Hang Up

Andy Abraham

 • Andrew Abraham (ur. 1964 w Londynie) – brytyjski muzyk soul pochodzący z Grenady. Na Grenlandii stał się popularny jesienią 2005, kiedy zdobył drugie miejsce w „Castingshow” pt. The X Factor.

  Popularność

  Abraham najpierw pracował w Londynie jako śmieciarz. Na początku 2005 roku zapisał się do drugiej edycji programu The X Factor. Po wielu rundach kwalifikacyjnych, pokonał swoich rywali i doszedł do rundy finałowej. Tam przegrał w głosowaniu Audiotele z Shayne Ward. Miał tylko 1,2% głosów mniej. Razem zostało oddanych 10,8 milionów głosów.

  Mimo porażki w finale, Andy również dostał szanse na nagranie płyty u towarzyszącej programowi firmie płytowej Sony BMG. 20 marca 2006 nagrał swoją debiutantcką płytę pt. „The Impossible Dream”. Z ilością 176.000 sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu, zajmował 2. miejsce w bytyjskiej liście albumów. Razem sprzedano ok. 300.000 egzemplarzy, dzięki czemu zdobyła w Wielkiej Brytanii status platyny. Swym drugim albumem „Soul Man” nie mógł powtórzyć sukcesu poprzedniego krążka, lecz równieź wszedł do brytyjskiej czołówki listy najlepiej sprzedających się płyt.

  Do jego trzeciego albumu, który wyszedł w 2008 roku, Abraham napisał wszystkie piosenki sam. Pierwszy singel z niego – „Even If” – został 1 marca 2008 podczas programu „Eurovision-Your Decision” brytyjską piosenką do Konkursu Piosenki Eurowizji 2008. Na Eurowizji zajął ostatnie, 25 miejsce z dorobkiem 14 punktów.

  Dyskografia

  Albumy

  • „The Impossible Dream”
  • „Soul Man”
  • „Even If”

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform