Breaching The Asylum

Kataklysm

 • Kataklysm – deathmetalowy zespół założony w 1991 r. w Montrealu w Kanadzie.

  Biografia

  Kanadyjski zespół Kataklysm powstał na początku 1991 roku w Montrealu. Pierwszy skład grupy stanowili: Ariel Saied (perkusja), Sylvain Houde (śpiew), Jean-Francois Dagenais (gitara elektryczna) i Maurizio Iacono (gitara basowa).

  W 1992 roku na kasecie magnetofonowej wydane zostało ich zawierające trzy utwory ("Frozen in Time", "Mystical Plane of Evil", "Shrine Of Life") demo The Death Gate Cycle of Reincarnation. Spotkało się ono ze sporym zainteresowaniem i w 1993 roku zespół podpisał kontrakt z niemiecką wytwórnią Nuclear Blast, nakładem której ukazał się na CD minialbum The Mystical Gate of Reincarnation. Znalazły się na nim trzy utwory z pierwszego dema oraz dodatkowo utwór "The Orb Of Uncreation".

  W 1995 roku ukazał się pierwszy album studyjny Sorcery, dość dobrze oceniony przez krytykę (w ocenie Allmusic album otrzymał 3 na 5 gwiazdek).

  Pierwszym albumem studyjnym nagranym bez Sylvain'a Houde'a jest wydany w 1998 roku Victims of this Fallen World. Wokalistą zespołu został dotychczasowy basista Maurizio Iacono, zaś na gitarze basowej zagrał Stephane Barbe.

  Pierwszy album koncertowy The Northern Hyperblast Live (w ocenie Allmusic 2 na 5 gwiazdek), zawierający zapis koncertu, który odbył się 21 grudnia 1996 roku, został wydany w 1998 roku nakładem Hypnotic Records.

  Najlepiej jak dotąd ocenionym albumem Kataklysm jest Shadows and Dust wydany w 2002 roku (w ocenie Allmusic 4 na 5 gwiazdek).

  W 2007 roku wydane zostało pierwsze oficjalne DVD zespołu Live in Deutschland: The Devastation Begins zawierające przede wszystkim zapis występu, który odbył się w sierpniu 2006 roku na Party.San-Festival w Bad Berka (Niemcy), a poza tym 4 utwory nagrane w klubie The Medley w Montrealu ("Illuminati", "To Reign Again", "The Awakener" i "Sorcery"), film dokumentalny o 15 latach historii grupy oraz wszystkie teledyski nakręcone dotychczas przez Kataklysm ("The Awakener", "In Shadows & Dust", "As I Slither", "Crippled & Broken" i "To Reign Again").

  W 2008 roku ukazała się płyta Prevail, która jako pierwszy album zespołu Kataklysm znalazła się w notowaniach magazynu Billboard – na liście Top Heatseekers przebywała przez 2 tygodnie i dotarła do miejsca 15. W nagraniu albumu gościnnie udział wzięli Pat O’Brian z Cannibal Corpse i Dave Linsk z Overkill.

  Kataklysm odbył trasy koncertowe w ponad 19 krajach. Występował z takimi zespołami jak: Behemoth, Dimmu Borgir, Unearth, Devildriver, Morbid Angel. Zespół zagrał również koncerty w Polsce:

  • 12 września 2001 roku w klubie Park w Warszawie (z Dying Fetus)[6],
  • 16 grudnia 2008 roku w klubie Stodoła w Warszawie (z grupami Morbid Angel, Marduk, Keep of Kalessin i Arsis w ramach Metalfest 2008)[7],
  • 14 lipca 2009 roku w klubie Progresja w Warszawie (z grupami Death Angel, Keep Of Kalessin i Alastor w ramach trasy Summer Madness 2009)[8].

  Dyskografia

  Teledyski

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform