Annet Artani

 • Annet Artani (gr. Αννέτ Αρτάνη), właśc. Annette Stamatelatos (ur. 6 września 1976 w Nowym Jorku) – grecka wokalistka i kompozytorka amerykańskiego pochodzenia, reprezentantka Cypru podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku.

  Biografia

  Dzieciństwo, edukacja

  Stamatelatos urodziła się w Nowym Jorku jako druga córka imigrantów Ioulii i Gregorisa Stamatelatosów pochodzących z greckiej wyspy Kefalinia. Ukończyła nowojorskie uczelnie Queens College i Five Towns College.

  Kariera muzyczna

  W 1994 roku Artani otrzymała stypendium od wytwórni Bertelsmann Music Group (BMG), otrzymując możliwość stworzenia i nagrania swojej pierwszej, autorskiej piosenki „Summer Days”.

  Niedługo potem piosenkarka została zaproszona przez menedżment amerykańskiej artystki Britney Spears do współpracy z artystką. Początkowo zaśpiewała z nią jako chórzystka podczas występu w programie The Rosie O’Donnell Show, potem zaangażowano ją do udziału w trasie koncertowej wokalistki – Dream Within a Dream.

  W 2005 roku Artani wzięła udział w trzeciej edycji programu Fame Story, będącego lokalną wersją formatu Fabryka gwiazd, jednak niedługo po rozpoczęciu wycofała się z rywalizacji z powodu nieporozumień z producentami talent show. Po odejściu z programu podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Virus Music, która wydała jej debiutancki singiel „Goodbye Amor”.

  W lutym 2006 roku Artani wygrała finał krajowych eliminacji A Song for Europe organizowany przez krajowego nadawcy publicznego (CyBC), dzięki czemu została reprezentantką Cypru podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku z utworem „Why Angels Cry”.

  W grudniu 2007 roku Artani dostała propozycję reprezentowania Grecji podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wokalistka napisała w Kanadzie trzy propozycje, które planowała zgłosić do udziału w krajowych eliminacjach.

  W 2010 roku Artani nawiązała współpracę z kanadyjskimi producentami C2, z którymi napisała piosenkę „Nothing Lasts Forever” dla południowokoreańskiego girls bandu Girl's Day. W tym samym roku została członkinią zespołu funkowego Identity Crisis.

  Dyskografia

  • Mia foni (2006)
  • „Goodbye Amor” (2005)
  • „Why Angels Cry” (2006)
  • „Alive” (2009)
  • „Mouthful of Me” (2011)
  • „You Asked For It” (2012)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform