Summertime Boy

Seasick Steve

 • Steven Gene Wold znany jako Seasick Steve (ur. ok. 1941 w Oakland, Kalifornia) – amerykański muzyk bluesowy, wokalista i gitarzysta.

  Biografia

  Dokładna data jego urodzin nie jest znana, sam muzyk podaje rok 1940 lub 1941.

  W latach 60. nawiązał kontakt z branżą muzyczną. Był muzykiem sesyjnym, inżynierem dźwięku, producentem. Współpracował m.in. z Janis Joplin i Joni Mitchell i innymi muzykami nurtu indie. Wyprodukował kilka płyt zespołu Modest Mouse.

  Mieszkał także w Paryżu, gdzie grał w metrze, i w Norwegii. Właśnie podczas pobytu w Norwegii Steve poważnie zachorował - przeszedł rozległy zawał, dzięki czemu żona namówiła go na rejestrację utworów na płycie. Płyta Cheap, nagrana z norweskimi muzykami, ukazała się w 2004. Sławę przyniosła mu druga, wydana dwa lata później Dog House Music, a zwłaszcza występ na żywo w programie telewizyjnym Jools Holland's 'Annual Hootenanny' w telewizji BBC. Od tej chwili zaczął występować na licznych festiwalach muzycznych, szczególnie w Wielkiej Brytanii.

  W 2007 otrzymał MOJO Award w kategorii "Najlepszy przełomowy występ". W 2009 został nominowany do nagrody Brit Award w kategorii "Zagraniczny artysta solowy".

  W 2009 BBC wyemitowała film dokumentalny Seasick Steve: Bringing It All Back Home.

  Życie prywatne

  Z pierwszego małżeństwa ma dwóch synów. W 1982 ożenił się po raz drugi, z Elisabeth, z którą ma trzech synów. Seasick Steve jest typem włóczykija, jak sam mówi, tylko z drugą żoną zmieniał adres zamieszkania 59 razy. Obecnie mieszka w Norwegii i Wielkiej Brytanii.

  Ciekawostki

  Seasick Steve słynie z kolekcjonowania niezwykłych gitar. Zbiera zniszczone instrumenty, które sam naprawia. W kolekcji jest ich kilkadziesiąt, w tym trzystrunowa Trance Wonder (zdewastowany Fender Coronado), czy jednostrunowa Diddley Bow, na której gra techniką "slide" przy pomocy śrubokrętu.

  Pseudonim muzyka wziął się z choroby morskiej (ang. seasick), na którą cierpi Steve.

  Dyskografia

  • Cheap (2004)
  • Dog House Music (2006)
  • I Started Out With Nothin and i Still Got Most of it Left (2008)
  • Man From Another Time (2009)
  • Songs for Elisaeth (2010)
  • You Can't Teach an Old Dog New Tricks (2011)
  • Hubcap Music (2013)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform