Korpiklaani

 • Korpiklaani (fin. "leśny klan") – fiński zespół grający folk metal.

  Historia

  Geneza zespołu

  Fundamentem zespołu Korpiklaani jest poprzedni projekt Jonne Järvelä (Shaman), który to postanowił nieco zmienić sposób swojej twórczej ekspresji. Jonne zrezygnował ze śpiewania w języku Sámi. Odszedł też od impulsywnego folk metalu. Jonne pragnął stworzyć coś bardziej zainspirowanego tradycyjną fińską muzyką folkową, nie rezygnując także z mocniejszych metalowych uderzeń. Pomogli mu w tym grający na skrzypcach Jaakko Lemmetty, basista Arto Tissari, grający na bębnach Matson, gitarzysta Toni Honkanen oraz perkusista Ali Määttä.

  Działalność studyjna

  Ich pierwszy album "Spirit of the Forest" wydany w 2003 roku to entuzjastycznie przyjęta mieszanka metalu, folku i fińskiej "humppy" – porywającej do tańca skocznej melodii.

  Przy nagrywaniu kolejnej płyty do zespołu dołączył drugi gitarzysta – Cane i akordeonista Juho.

  Już po nagraniu "Voice of Wilderness" z zespołu z powodu służby wojskowej odszedł Arto Tissari zastąpiony później przez Jarkko Aaltonena. W podobnym czasie Korpiklaani z powodów osobistych opuścili również Ali Määttä i Toni "Honka" Honkanen.

  Dnia 13.03.2013 na oficjalnej stronie zespołu pojawiła się informacja, że akordeonista Juho Kauppinen opuszcza zespół. W swoim oświadczeniu napisał, że trasa koncertowa i występy przed publicznością nie są tym, czego pragnie od życia. Napisał też, że chciałby się skupić na grze na innych instrumentach, głównie na gitarze. Na trasie koncertowej promującej ostatni album Manala zastąpił go nowy akordeonista – Sami Perttula.

  Korpiklaani tworzy muzykę kładącą szczególny nacisk na klimat, przez fuzję folkowo-metalowego brzmienia ozdobionego nutką szamańsko-pogańskiej tajemnicy.

  Ostatni album Korpiklaani – Manala – ujrzał światło dzienne 3 sierpnia 2012 roku. Album został wydany w wersji fińskiej, jak i angielskiej.

  W maju 2015 roku ma się ukazać nowy album studyjny "Noita".

  Występy w Polsce

  24 marca 2007 roku zespół po raz pierwszy zagrał w Polsce w ramach XXI edycji festiwalu Metalmania w katowickim "Spodku". Znakiem rozpoznawczym zespołu był mikrofon przystrojony w poroże renifera. Drugi koncert odbył się 17.10.2007 we Wrocławiu. Zespół zagrał także na przystanku Woodstock 2009 w Kostrzynie nad Odrą. 29 listopada 2009 roku zespół znowu zagrał koncert, tym razem w warszawskim klubie Progresja. W maju 2010 roku zespół zagrał też dwa koncerty: 19 maja w klubie Lochness w Krakowie i 20 maja w klubie Alibi we Wrocławiu. W październiku 2010 odbyły się trzy kolejne koncerty w Polsce - w Toruniu, Łodzi i Krakowie. W kwietniu 2013 w ramach trasy reklamującej "Manalę" zespół zagrał w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. 14 lipca 2013 roku zespół wystąpił na XX edycji Seven Festival w Węgorzewie, a w nocy z 23 na 24 sierpnia 2014 zagrali koncert na V edycji Cieszanów Rock Festiwal.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform