Duman

 • Duman (tur.: Dym) – turecki zespół rockowy, założony w Istambule w 1999 roku przez Kaan Tangöze (wokal, gitara prowadząca), Batuhan Mutlugil (gitara rytmiczna, wokal) i Ari Barokas (gitara basowa, wokal).

  Historia

  Historia zespołu zaczyna się na początku lat 90. wtedy to Kaan Tangöze i Ari Barokas poznali się i założyli rockowy zespół Mad Madame. Zespół rozpadł się z powodu wyjazdu Kaan`a na studia do Seattle w Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu w Stanach Tangöze pisał teksty i komponował utwory, które miał nadzieje nagrać po powrocie do ojczyzny. Gdy Tangöze wrócił do Turcji, razem z Ari Barokas`em i Batuhan`em Mutlugil`em, założył Duman. Zespół powstał w 1999 roku. Nazwa grupy pochodzi od tytułu jednej z piosenek - "Halimiz Duman" i można ją przetłumaczyć jako dym.

  Pierwszy album Duman "Eski Köprünün Altında" został wydany w 1999 roku przez wytwórnię płytową NR1 Müzik. Autorem prawie wszystkich kompozycji na płycie jest Kaan Tangöze. Płyta okazała się sukcesem, a wydawca albumu współpracował z zespołem przez kolejne dziewięć lat. Zespół miał jednak jeden problem - brak stałego perkusisty. W końcu do Duman dołączył Alen Konakoğlu, który po wydaniu drugiej płyty "Belki Alışman Lazım" został stałym członkiem grupy.

  Na drugiej płycie "Belki Alışman Lazım", wydanej w 2002 znalazły się utwory bardziej poważne i melancholijne niż na pierwszym krążku. Głównym autorem kompozycji na płycie, z nielicznymi wyjątkami, jest wokalista Kaan Tangöze. Na albumie znalazł się także jeden cover nagrany przez Duman, utwór "Her Şeyi Yak". Płyta okazała się dużym sukcesem i ugruntowała pozycję Duman na tureckim rynku muzycznym.

  W 2003 roku Duman wydał album koncertowy "Konser". Utwory, które znalazły się na płycie pochodzą z czterech zarejestrowanych przez zespół koncertów, które odbyły się 16 marca, 16 maja oraz 15 i 27 czerwca 2003 w Istambule. Oprócz autorskich kompozycji Duman na płycie znalazły się także covery popularnych tureckich utworów - „Gurbet”, „Çile Bülbülüm” i „Olmadı Yar”.

  W 2004 roku Duman wypuścił płytę DVD pt. "Bu Akşam" z zapisem koncertu w İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi, który odbył się 3 października 2003 roku. Oprócz koncertu na płycie znalazły się także teledyski i fragmenty programów telewizyjnych z udziałem zespołu, wywiady, zdjęcia oraz dyskografia Duman.

  Trzecia, studyjna płyta zespołu "Seni Kendime Sakladım" ukazała się w 2005 roku. Album otwiera utwór "Özgürlüğün Ülkesi" (pol. "Kraj wolności"), który jest jedynym zaangażowanym politycznie tekstem napisanym przez Kaan`a Tangöze, będący krytyką działań wojennych wojsk amerykańskich w Iraku.

  W 2005 roku jeden z utworów Duman "İstanbul" znalazł się w filmie dokumentalnym Fatih`a Akin`a pt. "Życie jest muzyką" (ang. "Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul").

  W 2006 roku zespół na chwilę zawiesił działalność, spowodowane to było powołaniem do wojska (w Turcji służba wojskowa jest obowiązkowa) dwóch członków zespołu - Kaan`a Tangöze i Batuhan`a Mutlugil`a. Po odbyciu przez muzyków służby Duman powrócił do koncertowania i komponowania utworów na kolejne albumy.

  W 2007 roku ukazała się składanka studyjnych nagrań grupy pt. "En Güzel Günüm Gecem 1999-2006". Wydanie składa się z dwóch płyt - CD i DVD. Na płycie CD znalazły się najpopularniejsze utwory zespołu, a na płycie DVD - wszystkie, do tego momentu wydane, teledyski Duman.

  Rok później zespół wydał kolejną koncertową płytę o tytule "Rock'N Coke Konseri". Album składa się z nagrania audio i relacji video z koncertu Duman na festiwalu Rock'n Coke w Istambule, który odbył się 2 września 2006 roku.

  Tymczasem, w 2007, zespół zmienił perkusistę i Alen`a Konakoğlu zastąpił Cengiz Baysal.

  W 2009 roku Duman zmienił wytwórnie płytową i podpisał kontrakt z Sony Music. Zaraz po tym ukazał się podwójny album grupy zatytułowany "Duman I" i "Duman II". Na obu płytach znalazło się więcej utworów skomponowanych przez pozostałych członków zespołu, nie tylko przez Kaan`a Tangöze, niż miało to miejsce na poprzednich albumach.

  Dwa lata później, w 2011 roku, ukazał się "Canlı" – trzeci koncertowy album Duman, wydany przez wytwórnię płytową Pasaj Müzik. Na płycie znalazły się koncertowe nagrania utworów pochodzących głównie z dwóch ostatnich płyt zespołu "Duman I" i "Duman II", oraz akustyczne wersje niektórych z nich. Oprócz autorskich kompozycji Duman na płycie znalały się również covery piosenek innych wykonawców "Sen Yoksun Diye" i "Kara Toprak".

  Dyskografia

  • 1999: Eski Köprünün Altında
  • 2002: Belki Alışman Lazım
  • 2003: Konser
  • 2004: Bu Akşam (VCD/DVD)
  • 2005: Seni Kendime Sakladım
  • 2007: En Güzel Günüm Gecem 1999-2006 (CD+DVD)
  • 2008: Rock'N Coke Konseri (CD+DVD)
  • 2009: Duman I, Duman II
  • 2011: Canlı
  • 2013: Darmaduman

  Bibliografia

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform