My Boo

Usher & Alicia Keys

 • Alicia Keys, właśc. Alicia Augello Cook (ur. 25 stycznia 1981 w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i aktorka.

  Keys zadebiutowała na rynku muzycznym w 2001 roku albumem zatytułowanym Songs in A Minor, który osiągnął sprzedaż w nakładzie ponad dwunastu milionów egzemplarzy. W kolejnym roku płyta uhonorowana została pięcioma nagrodami Grammy. W 2003 roku premierę miał drugi album artystki zatytułowany The Diary of Alicia Keys, który został kupiony w ponad ośmiu milionach sztuk oraz został wyróżniony czterema nagrodami Grammy za rok 2005. Kilka miesięcy po ukazaniu się płyty na rynku ukazał się pierwszy album koncertowy Keys pt. Unplugged. W 2007 roku wokalistka wydała swoją kolejną długogrającą płytę zatytułowaną As I Am, która sprzedała się w ilości przekraczającej sześć milionów egzemplarzy. Album zapewnił artystce kolejne trzy nagrody Grammy.

  Oprócz kariery muzycznej, Keys wzięła udział w kilku przedsięwzięciach filmowych. Debiutem filmowym wokalistki stała się komedia As w rękawie z 2006 roku. Keys pojawiła się również jako aktorka w obrazach Niania w Nowym Jorku oraz Sekretne życie pszczół, zaś za rolę w ostatnim z filmów zdobyła nominację do nagrody NAACP Image Awards.

  Biografia

  Dzieciństwo

  Alicia Augello Cook urodziła się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattanu o nazwie Hell’s Kitchen.

  Przez krótki okres Keys związana była kontraktem z wytwórnią So So Def Recordings, dla której nagrała własną interpretację utworu The Little Drummer Boy, który znalazł się na świątecznej składance wydanej przez So So Def Recordings. Wokalistka stworzyła i nagrała również piosenkę Dah Dee Dah (Sexy Thing), która pojawiła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Faceci w czerni z 1997 roku.

  2001-2002: Songs in A Minor

  Swój debiutancki album studyjny Songs in A Minor Keys wydała w czerwcu 2001 roku, płyta zadebiutowała wówczas na szczycie notowania Billboard 200 najchętniej kupowanych wydawnictw w Stanach Zjednoczonych, w pierwszym tygodniu sprzedając się w ilości 236 tys. egzemplarzy. W 2002 roku ukazała się reedycja wydawnictwa pod nazwą Remixed & Unplugged in A Minor zawierająca osiem remiksów oraz siedem akustycznych wersji utworów znajdujących się na debiutanckiej płycie wokalistki.

  Songs in A Minor pozwolił również Alicii na zdobycie pięciu nagród Grammy w 2002 roku w kategoriach: piosenka roku (Fallin'), najlepszy występ wokalny artystki R&B, najlepsza piosenka R&B, najlepszy debiutant oraz najlepszy albumu R&B. Kompozycja Fallin' nominowana była również w kategorii nagranie roku. Pozwoliło to na uczynienie z Keys drugiej wokalistki, która jednego wieczora zdobyła pięć nagród Grammy.

  2003-2005: The Diary of Alicia Keys oraz Unplugged

  Następca debiutanckiego albumu studyjnego Keys, The Diary of Alicia Keys został wydany w grudniu 2003. Jej druga płyta zadebiutowała na pozycji pierwszej zestawienia Billboard 200 w pierwszym tygodniu od premiery sprzedając się w postaci 618 tys. egzemplarzy czyniąc z wokalistki artystkę 2003 roku, która w przeciągu tygodnia od daty wydania wydawnictwa sprzedała najwięcej płyt.

  W 2004 roku Keys wydała powieść Tears for Water: Songbook of Poems and Lyrics, na którą składają się wiersze z jej pamiętnika oraz tekstów piosenek. Tytuł książki wokalistka zaczerpnęła z jednego ze swoich poematów o tytule Love and Chains.

  W lipcu 2005 Keys zarejestrowała akustyczny koncert w Brooklyn Academy of Music z serii MTV Unplugged.

  2006-2008: Debiut filmowy oraz As I Am

  W 2006 roku Keys została uhonorowana nagrodą NAACP Image Awards w kategoriach najlepsza wokalistka oraz najlepsza piosenka.

  Na początku 2007 roku premierę kinową miał debiut filmowy wokalistki, komedia kryminalna As w rękawie. W filmie artystka wcieliła się w rolę morderczyni o imieniu Georgia Sykes, występując u boku Bena Afflecka i Andy’ego Garcíi.

  Trzeci album studyjny Keys, As I Am wydany został w listopadzie 2007 roku. Wydawnictwo zadebiutowało na szczycie zestawienia Billboard 200 sprzedając się w postaci 742 tys. egzemplarzy.

  W 2008 roku wokalistka zyskała kolejne trzy nagrody Grammy w kategoriach najlepsza wokalistka R&B, najlepsza piosenka R&B (No One) oraz najlepszy występ wokalny artystki R&B (No One).

  2009-11: The Element of Freedom

  W połowie 2009 roku wokalistka podjęła współpracę z innymi artystami z branży muzycznej. Wraz z producentem Swizz Beatzem stworzyła oraz wyprodukowała utwór Million Dollar Bill, który znalazł się na siódmym albumie studyjnym Whitney Houston, I Look to You.

  Czwarty album studyjny Keys The Element of Freedom pojawił się na światowych rynkach muzycznych w grudniu 2009 roku. Pierwszy singel promujący wydawnictwo, utwór Doesn’t Mean Anything ukazał się 22 września 2009.

  Od 2012: Girl on Fire

  Pod koniec listopada 2012 roku Keys wydała swój piąty album długogrający zatytułowany Girl on Fire, który promowany był przez singiel o tym samym tytule. Płyta dotarła do pierwszego miejsca amerykańskich list przebojów. Drugim utworem promującym album został singiel „Brand New Me”, wcześniej wokalistka wydała także dwie kompozycje promocyjne: „New Day” oraz „Not Even the King” napisana we współpracy ze szkocką piosenkarką Emeli Sandé.

  We wrześniu tego roku Keys nawiązała współpracę z marką sportową Reebok, dla której zaprojektowała własny model butów sneakers. W 2014 roku nagrała w duecie z Kendrickiem Lamarem piosenkę „It's on Again” wykorzystaną w oficjalnej ścieżce dźwiękowej filmu Spiderman 2. W lipcu tego roku ogłosiła zmianę menedżera z Willa Botwina z Red Light Management na Rona Laffitte'a i Guy'a Oseary'ego z Maverick. We wrześniu zamieściła na swoim oficjalnym profilu w serwisie Facebook teledysk do piosenki „We Are Here”, który napisała w trakcie drugiej ciąży. W obszernej wiadomości dla fanów zamieszczonej wraz z linkiem do klipu wokalistka przyznała, że napisała utwór z myślą o swoim przyszłym dziecku oraz o świecie, na który chcę wprowadzić moje potomstwo.

  W listopadzie tego roku Keys zapowiedziała wydania serii książek dla dzieci. Pierwszy tom nosił tytuł Blue Moon: From the Journals of MaMa Mae and LeeLee.

  Życie prywatne

  Od 31 lipca 2010 roku jest żoną Swizza Beatza. 14 października 2010 roku urodziła swojego pierwszego syna, Egypta. Pod koniec lipca 2014 roku poinformowała, że pod koniec grudnia spodziewa się drugiego dziecka. Drugi syn wokalistki, Genesis przyszedł na świat 27 grudnia 2014 roku.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • Songs in A Minor (2001)
  • The Diary of Alicia Keys (2003)
  • As I Am (2007)
  • The Element of Freedom (2009)
  • Girl on Fire (2012)

  Albumy koncertowe

  • Unplugged (2005)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform