Memorial

Caliban

 • Caliban – niemiecka grupa muzyczna wykonująca metalcore.

  Historia

  Zespół został założony w Hattingen (Niemcy) w 1997 roku pod nazwą Never Again. Nazwa "Caliban" wywodzi się od imienia zdeformowanego syna (pol. Kaliban) czarownicy Sykoraks z dramatu Williama Szekspira "Burza".

  Po 6 miesiącach grania grupa nagrała dwie piosenki na demo, które nigdy nie ujrzało światła dziennego. Utwory te zostały wysłane do kilku wytwórni płytowych, a Lifeforce Records jako pierwsza zaproponowała im kontrakt. Ich pierwszy minialbum Caliban pojawiła się latem 1998 roku. Aby ją promować, Caliban grali na wielu koncertach w Europie i jako support dla takich zespołów jak Morning Again, Earth Crisis czy Cro-Mags.

  Po europejskiej trasie, w 1999 roku Caliban weszli do studia aby nagrać pierwszy album, A Small Boy and a Grey Heaven. Zespół był opisywany jako mieszanka Slayer, Poison the Well i Hatebreed. Wydali także pierwszą część split-CD razem z Heaven Shall Burn, zatytułowaną The Split Program I.

  W kwietniu 2001 roku ukazał się album Vent został on wydany przez Imperium Records i Howling-Bull Records w Japonii. Krótko po tym, zespołowi nadarzyła się okazja aby pojechać do Japonii i zagrać na Beast-Feast 2001 w Yokohama Arena, dzieląc scenę z takimi zespołami jak Slayer, Pantera, Machine Head, Biohazard i Morbid Angel. Japońska trasa nastąpiła po amerykańskiej trasie z Bloodjinn, która została przerwana ze względu na wydarzenia z 11 września 2001 roku.

  W sierpniu 2002 roku Caliban nagrali trzecią płytę Shadow Hearts. Ten album był bardziej melodyjny i harmonijny niż poprzednie. W 2004 grupa podpisała umowę z Roadrunner Records i zaczęła nagrywać czwarty album The Opposite from Within, producentem został Anders Fridén, frontman grupy In Flames.

  W lipcu 2005 roku grupa wydała drugą część split-CD z Heaven Shall Burn, zatytułowaną The Split Program II. Potem zespół wydał piąty album, zatytułowany The Undying Darkness, po czym 24 lutego 2006 roku wyruszył w trasę pod nazwą "Darkness over Europe" wraz z zespołami Neaera, Purified in Blood i The Agony Scene. W 2007 Caliban nagrali album The Awakening z producentem Bennym Richterem, zaś w 2009 roku premierę miał kolejny krążek grupy zatytułowany Say Hello to Tragedy.

  6 maja 2011 roku nastąpiła premiera minialbumu EP z coverami pt. Coverfield. Na wydawnictwie znajdzie się m.in. interpretacja utworu "Sonne" grupy Rammstein.

  Nowy album grupy, zatytułowany I Am Nemesis, ukazał się 6 lutego 2012. Gościnnie udzielają się na nim wokalista Heaven Shall Burn, Marcus Bischoff oraz wokalista Suicide Silence, Mitch Lucker.

  20 grudnia 2012 w Zeche Bochum grupa zagrała jubileuszowy koncert dla uczczenia 15-lecia istnienia zespołu. Jako towarzysząca wystąpiła zaprzyjaźniona formacja Heaven Shal Burn, która także obchodziła 15-lecie istnienia, zaś na jej analogicznym jubileuszu dzień później wystąpił gościnnie Caliban.

  Premiera dziewiątego albumu grupy pt. Ghost Empire została zaplanowana na 24 stycznia 2014.

  Teledyski

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform