Chavela Vargas

 • Chavela Vargas, właśc. Isabel Vargas Lizano (ur. 17 kwietnia 1919 w San Joaquín de Flores w Kostaryce, zm. 5 sierpnia 2012 w Cuernavaca w Meksyku) – pieśniarka znana jako „kobieta w czerwonym ponczo”. Postać bardzo charakterystyczna: często ubierała się w męskie stroje, śpiewa ranchera, meksykański styl muzyczny wykonywany głównie przez mężczyzn i traktujący o ich pożądaniu do kobiet, paliła cygara i nie stroniła od alkoholu.

  Biografia

  Rodzinną Kostarykę opuściła w wieku ledwie 14 lat ze względu na brak możliwości rozwoju kariery muzycznej. Trafiła do Meksyku, gdzie zanim rozpoczęła swą karierę, przez wiele lat zarabiała na życie jako śpiewaczka uliczna.

  Pierwszy swój album wydała w 1961, od tego czasu nagrała ponad 80 kolejnych. W latach 70. częściowo wycofała się z branży muzycznej, ale w 1991 zdecydowała się powrócić do śpiewania. W 2003, w wieku 83 lat, podbiła serca publiczności Carnegie Hall.

  W 2003 pojawiła się we Fridzie Julie Taymor, gdzie śpiewała La Llorona. Jej powszechnie znana pieśń Paloma Negra również pojawiła się w ścieżce dźwiękowej Fridy. Jej udział w filmie był o tyle niezwykły, że sama Vargas jako młoda dziewczyna miała romans z tytułową Fridą Kahlo.

  Piosenka Joaquína Sabiny Por el Boulevar de los Sueños Rotos (Poprzez Bulwar Złamanych Pragnień)była dedykowana Chaveli Vargas.

  W wywiadzie dla kolumbijskiej telewizji w 2000 wyznała, że jest lesbijką.

  Linki zewnętrzne

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform