zespołem Linkin Park singiel "We Made It".

  Dyskografia

  Opracowano na podstawie źródła.

  Filmografia

  • Busta Rhymes: Everything Remains Raw (2004) (V)
  • Full Clip (2004) – Pope
  • Death of a Dynasty (2003)
  • The Neptunes Present: Dude We're Going to Rio! (2003) (V) – Rhymes
  • Halloween: Resurrection (2002) – Freddie Harris
  • Narc (2002) – Darnell 'Big D Love' Beery
  • Space Ghost: Coast to Coast (2001) (TV) – Himself
  • Finding Forrester (2000) – Terrell Wallace
  • Shaft (2000) – Rasaan
  • The Rugrats Movie (1998) (głos) – Reptar Wagon
  • The Wayans Bros (1998) – on sam ["Busta Saves The Day"]
  • The Steve Harvey Show – Zack (1 odcinek, 1998)
  • Cosby – Philip (1 odcinek, 1997)
  • Higher Learning (1995) – Dreads (jako "Busta Rhymez")
  • Strapped (1993) (TV) – Buster
  • Who's the Man? (1993) – Jaween

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform