Popcorn

The Muppets

 • Muppety (nazwa muppet to skrzyżowanie słowa marionette – marionetka i puppet – lalka; słowniki języka polskiego podają również pisownię mapet) – lalki teatralne stworzone przez amerykańskiego artystę plastyka i lalkarza Jima Hensona.

  Nie były to tradycyjne lalki teatralne. Nowatorstwo Hensona polegało na stworzeniu galerii różnych postaci – lalki te imitowały ludzi, zwierzęta oraz fantastyczne stwory. Te rozwiązania spowodowały, że muppety stały się popularne w USA i na całym świecie. Od 2004 roku prawa autorskie do muppetów posiada The Walt Disney Company.

  Programy i filmy z udziałem muppetów

  Po raz pierwszy muppety pojawiły się w telewizji w 1969 roku w programie dla dzieci Ulica Sezamkowa. Program ten cieszył się dużą popularnością ze względu na umiejętne połączenie w nim zabawy i edukacji. W 1979 roku muppety zadebiutowały w kinach – ich pierwszym wspólnym filmem była Wielka wyprawa Muppetów, drugim Muppety na tropie z 1981 roku.

  W latach 1976–1981 wyprodukowano 120 odcinków programu The Muppet Show, oprócz tego muppety nadal pojawiały się w pełnometrażowych filmach. W niektórych z nich partnerowali im znani aktorzy m.in. John Cleese, Michael Caine, Andie MacDowell, Tim Curry. Kolejnymi filmami były Muppety na Manhattanie z 1984 roku, Opowieść wigilijna Muppetów z 1992 roku, Muppety na Wyspie Skarbów z 1996 roku, Muppety z kosmosu z 1999 roku, Gwiazdka Muppetów z 2002 roku (film telewizyjny), Muppety w krainie Oz z 2005 roku (film telewizyjny). W latach 1996–1998 pojawiła się kontynuacja The Muppet Show, zatytułowana Muppets Tonight. W 2011 roku powstał film Muppety, który w Polsce miał premierę w styczniu 2012 roku. W 2014 roku powstał film Muppety: Poza prawem.

  Bohaterowie

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform