Riverside

 • Riverside – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Powstała w 2001 roku w Warszawie. W skład zespołu wchodzą: basista i wokalista Mariusz Duda, gitarzysta Piotr Grudziński, perkusista Piotr Kozieradzki oraz instrumentalista klawiszowiec Michał Łapaj, który w 2003 roku zastąpił Jacka Melnickiego. Do tej pory zespół wydał m.in. 5 albumów, natomiast aktualnie trwają pracę na szóstym krążkiem w dorobku Riverside, który ma się ukazać jesienią 2015r.

  Skład zadebiutował wydanym w 2003 roku albumem pt. Out of Myself. Płyta przysporzyła zespołowi pewnej popularności w Polsce, w tym za sprawą piosenki "Loose Heart" notowanej na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne nagrania kwartetu ukazały się w 2005 roku na płycie zatytułowanej Second Life Syndrome. Była to pierwsza produkcja Riverside, która znalazła się w zestawieniu OLiS. Trzeci album składu zatytułowany Rapid Eye Movement ukazał się w 2007 roku. Płyta przysporzyła zespołowi pierwszego sukcesu w Holandii, gdzie trafiła na tamtejszą listę sprzedaży MegaCharts. W 2009 roku ukazała się czwarta produkcja Riverside pt. Anno Domini High Definition. Wyróżniony złotą płytą materiał znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS). Ostatnia, piąta płyta zespołu zatytułowana Shrine of New Generation Slaves została wydana w 2013 roku. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu. Promocja płyty wiązała się również z najdłuższą w historii zespołu trasą koncertową, w ramach której zespół zagrał nie tylko w niemal wszystkich krajach europejskich, ale również w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

  Grupa sukcesywnie zdobywa coraz większą popularność nie tylko na polskiej, ale również europejskiej i światowej scenie muzyki rockowej, regularnie koncertując w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Powszechnie kategoryzowany jako przedstawiciel rocka lub metalu progresywnego kwartet w swej twórczości odwołuje się do takich stylów jak: rock alternatywny, indie rock, hard rock, post-rock, heavy metal, metal alternatywny oraz rock eksperymentalny. Byli i obecni członkowie grupy utworzyli lub współtworzyli liczne zespoły i projekty poboczne, m.in. takie jak: Hate, Thunderbolt, Lunatic Soul, Saltus, Kataxu, Domain, czy Swastyka.

  Historia zespołu

  2001-2004 (Out Of Myself)

  Zespół powstał w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Piotra Grudzińskiego znanego z występów w grupie Unnamed i perkusisty Piotra Kozieradzkiego, byłego członka kwartetu Hate. W październiku skład udał się do Holandii, gdzie wziął udział w festiwalu Prog Power Festival w Baarlo. Po powrocie do Polski Riverside kontynuował występy w ramach Progressive Tour II 2004.

  2005-2006 (Second Life Syndrome)

  7 marca 2005 roku ukazał się minialbum Voices in My Head. Pochodzące z płyty piosenki "Stuck Between" i "Us" dotarły, odpowiednio do 20. i 34. miejsca LP3. W październiku grupa odbyła drugą część Second Live Syndrome Tour, która objęła wyłącznie Polskę.

  2007-2008 (Rapid Eye Movement)

  10 czerwca 2007 roku ukazał się singel 02 Panic Room, który zwiastował trzeci album. W ramach promocji do piosenki powstał teledysk, który wyreżyserowali Maciej Pawelczyk i Radosław Wikiera . Latem kwartet koncertował w ramach festiwali, m.in. takich jak: Prog Power w USA, FMPM Festival w Kanadzie, Burg Herzberg Festival w Niemczech, czy Union of Rock w Polsce. Natomiast w listopadzie ukazał album koncertowy Reality Dream. Nagrania zostały wydane w limitowanym do 1000 egzemplarzy nakładzie w formie płyty CD, a także jako płyta gramofonowa w nakładzie 500 sztuk. Równolegle odbyła się europejska trasa koncertowa składu Reality Dream Tour.

  2009-2012 (Anno Domini High Definition)

  26 kwietnia 2009 roku zespół wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz poszkodowanego w wypadku samochodowym Adriana Kowanka. Na początku 2010 roku Riverside kontynuował promocję czwartej płyty podczas koncertów, m.in. w Grecji, Bułgarii, Turcji i Szwajcarii.

  2013-2014 (Shrine Of New Generation Slaves)

  W maju 2011 roku z okazji dziesięciolecia działalności Riverside grupa, wspierana przez Tides From Nebula odbyła europejską trasę koncertową Riverside Anniversary Tour. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu.

  2015- (Love, Fear and the Time Machine)

  Aktualnie zespół pracuje nad kolejnym, szóstym albumem studyjnym, który ma się ukazać pod koniec 2015r. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej oraz fanpage zespołu, w grudniu nagrane zostało 60 minutowe demo, natomiast do studia muzycy wejdą w marcu 2015r. Nowy krążek ma być zatytułowany Love, Fear and the Time Machine.

  Muzyka i teksty

  Powszechnie kategoryzowany jako przedstawiciel rocka.

  Trzecia produkcja zespołu Rapid Eye Movement nie przyniosła zmian stylistycznych.

  Teledyski

  Uwagi

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform