Amandine Bourgeois

 • Amandine Bourgeois (ur. 12 czerwca 1979 w Angoulême) – francuska piosenkarka.

  Kariera

  W wieku siedmiu lat pod okiem ojca, który był basistą, zaczęła uczyć się solfeżu, a mając dziewięć lat rozpoczęła naukę na flecie poprzecznym. W wieku szesnastu lat założyła rockową grupę muzyczną, gdzie zdobywała pierwsze doświadczenia sceniczne.

  Po studiach hotelarskich pracowała jako kelnerka w luksusowych hotelach w Anglii i Baleary, chcąc w przyszłości zostać lokajem i menedżerem. W wieku dwudziestu dwóch lat powróciła jednak do Tournefeuille, gdzie postanowiła zająć się muzyką.

  Po powrocie najpierw występowała na małych scenach między Albi, Gaillac i Tuluza, z zespołem pop-rockowym Tess oraz folk-soulowym Zia. W 2003 roku współpracowała z francuską piosenkarką Hélène Rollès przy realizacji jej albumu Tourner la page nagrywanym w Tuluzie. W 2005 roku wzięła udział w musicalu Le Casting oraz w operze rockowej The Wall w reżyserii Gilles’a Ramade.

  W 2008 roku została laureatką szóstej edycji francuskiego Idola (Nouvelle Star) i podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music.

  W 2009 roku wydała swoją debiutancką płytę 20 m², która zyskała popularność we Francji, gdzie dotarła do 5. miejsca najlepiej sprzedających się płyt, jak i Belgii, gdzie osiągnęła 8. miejsce na liście sprzedaży.

  W 2012 roku ukazał się jej drugi album Sans amour mon amour.

  W tym samym roku wzięła udział w projekcie Génération Goldman Michaela Goldmana, który wydał płytę z przebojami swojego ojca, znanego francuskiego (o polskich korzeniach) piosenkarza i twórcy piosenek Jean-Jacquesa Goldmana w wykonaniu młodych, popularnych we Francji wykonawców, takich jak Christophe Willem, Zaz, Shy’m, Amel Bent, M. Pokora czy Amaury Vassili. Na płycie znalazła się piosenka „Au bout de mes rêves”, którą to Amandine w ramach projektu nagrała w duecie z Emmanuelem Moire’em. Album okazał się wielkim sukcesem we Francji, gdzie w trzy miesiące sprzedano ponad 600 tysięcy jego egzemplarzy i przez dłuższy czas utrzymywał się w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się albumów. Duży sukces płyta odniosła również w Szwajcarii i Belgii.

  Na początku 2013 roku Amandine zmieniła wytwórnię płytową i podpisała umowę z Warner Music.

  22 stycznia 2013 roku telewizja France 3 poinformowała, że Amandine będzie reprezentować Francję w Konkursie Piosenki Eurowizji 2013.

  W maju 2014 roku wydała swój trzeci album studyjny zatytułowany Au masculin. Na płycie znalazły się zinterpretowane przez nią utwory klasyków francuskich, których twórczość towarzyszyła jej przez całe życie.

  Dyskografia

  Inne notowane utwory

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform