Something Good Coming

Tom Petty

 • Thomas Earl "Tom" Petty (ur. 20 października 1950 w Gainesville) - amerykański muzyk southern rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku. W swojej twórczości przerzucał pomost pomiędzy rdzennie amerykańskim folk rockiem (zwłaszcza spod znaku Grateful Dead, Boba Dylana i The Byrds) a wchodzącym na scenę stylem new wave.

  Tom Petty znany jest z występów w grupie Tom Petty and the Heartbreakers, supergrupie Traveling Wilburys oraz kariery solowej.

  Życiorys

  Tom Petty urodził i wychowywał się na Florydzie, od młodości zainteresowany był muzyką rockową. Szczególnie bliska była mu muzyka folk rockowa i południowego rocka. Największy wpływ na niego wywierali Bob Dylan oraz popularna w latach 60. grupa The Byrds. Gdy Petty zaczął uczyć się gry na gitarze i śpiewać, za wzór wziął sobie brzmienie Davida Crosby'ego. Po pewnym czasie niemal wiernie naśladował brzmienie jego głosu i gitary. Choć później wypracował bardziej osobisty charakter muzyczny, wpływy tamtej muzyki były łatwo zauważalne.

  W połowie lat 60. porzucił naukę, nie ukończywszy szkoły średniej, by poświęcić się karierze muzyka rockowego. Jej początki nie były zbyt zachęcające, lecz z czasem artysta wyrobił sobie markę i podpisał kontrakt płytowy z firmą fonograficzną. W tym samym czasie związał się z muzykami tworzącymi grupę The Heartbreakers. Grupa pod nazwą Tom Petty and the Heartbreakers przejęła kontrakt solisty i w 1976 wydała swój pierwszy album. Choć muzyka przez nią grana powstawała wysiłkiem zespołowym, przez wielu uważana jest za niemal solowe przedsięwzięcia jej lidera, a sam Tom Petty, mimo że wydał jedynie dwa własne albumy, za solowego artystę.

  W 1986 i 1987 grupa Toma Petty'ego koncertowała wspólnie z Bobem Dylanem. Obaj artyści nawiązali przyjaźń, która zaowocowała przedsięwzięciem muzycznym, którym była supergrupa folkrockowa Traveling Wilburys. Muzyka Toma Petty'ego straciła na popularności w latach 90. XX wieku, a sam artysta pozostawał mało aktywny. Powrotem na estrady był interesujący ze względu na przesłanie, nagrany z grupa The Heartbreakers, album The Last DJ, który spotkał się z mieszanym przyjęciem. W 2002 Tom Petty wraz ze swą grupą the Hearthbreakers został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  W 2006 na rynku ukazał się kolejny, już trzeci solowy album Petty'ego zatytułowany Highway Companion. Album nagrany został przy współpracy z Jeffem Lynne'em z Electric Light Orchestra (Petty współpracował z nim w Traveling Wilburys, a także na albumach Full Moon Fever oraz Into the Great Wide Open) oraz gitarzysty Heartbreakers, Mike'a Campbella. Jeden z utworów, pochodzący z Highway Companion zatytułowany "Square One", znalazł się wcześniej na ścieżce dźwiękowej do filmu "Elisabethtown".

  Oprócz albumów solowych Petty skomponował utwory do filmu Ta jedyna. Jego piosenki znalazły się także w takich filmach jak Mr. Deeds - Milioner z przypadku (piosenka "You Don't Know How It Feels"), Dziękuję, Zoe (piosenka "Breakdown") czy Milczenie owiec ("American Girl"), z kolei utwór "Running Down a Dream" zagościł w ścieżce dźwiękowej do gry Grand Theft Auto: San Andreas, utwór można usłyszeć w radiu K-DST.

  W 2007 roku Tom Petty przywrócił do życia swój zespół z młodości zwany Mudcrutch, a w 2008 roku na rynku ukazał się debiutancki album grupy pod takim samym tytułem. Był to zespół, który swe korzenie bierze jeszcze przed erą the Heartbreakers w 1970 roku. Z powodu decyzji wytwórni został rozwiązany w 1975 roku, a na jego zgliszczach powstał zespół the Heartbreakers. W skład Mudcrutch wchodzą: Tom Petty (gitara basowa), Mike Cambell (gitara prowadząca, rytmiczna), Benmont Tench (klawisze), Tom Leadon (gitara prowadząca, rytmiczna), Randall Marsh (perkusja).

  W czerwcu 2010 roku wydany został kolejny już w dorobku the Heartbreakers album studyjny zatytułowany Mojo. Przedstawia on zespół w niecodziennym bluesowym wydaniu czego doskonałym przykładem jest np. utwór Jefferson Jericho Blues. 1 czerwca zespół rozpoczął trasę koncertową Mojo Tour 2010 po Ameryce Północnej występem w Red Rocks Amphitheatre w Denver stan Kolorado.

  Skład Zespołu Tom Petty And The Heartbreakers

  Aktualni Członkowie

  • Tom Petty (od 1976) - Wokal , Gitara ,Harmonijka
  • Mike Campbell (od 1976) - gitara
  • Benmont Tench (od 1976) - Instrumenty Klawiszowe
  • Scott Thurston (od 1991) - gitara rytmiczna, harmonijka, perkusja, pianino
  • Steve Ferrone (od 1994)- Perkusja
  • Ron Blair (od 2002) - Bas

  Byli Członkowie

  • Ron Blair - Bas (1976-1982)
  • Stan Lynch -Perkusja (1976-1994)
  • Howie Epstein - Bas, Mandolina (1982-2002)

  Dyskografia

  Solowa

  • Full Moon Fever (1989)
  • Wildflowers (1994)
  • Highway Companion (2006)

  Inne

  • Traveling Wilburys Vol. 1 (1988)
  • Traveling Wilburys Vol. 3 (1990)
  • Mudcrutch (2008)

  Filmografia

  • Sound City (2013, film dokumentalny, reżyseria: Dave Grohl)[1]

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform