Friends

Aura Dione

 • Aura Dione, właśc. Maria Louise Joensen (ur. 21 stycznia 1985 w Kopenhadze) – duńska piosenkarka i autorka tekstów. Aura to pseudonim, który nadali jej przyjaciele po zagranym koncercie w klubie o takiej nazwie, a Dione to nazwisko panieńskie jej matki.

  Wczesne lata

  Urodziła się w Kopenhadze. Jej farersko-francuska matka, duńsko-hiszpański ojciec zaszczepili w niej pasję do muzyki. Jej pierwszy utwór został napisany w wieku 8 lat. Rodzice Aury byli hipisami i pływali z nią dookoła świata. Na wyspie Bornholm zaczęła uczęszczać do szkoły. W 2001 roku wzięła udział w pierwszej edycji duńskiego show "Popstars". Jako nastolatka w szkole średniej, postanowiła przenieść się do Australii, gdzie szukała inspiracji wśród aborygenów. Co w późniejszym czasie zaowocowało piosenką "Something From Nothing". Jako dziecko często spędzała wakacje w Polsce.

  Kariera muzyczna

  Aura zadebiutowała latem 2007 roku z singlem "Something From Nothing", ale sukces odniosła utworem "Song for Sophie" z albumu Columbine, która została wydana w 2008 roku. Singel "I Will Love You Monday" był hitem w Europie, gdzie został wydany w rozszerzonej wersji pod tytułem "I Will Love You Monday (365)". Jej hitem z 2011 roku jest "Geronimo", a z 2012 "Friends". Czterokrotnie występowała w Polsce: 26 czerwca 2010 podczas koncertu Siła Muzyki Radia Zet i TVN w Zielonej Górze, 28 sierpnia 2010 podczas Orange Warsaw Festival i tego samego dnia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej oraz 20 lipca 2012 w Kołobrzegu podczas Eska Music Awards 2012.

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform