Shooting Star

Owl City

 • Owl City – amerykański synthpopowo-elektroniczny projekt muzyczny założony w 2007 roku w Owatonnie przez Adama Younga, muzyka, wokalistę, multiinstrumentalistę i twórcę innych muzycznych projektów (m.in. Sky Sailing, Port Blue).

  Adam Young zaczął tworzyć muzykę w piwnicy rodziców, co było spowodowane kłopotami z bezsennością. Za inspirację uznaje europejskie disco oraz muzykę elektroniczną. Po wydaniu dwóch niezależnych albumów (Of June i Maybe I'm Dreaming) Owl City podpisało kontrakt z dużą wytwórnią, a płyta Ocean Eyes przyniosła Youngowi popularność. Album w kwietniu 2010 roku pokrył się platyną w Stanach Zjednoczonych. Singel Fireflies pokrył się poczwórną platyną i przez dwa tygodnie pozostawał na szczycie Billboard Hot 100.

  W 2011 roku Owl City wydało trzeci studyjny album All Things Bright and Beautiful, który poprzedził płytę The Midsummer Station (sierpień 2012) i minialbum The Midsummer Station - Acoustic EP (lipiec 2013).

  Piosenki Owl City pojawiają się w filmach animowanych: Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga'Hoole, Ralph Demolka, Krudowie i Smerfy 2.

  Największe zyski Owl City uzyskało poprzez współpracę z Carly Rae Jepsen i po nagraniu piosenki "When can I see you again?" do filmu Ralph Demolka.

  Owl City wyróżnione zostało w zestawieniu BBC Sound jako jedna z piętnastu nadziei muzycznych 2010 roku.

  Historia

  Wczesne lata: Of June i Maybe I'm Dreaming (2007 – 08)

  Adam Young, korzystając z serwisu MySpace, zamieszczał w Internecie piosenki, które skomponował w piwnicy rodziców. Uzyskał w ten sposób liczną grupę fanów zainteresowanych jego muzyką, z którymi utrzymywał kontakt za pomocą e-maili oraz bloga.

  W 2007 roku - jako Owl City - wydał EP zatytułowane Of June (15. miejsce na Billboard Electronic Albums), a w 2008 ukazał się album Maybe I'm Dreaming (13. miejsce na Billboard Electronic Albums).

  Pierwsze dwie płyty były wydawnictwami niezależnymi. W lutym 2009 roku poinformowano, że Owl City podpisało kontrakt z wytwórnią Universal Republic.

  Ocean Eyes (2009 - 2010)

  Trzeci album Owl City, Ocean Eyes, miał premierę w iTunes 14 lipca 2009 roku i zadebiutował na 27. miejscu Billboard 200. Z tego albumu pochodzą trzy single: Umbrella Beach, Vanilla Twilight i Fireflies.

  Podczas koncertów na scenie Youngowi towarzyszyli: Breanne Duren (wokal poboczny/instrumenty klawiszowe), Matthew Decker (perkusja), Laura Musten (skrzypce) oraz Hannah Schroeder (wiolonczela). W 2010 roku Owl City wraz z kanadyjską wokalistką Lights odbyło trasę koncertową , obejmującą Stany Zjednoczone, Australię, Azję i Europę.

  Wokalista Relient K, Matthew Thiessen, występował kilkakrotnie z Owl City, a także pojawił się w części piosenek z Ocean Eyes, w tym w Fireflies, gdzie stanowił poboczny wokal. Young był również producentem utworu Terminals dla Relient K. Thiessen przyznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Young będzie w przyszłości producentem jego projektu muzycznego Goodbye Dubai.

  Fireflies był początkowo darmowo dostępny za pośrednictwem gry na iPoda i iPhone'a Tap Tap Revenge 3. Jeszcze przed oficjalnym wydaniem albumu oraz samego singla Steve Hoover został wybrany na reżysera teledysku Fireflies. Oficjalna premiera wideoklipu miała odbyć się na MySpace, jednak kilka godzin wcześniej teledysk przeciekł do Internetu i został zamieszczony na Dailymotion oraz YouTube

  Piosenka Sunburn znalazła się na ścieżce dźwiękowej serialu telewizyjnego 90210, a utwór The Technicolor Phase - na ścieżce dźwiękowej filmu Alicja w Krainie Czarów Tima Burtona.

  W 2010 roku Young ujawnił swój kolejny projekt muzyczny - Sky Sailing - który założył w 2006 roku, zanim zaczął tworzyć jako Owl City. Pierwszy album Sky Sailing, An Airplane Carring Me To Bed, ukazał się 13 lipca 2010 roku na iTunes.

  We wrześniu 2010 utwór To the Sky znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga'Hoole. W październiku na swojej stronie internetowej Young zamieścił cover piosenki praise & worship In Christ Alone, a w listopadzie ukazał się świąteczny utwór Peppermint Winter.

  All Things Bright and Beautiful (2010 - 2011)

  W lutym 2011 roku ogłoszono tytuł kolejnej płyty Owl City - All Things Bright and Beautiful. Album, na którym znalazły się single: Alligator Sky (feat. Shawn Chrystopher), Galaxies i Deer in the Headlights ukazał się 14 czerwca 2011.

  W tym samym roku, podczas występu Owl City w Club Nokia w Los Angeles, powstał film zawierający nagranie z koncertu oraz wywiad z Youngiem.

  The Midsummer Station (2011 - 2012)

  W sierpniu 2012 ukazał się kolejny album Owl City - The Midsummer Station - zawierający m.in. piosenki: Shooting Star, Dementia - nagraną razem z Markiem Hoppusem (Blink-182) - i Good Time - powstałą przy współpracy z Carly Rae Jepsen. W tym samym miesiącu Young opublikował dwa nowe utwory, Beautiful Mistery i Paper Tigers.

  W październiku ukazał się singiel When can I see you again? do filmu Ralph Demolka.

  The Midsummer Station - Acoustic EP (2013)

  W grudniu 2012 roku Young rozpoczął pracę nad piątym albumem studyjnym.

  4 marca 2013 ukazał się singiel Shine Your Way, powstały przy współpracy z malezyjską piosenkarką Yuną, który został włączony do ścieżki dźwiękowej filmu Krudowie. Piosenka Owl City, Wonderfilled, znalazła się w maju 2013 w reklamie ciastek Oreo, a w czerwcu kolejny singiel, Live It Up, zamieszczono na ścieżce dźwiękowej filmu Smerfy 2.

  30 lipca 2013 ukazał się minialbum, The Midsummer Station - Acoustic EP, na którym znalazły się akustyczne wersje Good Time, Shooting Star, Gold oraz dwa niepublikowane wcześniej utwory: I Hope You Think Of Me oraz Hey Anna.

  8 kwietnia 2014 roku pojawił się nowy utwór, Beautiful Times (powstały przy współpracy z Lindsey Stirling), zapowiadający kolejną płytę.

  Ultraviolet EP (2014)

  27 czerwca 2014 roku wydano minialbum Ultraviolet EP zawierający cztery premierowe piosenki (Beautiful Times, Up All Night, This Isn't The End, Wolf Bite).

  Wpływy i inspiracje muzyczne

  Young wymienia Imogen Heap, Relient K, Boards of Canada i Armina van Buurena jako artystów, którzy mają wpływ na jego twórczość.

  Dyskografia

  • Of June (2007)
  • Maybe I'm Dreaming (2008)
  • Ocean Eyes (2009)
  • All Things Bright and Beautiful (2011)
  • The Midsummer Station (2012)
  • The Midsummer Station - Acoustic EP (2013)
  • Ultraviolet EP (2014)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform