Epica

 • Epica – holenderski zespół muzyczny wykonujący metal symfoniczny. Powstał w 2002 roku w Rotterdamie z inicjatywy Marka Jansena, zespół do 2003 roku występował pod nazwą Sahara Dust. Obecna nazwa grupy inspirowana jest albumem grupy Kamelot pt. Epica.

  Historia

  Cry for the Moon (2002–2003)

  W roku 2002 z powodu różnic Mark Jansen opuścił After Forever. Rozpoczął wtedy poszukiwanie muzyków do projektu bardziej klasycznego/symfonicznego, Sahara Dust. Do zespołu dołączyła Helena Michaelsen (z Trail of Tears), lecz szybko została zastąpiona przez nieznaną wtedy Simone Simons, ówczesną dziewczynę Jansena. Skład zespołu uzupełnił gitarzysta Ad Sluijter, basista Yves Huts, perkusita Jeroen Simons i klawiszowiec Coen Janssen. Późniejsza nazwa została zainspirowana albumem Kamelotu Epica.

  Epica zaangażowała też chór (złożony z dwóch mężczyzn i czterech kobiet) oraz orkiestrę smyczkową (troje skrzypiec, dwie altówki, dwie wiolonczle i kontrabas). W roku 2003 wciąż pod nazwą Sahara Dust nagrali demo pt. "Cry for the Moon", dzięki czemu dostali się do Transmission Records.

  The Phantom Agony (2003–2004)

  Debiutancki album Epiki, The Phantom Agony, został wyprodukowany przez Sachę Paeth (znanego z produkcji takich zespołów jak Angra, Rhapsody of Fire czy też Kamelot) i ukazał się w 2003 roku. Utwór Façade of Reality został napisany około ataków 11 września i zawiera fragment przemowy Tony'ego Blaira.

  Z płyty ukazały się trzy single: "The Phantom Agony".

  Consign to Oblivion / The Score (2005–2007)

  Ich trzeci album studyjny zatytułowany Consign to Oblivion inspirowany był kulturą majów.

  Z płyty ukazały się dwa single: "Solitary Ground" i "Quietus (Silent Reverie)".

  Pierwszy nie-metalowy album Epiki The Score - An Epic Journey ukazał się we wrześniu 2005 roku i był soundtrackiem do holenderskiego filmu Joyride. Mark Jansen opisuje go, jako typową Epikę "tylko, że bez wokalu, gitar, basu i perkusji".

  W roku 2005 i 2006 Epica wyruszyła z Kamelotem na swoja pierwszą trasę koncertową po Ameryce Północnej. Zaraz po jej zakończeniu zespół opuścił perkusista Jeroen Simons, ponieważ przejawiał inne zainteresowania muzyczne. Pod koniec 2006 roku, Simone znów gościnnie wystąpiła w albumie Kamelotu, tym razem użyczając głosu w utworach "Blücher" i "Season's End" z płyty Ghost Opera. W grudniu na oficjalnej stronie Epiki Ariën van Weesenbeek z God Dethroned został przedstawiony jako gościnny perkusista do ich nowego albumu.

  The Divine Conspiracy (2007–2009)

  W sierpniu 2007 roku Epica zapowiedziała kolejną trasę po Ameryce Północnej oraz wydała najnowszą płytę The Divine Conspiracy, tym razem z nową wytwórnią, Nuclear Blast. W grudniu tego samego roku Ariën van Weesenbeek stał się pełnoprawnym członkiem zespołu. Epica odwiedziła Amerykę Północną w kwietniu 2008 roku, tym razem z Amandą Somerville, gdyż Simone zaraziła się gronkowcem.

  Pierwszy singel z tego albumu ukazał sie 10 sierpnia 2007 i był zatytułowany Never Enough.

  Drugi singel Chasing the Dragon został wydany w 2008 roku.

  16 grudnia 2008 roku Ad Sluijter opuścił zespół. W liście opublikowanym na jego MySpace wyjaśnił, iż opuszcza Epikę, ponieważ czuje się ograniczony. Następca Ada ogłoszony został w styczniu 2009 i był to Isaac Delahaye (dawniej God Dethroned).

  The Classical Conspiracy/Design Your Universe (2009-2012)

  The Classical Conspiracy jest pierwszym prawdziwym albumem koncertowym zespołu. Został nagrany wraz z czterdziestoosobową orkiestrą i trzydziestoosobowym chórem i wydany 8 maja 2009 roku przez Nuclear Blast.

  4 marca 2009 roku muzycy z Epiki ogłosili swój powrót do studia, gdzie zaczęli już nagrywanie materiału na nowy album. Płyta ukazała się 16 października 2009 roku, a jej tytuł to Design Your Universe. Jest to pierwszy album z nowym gitarzystą, Isaakiem Delahaye.

  Requiem For The Indifferent (2012-2013)

  W wywiadzie udzielonym w listopadzie 2010 roku, Simone stwierdziła, że zespół zamierza rozpocząć pisanie muzyki w lutym 2011 roku po skończeniu ich Latin American Tour. Dodała również, że mają nadzieję na wydanie płyty w pierwszym kwartale 2012 roku. W maju 2011 roku, 14 utworów zostało napisanych bez tekstów. Produkcji płyty podjął się ponownie Sascha Paeth. 1 grudnia zespół ogłosił, że nazwa piątego studyjnego albumu to Requiem for the Indifferent, i jest on inspirowany przez takie czynniki jak ogromne napięcie między różnymi religiami i kulturami, wojny, klęski żywiołowe i kryzys finansowy. Premiera płyty została wyznaczona na 9 marca 2012 roku. Album poprzedził singel Storm the Sorrow, który ukazał się 3 lutego 2012.

  The Quantum Enigma (2014-dziś)

  W lutym 2014 roku, na stronie zespołu ukazała się okładka oraz tracklista nadchodzącego albumu, którego tytuł to The Quantum Enigma.

  Dyskografia

  Single

  Wideografia

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform