Spirit Indestructable

Nelly Furtado

 • Nelly Kim Furtado (ur. 2 grudnia 1978 w Victorii, Kolumbia Brytyjska) – kanadyjska piosenkarka, autorka tekstów, producent muzyczny i aktorka.

  Biografia

  Nelly Furtado urodziła się w Victorii (Kolumbia Brytyjska), w Kanadzie. Jest potomkinią portugalskich imigrantów, Marii Manueli i José António Furtado, którzy wyemigrowali z wyspy São Miguel (Azory) do Kanady we wczesnych latach 60. Potrafi grać na ukulele, puzonie, keyboardzie oraz gitarze. Pierwsze teksty pisała w wieku 7 lat.

  Wychowywała się w wierze katolickiej. Ukończyła Mount Douglas Secondary School w Victorii, a następnie przeniosła się do Toronto, gdzie dostała się na uniwersytet i studiowała literaturę. Wówczas stworzyła swój pierwszy poważny projekt muzyczny Nelstar (1997). Odeszła niedługo później, ponieważ uważała, że nie jest w stanie rozwijać swoich umiejętności wokalnych. 20 września 2003 urodziła córkę Nevis. Ojcem jest jej były narzeczony – Jasper Gahunia (a.k.a. Lil' Jaz). W rodzinnym mieście Nelly Furtado, Victorii, burmistrz ustanowił święto na cześć piosenkarki: 21 marca 2007 jest Dniem Nelly Furtado.

  Początki kariery; 2000–2005: Whoa, Nelly! i Folklore

  Podczas występu w klubie Lee's Palace w Toronto została zauważona przez Geralda Eatona, który stał się jednym z najważniejszych „pomocników” przy tworzeniu jej debiutanckiej płyty Whoa, Nelly!, którą nagrała na zlecenie DreamWorks Records. Pierwszy singiel – „Party's Just Begun (Again)” został wydany na ścieżce dźwiękowej do filmu W matni. Jej styl to mieszanka gatunków i kultur, dzięki temu, że w młodości Furtado mieszkała w dzielnicy, w której mieszkali emigranci z Afryki, Europy i Azji. Album stał się światowym sukcesem po wydaniu trzech kolejnych singli: „I'm Like a Bird” (za który Furtado otrzymała Nagrodę Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance), „Turn Off the Light” i „...on the Radio (Remember the Days)”.

  25 listopada 2003 roku wydany został drugi album Folklore, który był promowany na trasie Come as You Are Tour. Na płycie znalazła się m.in. piosenka „Força”, hymn Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2004, które odbyły się w Portugalii. Nelly wykonała go również po finale na Estádio da Luz w Lizbonie 4 lipca 2004. Ostatnia piosenka na płycie „Childhood Dreams” jest dedykowana córeczce Furtado, Nevis. Głównym singlem promującym album jest „Powerless (Say What You Want)”. Drugim singlem jest „Try”. Kolejny singiel to „Força”. Dwa ostatnie to „Explode” i „The Grass Is Green”.

  2006–2010: od Loose do albumu The Best of...

  23 maja 2006 ukazał się trzeci album Furtado zatytułowany Loose. Promuje go singel „Maneater”. Na jej trzecim już albumie spotkać można m.in. Pharella, Timbalanda oraz Ms. Jade. Album stał się numerem jeden nie tylko w Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie, ale też w wielu innych krajach. 16 lutego 2007, Furtado rozpoczęła Get Loose Tour. Wróciła w marcu do swojego rodzinnego miasta by wykonać koncert na rzecz Save On-Foods Memorial Centre. Na część tej wizyty, lokalne władze ustanowiły 21 marca 2007 Dniem Nelly Furtado.

  Po zakończeniu trasy wydała pierwsze koncertowe DVD/CD Loose: The Concert. 11 lipca 2008 Nelly Furtado wystąpiła w Poznaniu w ramach obchodzonego tam Roku Klimatu i Środowiska, koncert przerwano jednak po wykonaniu przez wokalistkę 3 piosenek z powodu nawałnicy. Koncert odbył sie następnego dnia.

  30 marca 2009, ukazała się płyta amerykańskiego rapera Flo Ridy o nazwie R.O.O.T.S., na której znajduje się utwór pt. „Jump”, wykonywany z Nelly Furtado.

  14 września 2009 roku, została wydana czwarta płyta wokalistki pt. Mi Plan. Album zawiera dwanaście nowych utworów w języku hiszpańskim. Do współpracy przy płycie zaproszono m.in. Julietę Venegas i La Malę Rodriguez (utwór „Bajo Otra Luz”), Alexa Cuba („Mi plan”) i Alejandro Fernandez („Sueños”). Klip został przedstawiony 29 lipca w programie Alexa Chung Show. 15 września Nelly wydała utwór „Más”.

  Nelly Furtado została zaproszona do współpracy z DJ Tiësto. Nagrała z nim utwór „Who Wants to Be Alone”.

  15 grudnia 2009 , Furtado ogłosiła, że 25 maja 2010 roku zostanie wydany jej kolejny, piąty album. 8 lutego 2010 potwierdziła, że wydawnictwo będzie zatytułowane Lifestyle. Wydanie płyty przełożono na jesień tłumacząc, iż Nelly wciąż czerpie inspiracje i chce dopracować album. Ostatecznie 12 listopada 2010 została wydana kompilacja The Best of Nelly Furtado podsumowująca największe osiągnięcia artystki na przestrzeni 10 lat od momentu rozpoczęcia kariery. Dodatkowo na albumie znajdują się trzy nowe piosenki.

  Na potrzeby filmu Gnomeo i Julia Nelly Furtado i Elton John nagrali wspólnie cover piosenki „Crocodile Rock”.

  Na potrzeby filmu Score: A Hockey Musical nagrała cover piosenki zespołu Rush pt. „Time Stand Still”.

  Nagrała cover piosenki „The Seeker” w oryginalnym wykonaniu Dolly Parton na potrzeby filmu The Year Dolly Parton was My Mum.

  Życie prywatne

  W 2003 roku w Toronto Furtado urodziła córeczkę Nevis Chetan, której ojcem jest były chłopak Nelly, Jasper Gahunia. Furtado i Gahunia byli razem przez 4 lata, do 2005 roku. Furtado powiedziała magazynowi Bledner, że pozostaną przyjaciółmi i wspólnie będą wychowywać Nevis. W czerwcu 2006 roku zapytana przez reportera magazynu Genre, czy „kiedykolwiek czuła coś do kobiety”, odpowiedziała „Oczywiście. Kobiety są piękne i seksowne”. Niektórzy uważają to za przyznanie się do biseksualności, ale w sierpniu 2006 roku Furtado twierdziła, że „ma po prostu otwarty umysł”. W listopadzie 2006 wyjawiła, że odrzuciła ofertę sesji w Playboyu za $500000. W lipcu 2008 Furtado wyszła za mąż za inżyniera dźwięku Demacio Castellona.

  Działalność charytatywna

  Furtado poprowadziła program na MTV o AIDS, w którym pojawili się Alicia Keys i Justin Timberlake. We wrześniu 2011 roku, Furtado oznajmiła podczas Free The Children „We Day” w Toronto, że daje $1000000 organizacji Free The Children na budowę szkół dla dziewcząt w Maasai, w Kenii.

  Dyskografia

  Albumy

  • Whoa, Nelly! (2000)
  • Folklore (2003)
  • Loose (2006)
  • Mi Plan (2009)
  • The Spirit Indestructible (2012)

  Utwory z czasów Nelstar

  • „Like”
  • „Rockstar”
  • „Fortress Bell”
  • „Trippin”

  Kariera aktorska

  Nelly Furtado zaczęła grać w przedstawieniach w szkole średniej. W 2001 wystąpiła gościnnie w znanym młodzieżowym serialu Roswell: W kręgu tajemnic. Po wydaniu płyty Loose, piosenkarka była często zapraszana do udziału w filmach. Pojawiła się w portugalskiej operze mydlanej Floribella i amerykańskiej Tylko jedno życie, gdzie wykonywała swoje największe przeboje wraz z Saukratesem. Następnie zagrała w odcinku zatytułowanym Some Buried Bones popularnego serialu CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku. Zagrała tu postać Avy Brandt, profesjonalnej złodziejki i ofiary domowej przemocy. W 2010 zagrała zagorzałą fankę hokeja w musicalu pt. Score: A Hockey Musical.

  Muzyka wykorzystana w filmach i serialach

  • Max Payne
  • CSI: Kryminalne zagadki Miami
  • Brokedown Palace 1999
  • Roswell: W kręgu tajemnic 1999
  • Lara Croft: Tomb Raider 2001
  • Pamiętnik księżniczki 2001
  • Tajemnice Smallville 2002
  • Velo de novia 2003
  • Wielkie kino 2007
  • CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku 2007
  • O Regresso dos Incríveis - Cristiano Ronaldo 2010

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform