Prophecy

Soulfly

 • Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2013 roku ukazało się dziewięć albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.

  Historia

  Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy gitarzysty Maxa Cavalery, który rok wcześniej opuścił grupę Sepultura. Znajdujące się w tekście słowa "soul fly" posłużyło jako nazwa zespołu.

  Wkrótce potem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Roadrunner Records. Kolejne wydawnictwa oraz pojedyncze utwory Soulfly były również poświęcone pamięci Wellsa.

  Również w 1998 roku muzycy zaproszeni do udziału w europejskiej części festiwalu Ozzfest.

  Tego samego roku ukazał się drugi album Soulfly zatytułowany Primitive.

  W październiku 2001 roku Nunez odszedł z zespołu i dołączył do pochodzącej z Chicago formacji Striping The Pistol.

  Na przestrzeni stycznia i lutego 2003 roku muzycy udali się do Europy, gdzie dali szereg koncertów.

  4 października 2005 został wydany piąty album Soulfly zatytułowany Dark Ages.

  29 lipca 2008 roku ukazał się szósty album Soulfly zatytułowany Conquer. Gościnnie na płycie wystąpił członek Morbid Angel David Vincent, który zaśpiewał w utworze "Blood Fire War Hate".

  26 maja 2010 premierę miał siódmy album grupy zatytułowany Omen. Dwa miesiące później, w lipcu 2010 z zespołu odszedł basista Bobby Burns. W połowie 2011 grupę opuścił jej długoletni perkusista Joe Nunez. Jego miejsce objął David Kinkade (członek zespołu Divine Empire, Borknagar, w przeszłości także Malevolent Creation).

  We wrześniu 2011 Soulfly nagrywał nowy, ósmy w dorobku album. Premiera albumu pt. Enslaved odbyła się w marcu 2012 roku. Na płycie gościnnie pojawili się Dez Fafara, który stworzył wspólny utwór z Maxem Cavalerą.

  W maju 2013 grupa podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Nuclear Blast. W październiku tego samego roku nakładem tejże wytwórni zatytułowany ukazał się album zatytułowany Savages. W ramach promocji wydawnictwa do pochodzącego z płyty utworu "Bloodshed" został zrealizowany wideoklip.

  Muzycy

  Wideografia

  Teledyski

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform