Born To Fight

Tracy Chapman

 • Tracy Chapman (ur. 30 marca 1964 w Cleveland) – amerykańska piosenkarka i kompozytorka.

  Najbardziej znana jest z przebojów "Talkin' Bout a Revolution", "Fast Car" i "Give Me One Reason".

  Życiorys

  Chapman nauczyła się grać na gitarze już w dzieciństwie. Wzięła udział w programie A Better Chance, mającym na celu wyselekcjonowanie i rozwój utalentowanych czarnych uczniów z całego kraju. Została przyjęta do Wooster School w Connecticut, a w końcu rozpoczęła studia na Tufts University w Medford w Massachusetts. W maju 2004 r. Tufts uhonorowało ją tytułem Doktora Honoris Causa Sztuk Pięknych za jej zasługi jako świadomą i artystycznie spełnioną artystkę.

  W czasie studiów zaczęła występować w małych klubach i kawiarniach. Wkrótce podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Elektra Records. Swój pierwszy album zatytułowany po prostu Tracy Chapman wydała w 1988 r., zdobywając popularność wśród publiczności, ale także uznanie wśród krytyków.

  Wkrótce po jej występie na koncercie z okazji siedemdziesiątych urodzin Nelsona Mandeli w czerwcu 1988 r., singel "Fast Car" zaczął szybko piąć się do góry na amerykańskich listach przebojów. Jej pierwszy album zdobył status platynowej płyty i 4 nagrody Grammy, w tym dla najlepszego nowego artysty (Best New Artist).

  Jej drugi album Crossroads z 1989 r. nie zdobył już takiej popularności, a jej trzecia płyta Matters of the Heart (1992) przeszła prawie bez echa wśród szerokiej publiczności. Niemniej Chapman osiągnęła status kultowej wśród małej, ale oddanej grupy słuchaczy.

  Ku zaskoczeniu wielu krytyków, jej następna płyta New Beginning wydana w roku 1995 sprzedała się w 3 milionach egzemplarzy w USA i przyniosła przebój "Give Me One Reason", który zdobył Grammy w kategorii Best Rock Song.

  Piątym albumem był Telling Stories wydany w 2000 r., na którym pojawiło się więcej brzmień rockowych niż folkowych. Kolejnym albumem był Let It Rain z 2002 r., promowany na trasach koncertowych w USA i Europie w roku 2003. Where You Live to siódmy studyjny album Tracy Chapman; ujrzał światło dzienne we wrześniu 2005 r. Na tej płycie dzięki współpracy z Chadem Blake'em muzyka Tracy zyskała nowocześniejsze brzmienie. W listopadzie 2008 roku ukazał się najnowszy album artystki, zatytułowany Our Bright Future.

  Dyskografia

  • Tracy Chapman (1988)
  • Crossroads (1989)
  • Matters of the Heart (1992)
  • New Beginning (1995)
  • Telling Stories (2000)
  • Collection (2001) – album kompilacyjny
  • Let It Rain (2002)
  • Where You Live (2005)
  • Our Bright Future (2008)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform