We Don't Care

Akon

 • Akon, właściwie Aliaune Damala Bouga Time Bongo Puru Nacka Lu Lu Lu Badara Akon Thiam (ur. 30 kwietnia 1973 w Saint Louis w USA) – senegalski raper i piosenkarz R&B. Jego najbardziej znane piosenki to Lonely, Smack That, I Wanna Love You czy Right Now (Na Na Na).

  Biografia

  Wczesne lata

  Do siódmego roku życia mieszkał wraz z rodziną w Dakarze w Senegalu. Potem jego rodzina wyemigrowała do USA do Jersey City w stanie New Jersey. Jest muzułmaninem i synem jazzowego perkusisty Mora Thiama. Akon ma jedną żonę (Tomeka), trójkę dzieci ze swoją żoną (Lil'Ali, Mahommed, Jah Jah).

  Kariera

  Pierwsze nagrania z domowego studia trafiły do wytwórni SRC/Universal. Akon zadebiutował w czerwcu 2004 r. albumem Trouble. Z tej właśnie płyty pochodzi przebój Lonely.

  Kolejny jego album to Konvicted, na którym zagościły sławy ze świata rapu takie jak Eminem, Styles P czy Snoop Dogg. Krążek został wydany pod koniec 2006 r. 24 sierpnia 2007, Akon pojawił się w Polsce na Coke Live Music Festival 2007 promując płytę Konvicted. Ta płyta przyniosła mu wiele wyróżnień i zdobyła wiele pochlebnych recenzji. Producentem płyty jest sam Akon.

  Następnym z kolei wydanym albumem był Freedom, którego światowa premiera odbyła się 2 grudnia 2008 roku. Album oryginalnie miał nosić nazwę Acquitted. Jest to pierwszy album Akona, który nie posiada znaku Parental Advisory, lecz w albumie jest trochę treści dla dorosłych.

  W grudniu 2013 roku promowany był singiel "Angel". Utwór stał się sukcesem, został zatwierdzony jako złoto, za sprzedaż ponad 500.000 egzemplarzy. Obecnie nie jest znana, choćby przybliżona, data premiery kolejnego albumu, jednak 5 stycznia 2015 Akon poinformował na swoim profilu na Twitterze, że ten album będzie zawierał aż 5 płyt.

  Kontrowersje

  W 2007r. Akon został oskarżony o molestowanie nieletniej dziewczyny. Zajście miało miejsce w klubie w Trynidadzie i Tobago. Raper podczas koncertu symulował stosunek płciowy z 15-latką. Cały incydent sfilmowano i udostępniono w Internecie. Głośno było o nim również w lokalnych mediach. W odpowiedzi na całe zajście Verizon Wireless zaprzestało sponsorowania trasy koncertowej artysty - "The Sweet Escape Tour". Universal Music Group usunęła film z sieci, jednak nie podjęła żadnych działań przeciwko muzykowi. Akon odniósł się do tego incydentu w utworze "Sorry, Blame It On Me", w którym przeprasza wszystkich za całe zdarzenie oraz podkreśla, że klub był dla osób pełnoletnich, a on nie znał wieku dziewczyny.

  Dyskografia

  • Trouble (2004)
  • Konvicted (2006)
  • Freedom (2008)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform