Justin Hawkins

 • Justin David Hawkins (ur. 17 marca 1975 w Chertsey, Wielka Brytania) – lider grupy Hot Leg, frontman The Darkness, zanim do niego dołączył grał w Vital Signs. Ukończył Huddersfield Technical College. Ma brata - Dana. Od 2005 roku prowadzi swój solowy projekt, British Whale. Jego styl ukształtowały przede wszystkim zespoły tworzące klasycznego hard rocka i glam metal w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, takich jak Van Halen, Led Zeppelin, Queen, Def Leppard, Whitesnake, Aerosmith czy AC/DC.

  W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 88. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

  Życie prywatne

  Justin Hawkins dorastał w Lowestoft, uczył się później w Kirkley High School (nakręcono tam serial Rock School dla stacji Channel 4), jednakże wszystkie nawiązania do Hawkinsa i jego ówczesnego zespołu The Darkness zostały usunięte, pomimo iż muzyk wspierał szkołę wartymi tysiące funtów instrumentami muzycznymi. Przerwał naukę tam przed zdaniem 'A' Levels (odpowiednik polskiej matury) Następnie studiował Music Technology w Huddersfield Technical College.

  W sierpniu 2006 ujawniono informację o uzależnieniu frontmana od alkoholu i narkotyków (informacja została potwierdzona przez managera zespołu The Darkness). 11 października 2006 roku Hawkins ujawnił, że po sukcesie odniesionym w 2003 roku przez singiel "I Believe In A Thing Called Love".

  Kariera muzyczna

  Miłość Hawkinsa do muzyki rockowej urosła w siłę podczas gdy grał w heavy metalowym zespole The Commander (jako Justin "Turbo" Hawkins, wraz z Rico Mussonem, Shaggym Forleyem, Davidem "Growy" Owensem, Jimem Lee i Richardem "Breaky" Bedfordem).

  Znany jest z noszenia kocich kombinezonów (catsuits) i kwiecistości. Był solowym gitarzystą The Darkness, dopóki jego brat Dan nie zobaczył jego występu - interpretacji mimicznej do Queen's Bohemian Rhapsody w The Swan, w Beccles, 31 grudnia 1999 roku. Od tego czasu zaczęli używać potencjału Justina jako frontmana grupy, mimo że wciąż grał większość solówek gitarowych w zespole.

  W 2005 roku Justin rozpoczął solowy projekt British Whale. Debiutancki singiel, "This Town Ain't Big Enough for Both of Us", cover hitu grupy Sparks z 1974 roku, wydany 15 sierpnia osiągnął 6 miejsce na liście przebojów UK Singles Chart. W 2006 Justin wydał drugi singiel, który dostępny był tylko do ściągnięcia z sieci. Był to nieoficjalny hymn na Puchar Świata, zatytułowany "England".

  W październiku 2006 Hawkins opuścił The Darkness.

  Zaśpiewał także chórki do coveru grupy The Sweet, "Hell Raiser", nagranego przez Def Leppard w 2006 roku na ich album Yeah!

  W 2007 był jednym z 6 kandydatów do reprezentowania Wielkiej Brytanii na konkursie Eurowizji w Helsinkach, ale nie wygrali eliminacji.

  16 marca 2007 Justin Hawkins pojawił się w Comic Relief transmitowanym podczas półgodzinnego programu Top Gear of the Pops. Wykonał tam piosenkę Billy Ocean, "Red Light Spells Danger", wspólnie z prezenterami programu.

  29 marca 2007 Justin stworzył nowy profil na portalu MySpace zawierający między innymi piosenki które miały pojawić się na jego solowym albumie zatytułowanym "Panther". Były to utwory "You Can't Hurt Me Anymore", "I've Met Jesus" i "Whichever". 12 maja Justin dodał kolejną piosenkę "Gay In The 80's", która również miała pojawić się na tym albumie. 13 lipca wszystkie piosenki zostały usunięte, a na ich miejscu pojawiło się zdanie: "Będziecie musieli poczekać" (angielski oryginał: "You'll just have to wait").

  Hawkins ogłosił także, że uczestniczył w nagraniu dwóch albumów grupy Magnet Watch, zatytułowanych "Nude Horizon" i "Party Party Time Time".

  8 listopada 2007 o 3:00 nad ranem Justin umieścił na MySpace blog zawierający linki do organizacji Do the Green Thing, dla której skomponował utwór "Do It In The Dark", który był podkładem muzycznym do krótkiego filmiku który zachęcałby ludzi do wyłączania światła i urządzeń elektrycznych i oszczędzania energii. Piosenka została wydana jako singiel, ale jest też dostępna do ściągnięcia za darmo.

  Poinformowano, że Hawkins użyczy swojego głosu i gry na gitarze dla "Kurtza", wokalisty "bad guy band" Mantyz w animowanym serialu BBC, Freefonix, którego premiera planowana jest na 4 stycznia 2008.

  W filmie Telestar, opowiadającym o życiu i karierze Joego Meeksa, który został wydany w 2008 roku Justin gra rolę Screaming Lord Sutch.

  W 2011 roku Hawkins wraz z członkami oryginalnego składu The Darkness wznowił działalność zespołu.

  Hot Leg

  w 2008 roku Justin, wspólnie z Petem Rinaldim, Samuelem SJ Stokesem i Darbym Toddem założył zespół Hot Leg, który supportował amerykańskie zespoły Alter Bridge i Extreme podczas ich tras koncertowych po Wielkiej Brytanii. Zespół 20 października 2008 wydał pierwszy singiel, "Trojan Guitar", zwiastujący płytę "Red Light Fever", która ma się pojawić na sklepowych półkach w styczniu 2009 nakładem wytwórni Barbecue Rock Records. Premierę kolejnego singla zespołu, "I've Met Jesus", zapowiedziano na 15 grudnia 2008.

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform