Alesha Dixon

 • Alesha Anjanette Dixon (ur. 7 października 1978 w Welwyn Garden City, Wielka Brytania.

  Biografia

  Dixon urodziła się w Welwyn Garden City (Wielka Brytania) jako jedno z siedmiorga dzieci. Jej matka to Brytyjka natomiast ojciec pochodzi z Jamajki. Posiada pięciu przyrodnich braci oraz jedną przyrodnią siostrę. Ukończyła Monk's Walk School w rodzinnym mieście i planowała zostać nauczycielką wychowania fizycznego po opuszczeniu studiów. Po ukończeniu kursu podyplomowego zamierzała podjąć pracę w Loughborough University, jednak po kilku propozycjach nagrania własnego materiału muzycznego od producentów, zdecydowała się na zmianę planów.

  Kariera muzyczna

  Jej kariera rozpoczęła się w roku 1999, kiedy to razem z Sabriną Washington stworzyły duet muzyczny i nagrały swoją piosenkę demo o tytule "Inspiration". Wkrótce potem do grupy Mis-Teeq dołączyły Su-Elise Nash oraz Zena McNally. Podpisały kontrakt z podwytwórnią BMG Music i stały się jednym z najpopularniejszych brytyjskich girlsbandów tworzących muzykę UK garage/R&B. W 2004 zagrała w teledysku "N.E.R.D – She wants to move".

  Mis-Teeq

  Debiutancki singel Mis-Teeq, utwór "Why?" wydany został w roku 2000 i nagrany z udziałem McNally przed jej odejściem z grupy na rzecz kariery solowej. Rok później, jako trio wydały album Lickin' On Both Sides, który zawierał single "All I Want", "One Night Stand", "B With Me", "Roll On" oraz "This Is How We Do It". Po sukcesie krążka w rodzimym kraju grupy, firma JD Sports zaproponowała sygnowanie swojej marki twarzami dziewcząt.

  W roku 2003 girlsband wydał drugi longplay Eye Candy zawierający największy hit zespołu, utwór "Scandalous". W roku 2004 grupa wyruszyła w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, by promować specjalnie wydany na tamtejszy rynek muzyczny krążek Mis-Teeq, który był kompilacją wybranych kompozycji z dwóch poprzednich albumów. Pierwszy singel promujący składankę – słynna piosenka "Scandalous" znalazła się w Top 40 notowania Billboard Hot 100 najchętniej kupowanych singli w USA..

  W marcu 2005 na rynku muzycznym ukazał się album Greatest Hits wieńczący działalność grupy, która rozpadła się po wydaniu tejże kompilacji.

  Kariera solowa

  W połowie 2005 roku Alesha Dixon ogłosiła, iż podpisała umowę z podwytwórnią Universal Music, Polydor Records na nagranie debiutanckiego solowego krążka. Wokalistka spędziła rok pracując nad materiałem wraz z topowymi producentami m.in. Richardem X, Xenomanią oraz Estelle. Dzieło miało się ukazać pod nazwą Fired Up.

  W czerwcu 2006 ogłoszono, iż pierwszym singlem promującym album ma zostać piosenka "Superficial" jednak plany te wycofano na rzecz utworu "Lipstick". Singel ukazał się dnia 14 sierpnia 2006 i zdobył, jako najwyższe miejsce #14 na oficjalnym notowaniu UK Singles Chart. 30 października 2006 artystka wydała drugą kompozycję prezentującą krążek, utwór "Knockdown". Piosenka w drugim tygodniu od debiutu zdobyła miejsce #45, jednak trzeciego zanotowała znaczący spadek na pozycję #68.

  Dnia 6 listopada 2006 oficjalnie ogłoszono, iż Dixon rozstała się z wytwórnią Polydor Records. Firma przyznała artystce pełne prawa do debiutanckiego, niewydanego krążka Fired Up. Singel "Lipstick" stał się popularny w Japonii przez co Alesha zdecydowała się wydać krążek na tamtejszy rynek muzyczny. Oficjalnie ukazał się dnia 20 lutego 2008 i zajął, jako najwyższą pozycję #14 na notowaniu najchętniej kupowanych albumów.

  W 2007 roku Alesha Dixon wygrała taneczny program Strictly Come Dancing. W roku 2008 piosenkarka podpisała kontrakt z podwytwórnią Warner Music, Asylum Records na nagranie dwóch krążków

  Pierwszy oficjalnie wydany album Aleshy, The Alesha Show wydany został w Wielkiej Brytanii dnia 24 listopada 2008.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform