This Is Absolution

Killswitch Engage

 • Killswitch Engage (zwana także Killswitch lub w skrócie KsE) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore, uważana za pionierów tego gatunku. Muzyka zespołu jest mocno zainspirowana przez scenę melodic death metalową.

  Muzycy

  • Mike D'Antonio – gitara basowa (od 1999)
  • Adam Dutkiewicz – gitara prowadząca, wokal wspierający (od 2002), perkusja (1999–2002)
  • Justin Foley – perkusja (od 2003)
  • Joel Stroetzel – gitara rytmiczna (od 2002), gitara prowadząca (1999–2002)
  • Jesse Leach – wokal prowadzący (1999–2002; sesyjnie, 2010, od 2012)
  • Tom Gomes – perkusja (2002–2003)
  • Pete Cortese – gitara rytmiczna (2000-2001)
  • Patrick Lachman – gitara prowadząca (sesyjnie, 2007)
  • Josh Mihlek – gitara prowadząca (sesyjnie, 2007)
  • Phil Labonte – wokal prowadzący (sesyjnie, 2010)
  • Howard Jones – wokal prowadzący (2002-2012)

  Historia

  Początki (1998-2000)

  Po rozpadzie zespołu Overcast w 1998 roku, jego basista Mike D'Antonio zaczął grać z gitarzystą Aftershock – Adamem Dutkiewiczem. Ponieważ obydwa te zespoły zostały rozwiązane, Dutkiewicz pozyskał gitarzystę Joela Stroetzela z Aftershock oraz Jesse'go Leacha z Nothing Stays Gold na wokal. Poprzedni wokalista z Overcast, Brian Fair, również był brany pod uwagę do tej roli, jednak nie mógł dołączyć ze względu na wiążące go zobowiązania z jego zespołem Shadows Fall. D'Antonio powiedział, że zespół początkowo będzie jedynie dla zabawy i by robić coś w wolnym czasie. Dwóch członków grupy, Dutkiewicz i Stroetzel, jest absolwentami Berklee College of Music w Bostonie - renomowanej wyższej uczelni muzycznej.

  Nazwa grupy wiąże się z rozpadem Overcast i Aftershock oraz wdrożenia w życie nowego projektu. D'Antonio skomentował to tak: "Zasadniczo jest to zamykanie wszystkiego, co kiedyś się znało i rozpoczynanie od początku. 'Killswitch' to jakby wyłączenie wszystkiego. To jest jakby czyjaś ręka utknęła w jakimś urządzeniu w sklepie z maszynami do pracy, wówczas majster naciśnie przycisk, aby wyłączyć maszyny (w wolnym tłumaczeniu 'killswitch' – przycisk zabijania). Następnie 'engage' to po prostu włączenie ich z powrotem czy coś w tym rodzaju." Pierwszy człon nazwy grupy został zaczerpnięty od tytułu odcinka 11. piątej serii (1997-1998) serialu telewizyjnego Z Archiwum X.

  Kontrakt z wytwórnią, album debiutancki (2000-2001)

  Podczas grania koncertów i sprzedawania dem, Mike D wykonywał reklamy dla wytwórni Ferret Music. Tam poznał Carla, któremu opowiedział o jego aktualnym projekcie Killswitch, a następnie podpisał z nim umowę. Zespół wydał swój debiutancki album Killswitch Engage i mimo, iż początkowo nie zarobił wiele oraz nie dostał się na żadne toplisty, pozyskał zainteresowanie założyciela Ferret Music, Carla Seversona. Severon, który wtedy pracował dla Roadrunner Records, zapoznał Killswitch Engage z kilkoma przedstawicielami jego firmy. A&R wytwórni, Mike Gitter, skontaktował się z D'Antonio i był na kilku występach grupy. Efektem jego zainteresowania był kontrakt nagraniowy z Roadrunnerem. Odrzucając oferty paru mniejszych wytwórni, zespół zaakceptował umowę z Roadrunnerem, ponieważ uważali, że firma ta dysponuje najlepszymi środkami do promowania i dystrybucji ich nagrań.

  Sukces Alive or Just Breathing (2002)

  Killswitch Engage zapoczątkował pisanie materiału na ich drugi album w listopadzie 2001 roku Z większym budżetem, zespół wkroczył do Zing Studios w Westfield jeszcze w tym samym miesiącu, mógł też poświęcić więcej czasu na dopieszczanie szczegółów. Zmiksowany w styczniu w Backstage Studios przez producenta Andy'iego Sneapa, album został zatytułowany Alive or Just Breathing od tekstu piosenki "Just Barely Breathing". Teledysk do singla "My Last Serenade" pomógł w nagłośnieniu zespołu, dzięki czemu płyta znalazła się na 37. pozycji listy Top Heatseekers. W teledysku tym występuje ówczesna dziewczyna wokalisty, Jesse'go Leacha. Po wydaniu albumu, który był domyślnie pisany dla dwóch gitarzystów, zespół zdecydował się rozszerzyć swoje szeregi do pięciu członków, czego efektem było przeniesienie się Dutkiewicza na gitarę oraz pozyskanie byłego perkusisty Aftershock, Toma Gomesa. Kevin Boyce z „CMJ New Music Report” opisał nagranie jako „bardziej uzależniające od czystej kokainy zmieszanej z kofeiną i nikotyną zawarte razem w tabliczce czekolady”, a Jason D. Taylor z Allmusic powiedział, że to wydanie to "czysty metalowy album, który pozornie ignoruje wszystkie trendy, natomiast tak naprawdę polega na umiejętności i wiedzy rzeźbiącej najbardziej mięsny ciężki metal od chwalebnych czasów Metallica czy Slayer”.

  Nowy wokalista i perkusista (2002-2004)

  Leach wziął ślub 20 kwietnia 2002 roku, powracając na trasę niedługo potem. Po pewnym czasie zaczął jednak popadać w depresję, czego efektem była zmiana jego głosu podczas występów – wkładał w niego zbyt dużo emocji, a zbyt mało techniki. W najgorszym wypadku Leach występował, i natychmiast potem kierował się spać do autobusu. Leach opuścił zespół ostatecznie na kilka dni przed zaplanowanym koncertem, informując członków grupy za pośrednictwem wiadomości e-mail. D'Antonio uznał, iż "po trzech latach trzymania się z kumplem, którego uważa się za brata, otrzymanie jedynie e-maila było nieco przykre". Należy przy tym dodać, iż Jesse zmagał się z coraz poważniejszymi problemami zdrowotnymi (chore gardło), które także uniemożliwały mu właściwe wykonywanie zadań wokalisty.

  Zespół szybko zaczął szukać nowego wokalisty i w końcu znalazł Howarda Jonesa z Blood Has Been Shed. Jonesowi nie podobało się brzmienie grupy, kiedy pierwszy raz ją usłyszał. Skomentował to tak: "Moje pierwsze wrażenie to było coś w rodzaju 'Phi!'. Pochodzę z hardcore'u i brudniejszego metalu, a Killswitch brzmiał tak czysto. Lecz im więcej go słuchałem, tym bardziej zdawałem sobie sprawę, że jest tam sporo dobrych piosenek". Po usłyszeniu o wokalnych problemach Leacha, Jones skontaktował się z zespołem i został przyjęty w zastępstwie. Bez odsłuchania pierwszego albumu czy "Alive or Just Breathing", Jones musiał zapamiętać siedem piosenek na swój debiut – festiwal Hellfest w 2002 roku.

  Nowy skład zagrał na trasie "Roadrunner RoadRage" w Europie. wraz zespołami 36 Crazyfists i Five Pointe O. Killswitch Engage zagrał wówczas jedyny jak dotychczas koncert w Polsce 01.11.2002 w Warszawie. W 2003 roku pojawiła się pierwsza piosenka z udziałem Howarda Jonesa pt. "When Darkness Falls" na ścieżce dźwiękowej horroru "Freddy vs. Jason". Podczas Ozzfest 2003 perkusista Gomes opuścił grupę, ponieważ chciał spędzać więcej czasu ze swoją żoną, zająć się swoim zespołem Something of a Silhouette oraz ze względu na to, że był zmęczony koncertowaniem. Został on zastąpiony przez Justina Foleya z Blood Has Been Shed i Red Tide, którego pierwszą trasą była Headbangers Ball w 2003 roku, organizowana przez stację telewizyjną MTV2.

  The End of Heartache (2004-2006)

  The End of Heartache został wydany 11 maja 2004 r. i zajął 21. miejsce w topliście Billboard 200 z 38 000 sprzedażą w okresie pierwszego tygodnia oraz 39. miejsce w topliście australijskiej przy okazji australijskiej trasy z zespołem Anthrax. Album sprzedał się w ponad 500 000 kopiach w USA i został ozłocony 7 grudnia 2007 r. Płyta zebrała w większości pozytywne recenzje, jak np. Jona Caramanica z Rolling Stone, który nagranie nazwał „kapitalnym zbiorem, zachowującym wiele z ich charakterystycznej, muzycznej brutalności”. Ed Rivaria z Allmusic skomentował: „riff na riffie ułożone w stos sięgający nieba w każdym kolejnym utworze, ich nieprzewidziane zmiany rytmiczne mające na celu zbudowanie, a następnie zburzenie wewnętrznego ciśnienia, które tankuje źródło mocy Killswitch Engage.”

  Pod koniec 2004 r. zespół wspierał Slayera na jego amerykańskich występach Jagermusic oraz uczestniczył w koncertach z From Autumn to Ashes, Eighteen Visions i 36 Crazyfists. Piosenka "The End of Heartache" stała się głównym singlem promującym film Resident Evil 2: Apokalipsa i w 2005 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Grammy w jej 47. rocznicę w kategorii najlepszy występ metalowy. Nagrodę otrzymał Motörhead za "Whiplash". Również pod koniec 2004 r. „The End of Heartache” został ponownie wydany w edycji specjalnej z drugą płytą zawierającą różne występy na żywo, japońskie ścieżki bonusowe oraz ponownie nagraną wersję „Irreversal”. Latem 2005 r. zespół powrócił na Ozzfest, a 1 listopada 2005 r. „Alive or Just Breathing” został ponownie wydany jako część 25. rocznicy Roadrunner Records. 22 listopada 2005 r. KsE wydało DVD (Set This) World Ablaze zawierające koncert z Palladium w Worcester, godzinny film dokumentalny oraz wszystkie teledyski grupy. 8 kwietnia 2006 r. DVD zostało ozłocone w USA za 50 000 sprzedaż.

  As Daylight Dies (2006-2008)

  Killswitch Engage zagrał na festiwalach Reading i Leeds w sierpniu 2006 r., mając już za sobą australijską trasę bez obecności Dutkiewicza, odczuwającego wtedy problemy z plecami, które jak się potem okazało wymagały operacji. 23 maja 2006 r. piosenka "This Fire Burns" została wydana na albumie WWE Wreckless Intent. Utwór ten został przeznaczony jako nowa piosenka tematyczna dla gwiazdy WWE – Randy Ortona; jednakże później została ona pocięta i stała się utworem tematycznym WWE Judgment Day 2006 pay-per-view. "This Fire Burns" był używany jako numer wejściowy dla gwiazdy WWE RAW, CM Punka do 2011.

  Nagrany w trzy miesiące, As Daylight Dies został wydany 21 listopada 2006 r. i zajął 32. miejsce na topliście Billboard Top 200 ze sprzedażą 60 000 w pierwszym tygodniu. Dostał się również na australijską toplistę zajmując tam 29. miejsce. Zmiksowany przez Dutkiewicza, album zebrał głównie pozytywne recenzje – Thom Jurek z Allmusic nazwał go "jednym z pięciu kandydatów na najlepszy album metalowy 2006 roku”. Współpracownik Decibel Magazine, Nick Terry, powiedział "Nazwanie As Daylight Dies uzależniającym byłoby niedopowiedzeniem. Przewyższa on bowiem swoich wystarczająco niesamowitych poprzedników, co mówi samo za siebie”. Cosmo Lee z Stylus Magazine skomentował: „album jest niesamowicie źle uporządkowany”, lecz mimo to pochwalił płytę za „mniej emocjonalnie brutalny, za to o wiele więcej zabawy”. 27 listopada 2007 r. sprzedaż As Daylight Dies w USA osiągnęła ponad 300 000 sztuk.

  Pierwszy singiel albumu, My Curse, zdobył 21. miejsce w topliście Hot Mainstream Rock i był dostępny jako piosenka dodatkowa w popularnej grze Guitar Hero III: Legends of Rock oraz piosenka do ściągnięcia dla posiadaczy gry Rock Band. „The Arms of Sorrow" zdobyła 31. miejsce w tej samej topliście. Cover piosenki "Holy Diver" autorstwa Dio, oryginalnie nagrany dla kompilacji Kerrang! pt. High Voltage, zdobył 12. miejsce w topliście Mainstream Rock. Na początku 2007 r. zespół był zmuszony odwołać trzy koncerty ze swojej europejskiej trasy z The Haunted ze względu na problemy z plecami Dutkiewicza. Potrzebował operacji, z tego powodu został zastąpiony przez gitarzystę Soilwork – Petera Wichersa.

  Killswitch Engage uczestniczył w trasie No Fear w 2007 r. z Dragonforce, Chimaira oraz He Is Legend. Ze względu na dalsze problemy z plecami Dutkiewicza, został on zastąpiony przez frontmana Damageplan i The Mercy Clinic – Patricka Lechmana, który poprzednio był gitarzystą Diesel Machine i Halford. Dutkiewicz w końcu wyzdrowiał i był w stanie dokończyć trasę No Fear, a zespół rozpoczął prace na teledyskiem do drugiego singla As Daylight Dies – "The Arms of Sorrow".

  Killswitch Engage zagrał na Download Festival w 2007 r. u boku Iron Maiden, Evanescence, Lamb of God, Linkin Park, Slayer oraz Marilyn Manson. Zespół również koncertował w Bamboozle w ramach Warped Tour w 2007 r. 6 sierpnia 2007 r. Dutkiewicz został zmuszony opuścić Warped Tour by móc w pełni odzyskać siły po operacji pleców oraz kontynuować dzienną terapię fizyczną. Tym razem został zastąpiony przez technika Killswitch Engage, Josha Mihleka, który grał do powrotu Adama 14 sierpnia 2007 r. Zespół spędził czas od 28 listopada do 17 grudnia 2007 r. koncertując wraz z Lamb of God przy supporcie DevilDriver i Soilwork.

  W czwartek 16 listopada 2008 r. zespół wypuścił ich czwarty oficjalny teledysk z płyty "As Daylight Dies" dla utworu "This Is Absolution". Klip przedstawia wykonanie piosenki na żywo podczas Wacken Open Air oraz wspólnie spędzany czas wolny podczas trasy.

  W 2008 r. zespół zagrał w Dubaju w corocznym Dubai Desert Rock Festival.

  Killswitch Engage wziął udział w Soundwave Festival w Australii podczas lutego i marca 2008 r. Inne zespoły, które pojawiły się na imprezie to m.in.: The Offspring, Incubus, As I Lay Dying, Alexisonfire, Haste The Day, Saosin czy Carpathian. Grupa koncertowała do mają 2008 r. kończąc ich kanadyjską trasę dla As Daylight Dies w Vancouver, BC 29 maja 2009 r.

  Killswitch Engage (2009)

  Killswitch Engage wkroczył do studia w listopadzie by rozpocząć prace nad ich kolejnym albumem planowanym na wiosnę 2009 r.

  Na stronie wytwórni Roadrunner Records 4 kwietnia 2009 roku pojawiła się informacja o oficjalnej dacie premiery nowego albumu Killswitch Engage pt.Killswitch Engage, którą ustalono na 30 czerwca 2009 roku.

  9 lutego 2010 roku zespół, za pośrednictwem swojej oficjalnej strony, wydał oświadczenie informujące o opuszczeniu grupy przez Howarda Jonesa podczas trwającej trasy koncertowej w USA. Jako jedyny powód tego faktu podano "nieprzewidziane okoliczności". Tymczasowe zastępstwo na wakującym stanowisku podczas tejże trasy przejął wokalista All That Remains Phil Labonte.

  Tymczasem 18 marca 2010 roku doszło do wyjątkowego wydarzenia, którym był występ zespołu w oryginalnym składzie. Podczas koncertu w Nowym Jorku wokalistą zespołu był ponownie Jesse Leach, Adam Dutkiewicz przejął obowiązki perkusisty, zaś Joel Stroetzel i Mike D'Antonio pozostali przy swoich instrumentach. Zespół wykonał utwory z dwóch pierwszych płyt.

  Poboczne projekty muzyczne członków grupy (do 2011)

  Adam Dutkiewicz stworzył w 2005 roku wraz z muzykami grupy Unearth, gitarzystą Kenem Susi oraz byłym perkusistą Derekiem Kerswillem, supergrupę rockową pod nazwą Burn Your Wishes. Ma ona na koncie wydany split z zespołem The Awards, zaś w 2010 roku przygotowywała album studyjny.

  W 2007 roku miał swoje początki projekt muzyczny pod nazwą Times Of Grace, założony przez Adama Dutkiewicza oraz Jesse'go Leacha, niegdyś występujących wspólnie w KsE. Na ukończonym w 2009 roku niemal w całości materiale materiale swojego głosu użyczyła także siostra Adama, Becka Dutkiewicz, której śpiew słychać było w utworze "My Last Serenade" na płycie Alive or Just Breathing.

  W składzie koncertowym przewidzianej na luty 2011 trasy po Stanach Zjednoczonych

  W marcu 2011 światło dzienne ujrzał projekt basisty Mike'a D'Antonio pod nazwą Death Ray Vision. Projekt muzyczna tworzą również wokalista grupy Shadows Fall, Brian Fair oraz były gitarzysta grup Overcast i Seemless, Pete Cortese. Muzycy wydali wspólnie minialbum EP pt. Get lost or Get Dead.

  W 2011 Justin Foley jako muzyk sesyjny uczestniczył w nagrywaniu albumu Darkness in the Light grupy Unearth, której producentem był Adam Dutkiewicz.

  Latem 2011 Dutkiewicz wyjawił informację o nowym projekcie muzycznym, który tworzy razem z perkusistą grupy The Black Dahlia Murder (Shannon Lucas) oraz wokalistą zespołu Cannibal Corpse (George "Corpsegrinder" Fisher). 27 sierpnia 2011 gitarzysta poinformował, że Killswitch Engage zaczyna pracę nad nowym albumem.

  Odejście Howarda Jonesa, powrót Jessego Leacha (od 2012)

  4 stycznia 2012 grupa poinformowała o odejściu Howarda Jonesa z Killswitch Engage. Na przełomie listopada i grudnia 2012 roku zaplanowano trasę koncertową po USA z okazji jubileuszu wydania albumu Alive or Just Breathing, podczas której materiał z płyty zostanie odgrywany w całości.

  Disarm the Descent (2013)

  Premiera nowego albumu pt. Disarm the Descent została wyznaczona na 2 kwietnia 2013. Miksowaniem albumu zajął się Andy Sneap, który współpracował z zespołe w tej dziedzinie przy płytach Alive or Just Breathing i The End of Heartache.

  Dyskografia

  Single

  Teledyski

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform