Babalon A.D. (So Glad For The Madness)

Cradle Of Filth

 • Cradle of Filth (z ang. kolebka plugastwa. Mimo częstych zmian personalnych w składzie, zespół utrzymał swój charakterystyczny styl.

  Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Download Festival, Wacken Open Air, Gods of Metal, Tomahawk Festival, Bloodstock Open Air, Kobetasonik, Spirit of Burgas Festival oraz Ozzfest.

  Historia

  1991-2000

  Grupa powstała w 1991 roku w oddalonym o 70 kilometrów od Londynu hrabstwie Suffolk.

  W 1992 roku zespół wydał własnym nakładem cztery wydawnictwa demonstracyjne: A Pungent and Sexual Miasma, Invoking the Unclean, Orgiastic Pleasures Foul, The Black Goddess Rises. W tym czasie powstał również album Goetia, który mimo kontraktu z wytwórnią muzyczną Tombstone Records nigdy się nie ukazał.

  Wkrótce zespół przystąpił do nagrań debiutanckiego albumu The Principle of Evil Made Flesh, ukazał się on 24 lutego 1994 roku. Był to jednocześnie debiut wydawniczy Cacophonous Records.

  Tego samego roku zespół nagrał drugi album zatytułowany Dusk...and Her Embrace, ukazał on się 21 stycznia 1996 roku nakładem wytwórni Music for Nations.

  27 kwietnia 1998 roku ukazało się czwarte wydawnictwo grupy – Cruelty and the Beast (był to album koncepcyjny). Teksty utworów poruszały w swojej tematyce historię węgierskiej hrabiny Elżbiety Batory". Wydawnictwo cieszyło się dużym uznaniem wśród krytyków oraz fanów, którzy w podsumowaniu roku na łamach miesięcznika Hard Rock uhonorowali zespół w kategoriach: najlepszy perkusista, najlepsza okładka, najlepszy album oraz najlepszy wokalista.

  Tego samego roku ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD – PanDaemonAeon.

  2000-2008

  W 2000 roku w odnowionym składzie w Parkgate Studios zespół przystąpił do prac nad kolejnym wydawnictwem pt. Midian. Tematycznie nawiązywało ono do biblijnych Midianitów, potomków Abrahama oraz jego ostatniej żony Ketury. Teksty na płycie zostały zainspirowane twórczością takich pisarzy jak Clive Barker czy H.P. Lovecraft. Ponadto muzyka na wydawnictwie charakteryzowała się łagodniejszym brzmieniem w stosunku do poprzednich wydawnictw zespołu.

  Ostatnie wydawnictwo grupy w znacznym stopniu odbiegało od stylistyki blackmetalowej, zawierało połączenie muzyki gothic- oraz heavymetalowej, słyszalne było to szczególnie w partiach solowych gitary prowadzącej. Również sam zespół w komentarzach wyraźnie odciął się od stylistyki wypracowanej na poprzednich albumach. Gitarzysta grupy Paul Allender w związku z głosami krytyki stwierdził: "Nie uważam nas za zespół blackmetalowy, ale raczej za ekstremalny zespół metalowy. Z mojego punktu widzenia ludzie uważają nas za blackową grupę ze względu na to jak się ubieramy. Kiss też się tak kiedyś ubierali, ale nikt nie nazwie ich zespołem blackmetalowym."

  W celach promocyjnych do utworu "Her Ghost in The Fog" zrealizowany został teledysk, reżyserem został ponownie Alex Chandon. Po raz pierwszy z zespołem współpracował również aktor Doug Bradley, znany z serii filmów Hellraiser, gdzie wcielił się w rolę Pinheada. Bradley na albumie Midian wystąpił w roli narratora. Wspomniane wydawnictwo było ostatnim, które ukazało się nakładem wytwórni Music for Nations. 2 grudnia zespół wystąpił w krakowskim klubie 38.

  W 2001 roku brytyjski reżyser Alex Chandon, zaprosił do współpracy Daniego Filtha. Chandon zainspirowany filmami produkowanymi przez wytwórnię Amicus w latach siedemdziesiątych zrealizował horror pt. Cradle of Fear w którym Filth wystąpił w roli głównej.

  6 marca 2003 nakładem Sony Music ukazał się kolejny album grupy – Damnation and a Day."

  W ramach promocji album zostały nakręcone dwa teledyski – do utworów "Babalon A.D. (So Glad For The Madness)" w reżyserii WIZ oraz "Mannequin" w reżyserii Thomasa Mignone'a.

  12 marca 2005 roku zespół wystąpił na festiwalu Metalmania."

  Wkrótce potem z zespołu odszedł perkusista Adrian Erlandsson.

  20 października tego samego roku ukazał się kolejny studyjny album zatytułowany Godspeed on the Devil's Thunder.

  Od 2009

  Na przełomie stycznia i lutego 2009 roku grupa odbyła amerykańską trasę koncertową.

  Teksty i muzyka

  Autorem wszystkich tekstów jest lider grupy – Dani Filth."

  Pierwsze nagrania Cradle of Filth utrzymane były w stylistyce deathmetalowej, słyszalne były elementy metalu symfonicznego.

  Muzyka grupy określana jest jako symfoniczny black metal, gothic black metal, dark metal, extreme gothic metal oraz extreme metal.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • The Principle of Evil Made Flesh (1994)
  • Dusk...and Her Embrace (1996)
  • Cruelty and the Beast (1998)
  • Midian (2000)
  • Damnation and a Day (2003)
  • Nymphetamine (2004)
  • Thornography (2006)
  • Godspeed on the Devil's Thunder (2008)
  • Darkly, Darkly, Venus Aversa (2010)
  • The Manticore & Other Horrors (2012)
  • Hammer of the Witches (2015)

  Nagrody i wyróżnienia

  • 2003 Nagroda Metal Hammer Golden Gods Awards w kategorii Najlepszy Teledysk ("Babalon A.D.")[125][126]
  • 2005 Nominacja do Metal Hammer Golden Gods Awards w kategorii Najlepszy Teledysk ("Nymphetamine")[127][128]
  • 2005 Nominacja do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór "Nymphetamine"[129][130]
  • 2005 Nominacja do Kerrang! Award w kategorii Best British Band[131]

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform