Sunrise Avenue

 • Sunrise Avenue – fiński zespół rockowy, założony w 2002 w Helsinkach w Finlandii.

  Historia

  Jego założycielami są: wokalista, a zarazem gitarzysta Samu Haber i gitarzysta Janne Kärkkäinen. Wkrótce do grupy dołączyli także: basista Raul Ruutu i perkusista Sami Osala (na miejsce Teijo Jämsy).

  Pierwsze demo Sunrise Avenue zostało odrzucone przez 102 producentów nagrań. Wszystko zmieniło się, gdy pojawił się Jukka Backlund, producent, z którym zespół postanowił nagrać płytę. Pierwsze single: „All Because of You” oraz „Romeo” zostały wydane na początku 2006. Zespół wydał pierwszy krążek „On the Way to Wonderland” – w fińskich sklepach muzycznych pojawił się w maju 2006.

  "Fairytale Gone Bad" to trzeci singel, który został wydany 23 sierpnia i otworzył zespołowi drzwi do kariery – zajął 5 miejsce na fińskich listach przebojów oraz podbijał stacje radiowe i telewizyjne w całej niemal Europie. W Niemczech album można było kupić dwa tygodnie po wydaniu singla „Fairytale Gone Bad” (25 sierpnia 2006). W tym samym czasie zespół po raz pierwszy wystąpił w tym kraju w Cologne’s Underground Club oraz w The Dome (największe telewizyjne wydarzenie muzyczne w Niemczech).

  Debiutancka płyta Sunrise Avenue „On the Way to Wonderland" błyskawicznie pokryła się "platyną" w ojczyźnie zespołu. 19 stycznia 2007 zespół wygrał w czterech kategoriach podczas NRJ Radio Awards (największej skandynawskiej gali radiowej): najlepszy fiński debiutant, najlepsza fińska piosenka („Fairytale Gone Bad”), najlepszy fiński album („On the Way to Wonderland”) oraz najlepszy skandynawski artysta. 20 stycznia 2007 zespół zagrał „Fairytale Gone Bad” w St. Jakob Halle w Bazylei (Szwajcaria). Piosenka ta towarzyszyła także bokserowi, którym był Nikolay Valuev, gdy wchodził na ring, aby bronić tytułu WC w walce przeciwko Jammelowi McCline’owi. W kwietniu 2007 singiel „Fairytale Gone Bad” pokrył się "złotem" po sprzedaniu 150 000 egzemplarzy w Niemczech (17 kwietnia liczba sprzedanych singli wynosiła dokładnie 181 826).

  Na początku sierpnia 2007 z powodu napięć i kłótni między członkami, zespół opuścił gitarzysta Janne Kärkkäinen (obecnie stworzył własny projekt o nazwie Phoenix Effect). Jego miejsce zajął Riku Rajamaa, który po roku występowania z Sunrise Avenue jako gitarzysta tymczasowy, we wrześniu 2008 został uznany oficjalnym członkiem zespołu.

  Dotychczasowy klawiszowiec i producent, Jukka Backlund, koncertem, który miał miejsce 18 października 2008 w czasie rejsu statkiem między Finlandią a Estonią, zakończył swoje koncertowanie z zespołem. Backlund, jako współwłaściciel studia Sonic Kitchen i producent muzyczny, chce całkowicie poświęcić się pracy w studiu. Nie będzie już występował na koncertach, jednak pozostanie producentem Sunrise Avenue. Trwają poszukiwania nowego keyboardzisty.

  Jesienią 2009 zespół planuje wyruszyć w pełną trasę koncertową po Europie, promującą najnowszy krążek.

  Fińscy muzycy do tej pory odwiedzili Polskę kilkukrotnie: 22 lipca 2007 w Gdańsku na imprezie z cyklu Hity Na Czasie, organizowanej przez Radio Eska, następnie 16 września 2007, na finałowym koncercie Hitów, w Zielonej Górze. Przy okazji tej wizyty zespół zagrał mini koncert akustyczny w warszawskim Hard Rock Cafe. Ich trzecia wizyta miała miejsce na gali Eska Music Awards 25 kwietnia 2008 roku, gdzie zdobyli statuetkę w kategorii Best New Artist. Sunrise Avenue wystąpili w Bydgoszczy, na ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce. W 2011 roku Sunrise Avenue gościło w Polsce trzykrotnie. 25 czerwca fińscy muzycy zagrali na koncercie Wianki nad Wisłą w Warszawie, 26 czerwca na zorganizowanej przez radio Zet i TVP 2 koncercie Lato Zet i Dwójki oraz 28 sierpnia podczas koncertu Hity na Czasie w Bydgoszczy.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform