Mine Ki Allo (Ain't No Sunshine)

Nikos Aliagas Duet With Helena Paparizou

 • Elena Paparizou (gr.Έλενα Παπαρίζου, ur. 31 stycznia 1982 w Borås) – szwedzka piosenkarka pochodzenia greckiego, była wokalistka zespołu Antique, zwyciężczyni 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 roku z utworem „My Number One”.

  Biografia

  Dzieciństwo

  Paparizou urodziła się w Borås w prowincji Västergötland w Szwecji jako córka Georgiosa i Efrosini Paparizou, greckich imigrantów. Jej matka pochodzi z Karditsy, a ojciec – z Volos. Wychowała się w Örgryte, jednej z dzielnic Göteborga razem ze swoją siostrą Ritą i bratem Dinosem. Od dzieciństwa miała problemy z oddychaniem, na które cierpi do dziś.

  Talenty artystyczne i zapał do przodowania ukazały się u Paparizou bardzo wcześnie i wkrótce była zaangażowana w śpiew, taniec i treningi aktorskie. Od siódmego roku życia zaczęła uczyć się gry na pianinie, baletu i tradycyjnych tańców. W wieku 13 lat postanowiła, że chce być piosenkarką i zaczęła się do tego przygotowywać.

  Kariera muzyczna

  1999–2003: Antique

  Po zrealizowaniu nagrania demo do piosenki „Opa, Opa”, Paparizou zdecydowała się na założenie z Nikosem Panagiotidisem zespołu Antique.

  W 2001 duet reprezentował Grecję w finale 46. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „(I Would) Die for You”, z którym zajęli ostatecznie trzecie miejsce po zdobyciu łącznie 147 punktów, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów od Szwecji i Hiszpanii. Po sukcesie osiągniętym podczas konkursu zespół wydał swój drugi album studyjny zatytułowany Die for You.

  W 2002 roku premierę miał czwarty album studyjny Antique zatytułowany Ali mia fora.... Niedługo potem Paparizou zdecydowała się na zakończenie współpracy z Panagiotidisem i rozpoczęcie kariery solowej.

  2003–2004: Protereotita

  Po rozstaniu z Panagiotidisem, Paparizou podpisała solowy kontrakt płytowy z wytwórnią z Sony Music Greece i wydała swój pierwszy singel – „Anapandites Kliseis”.

  2005: Konkurs Piosenki Eurowizji

  W 2005 roku krajowa telewizja Ellinikí Radiofonía Tileórasi zaproponowała Paparizou reprezentowanie Grecji podczas jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kijowie. Podczas krajowych eliminacji Paparizou zaśpiewała trzy utwory: „OK”, „Let's Get Wild” i „My Number One”.

  W ciągu kolejnych miesięcy Paparizou odbywała światową trasę koncertową, w ramach której wystąpiła m.in. w Australii i Ameryce Północnej, gdzie zaśpiewała w duecie z greckim artystą Nikosem Kourkoulisem. W tym samym czasie została także mianowana oficjalnym ambasadorem greckiego Ministerstwa Turystyki, a przebój „My Number One” został wykorzystany jako podkład muzyczny do jego międzynarodowej reklamy.

  Pod koniec roku Paparizou wydała swój nowy singiel – „Mambo!”.

  2006: Iparhi Logos i The Game of Love

  Pod koniec 2005 roku Paparizou rozpoczęła pracę nad materiałem na kolejną płytę. Premiera albumu zatytułowanego Iparhi Logos odbyła się 12 kwietnia 2006 roku.

  W maju 2006 roku Paparizou wystąpiła gościnnie podczas ceremonii otwarcia 51. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Atenach. W trakcie koncertu zaprezentowała utwór „My Number One”. W tym samym czasie zaczęła pracę nad międzynarodowym wydaniem singla „Mambo!, do którego nakręciła nowy teledysk. Przez dwa tygodnie utwór zajmował pierwsze miejsce na liście przebojów w polskim radiu RMF FM i także przez wiele tygodni był pierwszy w Radiu Kolor.

  W październiku 2006 roku premierę miał kolejny album Paparizou zatytułowany The Game of Love.

  2007: Iparhi Logos: Platinum Edition

  21 stycznia 2007 roku Elena Paparizou została nagrodzona w trakcie European Border Breaker Award na festiwalu MIDEM w Cannes. Była jedną z dziesięciu nowych artystów, którzy otrzymali nagrody utworzone przez Unię Europejską w 2003 roku. Co roku dostają je Ci, których pierwsze zagraniczne, solowe albumy osiągnęły sukces. Paparizou zdobyła nagrodę za album My Number One.

  Na wiosnę 2007 roku nagrała 3 utwory do ścieżki dźwiękowej dla greckiego serialu telewizyjnego pod tytułem Mazi Sou, a piosenka o tym samym tytule była jego motywem przewodnim. Nakręcono do niej wideoklip, który stał się hitem w Grecji, a utwór spędził kilka tygodni na szczycie greckich list przebojów radiowych. Inny singel radiowy "Min Fevgeis" został wyemitowany 23 kwietnia.

  W maju pojawiła się reedycja albumu Iparhi Logos. Tym razem pod tytułem Iparhi Logos: Platinum Edition. Poza dwoma krążkami dodano jeszcze trzeci, zawierający 7 nagrań m.in. "Fos", "Mazi Sou" i "Min Fevgeis". Paparizou wydała "Fos" jako oddzielny single CD cztery dni przed reedycją. Utwór "Fos" został nagrany w 2006 roku i użyty jako ścieżka dźwiękowa do greckiej wersji filmu "Barbie i 12 tańczących księżniczek". Od razu zajął pierwsze miejsce na listach przebojów, będąc już czwartym hitem Paparizou osiągającym tam pierwszą pozycję. Singel Fos zdobył w Grecji status złotej płyty, utrzymując się przez 12 tygodni na drugim miejscu.

  19 czerwca 2007 roku Elena Paparizou wzięła udział w rozdaniu cypryjskich nagród muzycznych. Została nominowana w dwóch kategoriach: Najlepsza Piosenkarka i Album Roku (Iparhi Logos). Nie zdobyła tam jednak żadnej nagrody. Paparizou brała udział w pokazie, śpiewając piosenkę "Let the Sunshine In", a później wykonując utwór "Min Fevgeis".

  Paparizou wydała w Szwecji piosenkę pod tytułem "3 Is a Magic Number", jako część szwedzkiej reklamy telewizyjnej dla telefonii komórkowej. Utwór pierwotnie był hitem Blind Melon z 1996 roku. Natychmiast znalazł się na listach przebojów w Szwecji, utrzymując się przez 5 tygodni i osiągając pozycję 18.

  We wrześniu 2007 roku Elena Paparizou wydała nowy utwór zatytułowany "To Fili Tis Zois" (The Kiss of Life), który jest zarazem motywem przewodnim do filmu o tym samym tytule. Na greckim iTunes zajmował pierwszą pozycję przez wiele tygodni. Zdobył także pierwsze miejsce na oficjalnym "Nielsen Greece Top 20 Chart" dla radia Airplay. W greckich rozgłośniach radiowych piosenka stała się ogromnym hitem i wkrótce jedną z najczęściej słuchanych w 2007 roku. Poza tym Paparizou zaśpiewała w duecie razem z Nikosem Aliagasem, prezenterem telewizyjnym, piosenkę "Zileia Monaksia" do jego albumu "Nikos Aliagas & Friends : Rendez-Vous", który osiągnął w Grecji status złotej płyty. Utwór ten pierwotnie wykonywany jest przez Pascala Obispo i nosi tytuł "L' envie D' Aimer".

  Na początku 2007 roku Paparizou podpisała kontrakt z greckim oddziałem fińskiej firmy Nokia. W związku z kampanią reklamową na rok 2008, wystąpiła w reklamie Nokii śpiewając swoją piosenkę "Ola Einai Mousiki" ("Wszystkim jest muzyka"). W styczniu 2008 roku wraz z Sony BMG Greece nawiązała współpracę z detalistą Plaisio i wydała specjalną edycję odtwarzacza MP4, zatytułowaną MP4 Total Helena (2GB) z serii Turbo-X. Odtwarzacz zawiera specjalną kompilację "Best of" z 12 utworami i 5 teledyskami dostępną tylko przy jego zakupie.

  2008–2009: Vrisko to logo na zo

  Na początku 2008 roku Elena Paparizou rozpoczęła pracę nad nowym albumem, którego premiera odbyła się 12 czerwca 2008 roku. Album zatytułowany Vrisko to logo na zo.

  W lipcu Paparizou wyruszyła w trasę koncertową po Grecji, w ramach której zagrała trzydzieści koncertów. Podczas wywiadu dla Santorini FM, Paparizou powiedziała, że trasa koncertowa zostanie pokazana w Alpha TV w grudniu 2008 roku.

  Paparizou ma swój udział w ścieżce dźwiękowej nowego szwedzkiego filmu "Arn – Riket vid vägens slut". Album Alla himlens änglar został wydany 27 sierpnia i zawiera dwie piosenki śpiewane przez nią. Swój ślad odcisnęły również gwiazdy Melodifestivalen. Dwie wykonywane są przez Sonję Alden, która zajęła siódme miejsce w Melodifestivalen 2007. Innymi uczestnikami Melodifestivalen mającymi swój udział na płycie są Tommy Körberg i Anders Glennmark.

  W wywiadzie dla Kosmoradio 95,1, w trakcie letniej trasy koncertowej, Paparizou ogłosiła, że wkrótce rozpocznie prace nad nowym, angielskim albumem. Datę wydania zaplanowano na 2009 rok.

  Od 2010: Giro Apo T'Oneiro

  Piąty album Paparizou będzie nosił tytuł Giro Apo T'Oneiro i zostanie wydany w Grecji 29 marca 2010 roku.

  29 marca 2010 odbyła się premiera nowego albumu Paparizou zatytułowanego Giro Apo T'Oneiro.

  W trakcie lata 2010 Paparizou ponownie koncertowała po całej Grecji, pierwszy koncert odbył się 30 czerwca w Atenach. Podczas trasy towarzyszył jej zespół Onirama.

  W 2014 roku wzięła udział w szwedzkich eliminacjach Melodifestivalen do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Survivor”. Piosenkarka zajęła ostatecznie czwarte miejsce w finale selekcji.

  Życie prywatne

  Paparizou jest zaangażowana w długotrwały związek z urodzonym w Szwecji, grekiem Tonim Mavridisem. Toni Mavridis jest kompozytorem piosenek i napisał utwory do wszystkich solowych albumów Paparizou.

  Paparizou i Mavridis kupili razem dom na przedmieściach Aten w Glifadzie.

  Przy wielu okazjach, Paparizou komentuje założenie rodziny z Tonim Mavridisem. Kiedy zapytano ją o rodzinę w greckim magazynie "Celebrity" zacytowano ją, jak powiedziała Wierzę, że rodzina jest czymś jak najbardziej naturalnym, czymś czego chcę w swoim życiu. Jakie są moje priorytety? Jeżeli nie mam dzieci, to mogę kontynuować moją karierę? Pewnego dnia to się skończy. Nie chcę być codziennie na scenie, jak jestem już teraz w wieku 25 lat..

  25 grudnia 2008 roku zmarł nagle ojciec Paparizou. Przerwała występy w Iera Odos i wyleciała do Szwecji. Po tygodniu wróciła i koncerty zostały wznowione.

  Ciekawostki

  Moda

  Paparizou w swojej dedykacji zawartej na albumie The Game of Love oddała uznanie swojemu wizażyście Al Gigiemu za stworzenie jej ulubionego stylu, a nawet więcej, jej samej. Podziękowała także Roberto Cavalliemu za jego wkład. Srebrny sandał na starym krześle podczas jej sesji zdjęciowej do albumu The Game of Love pochodzi z jego kolekcji. Jego nazwisko pojawiło się na okładce, ale trzeba mieć dobry wzrok, aby je przeczytać. Paparizou zdobyła nagrodę za najlepszy strój w wideoklipie podczas rozdania nagród muzycznych organizowanych przez kanał MAD TV w 2007 roku. W rankingu przeprowadzonym przez stację telewizyjną E! na najseksowniejsze kobiety świata Elena Paparizou zajęła 16 miejsce.

  Języki

  Paparizou rozmawia płynnie po grecku, szwedzku i angielsku. W szkole średniej uczyła się także francuskiego i hiszpańskiego. W wywiadzie dla Rythmos 94.9 wspomniała, że jej marzeniem byłoby stworzenie piosenki składającej się ze słów z każdego języka na świecie. Przykładem jest jej hit "Heroes", który zawiera słowa z trzech języków. W wywiadzie dla Orange FM 93.2, Paparizou powiedziała, że zaczęła się uczyć perskiego i fińskiego.

  Elena czy Helena

  Poprawna pisownia jej imienia jest przedmiotem sporów. W starożytnym języku greckim używany był akcent zwany spiritus asper (pol. przydech mocny), który wskazuje głoskę "Η", czyli "eta" (podobnie jak łacińska głoska "H" w imieniu "Helena"). Zostało to zniesione kilka wieków temu, ale greckie imię "Έλενα" było już wymawiane jako "Elena" w momencie narodzin Paparizou. Pisownia ze spiritus asper została jednak utrzymana w systemie znanym jako polytonic orthography, który nie posiada znaczenia fonetycznego, ostatecznie przestał być używany 30 lat temu.

  Elena Paparizou urodziła się w Szwecji, gdzie imię "Helena" istnieje i można przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem, że wielu Szwedów zapisuje jej imię jako "Helena". Znaczy to tyle, że imię Paparizou, czyli "Elena", jest pisane błędnie jako "Helena". Mimo że wielu Szwedów popełnia tu błąd, jej imię jest zarejestrowane w szwedzkich urzędach jako "Elena", i które jest także używane przez nią, a wcześniej przez media w Szwecji.

  W trakcie kariery w Grecji, jej imię zawsze jest pisane jako "Elena", ale w Szwecji i we wszystkich innych krajach poza Grecją, jak podczas drugiego występu na Eurowizji (w 2005) pojawiła się z pisownią "Helena", która była bardziej powszechna. Sama Paparizou przyznaje w szwedzkich wywiadach, że wybrała pisownię swojego imienia z literą "H" na Eurowizję i do albumu z 2005 roku dla ludzi z innych państw, aby nie mylić jej imienia z innymi imionami takimi jak "Jelena", czy "Chelena". Litera "H" jest używana tylko w międzynarodowych wydaniach.

  Dyskografia

  Greckojęzyczne albumy studyjne

  • 2004 – Protereotita
  • 2006 – Iparhi Logos
  • 2008 – Vrisko To Logo Na Zo
  • 2010 – Giro Apo T'Oneiro

  Anglojęzyczne albumy studyjne

  • 2005 – My Number One
  • 2006 – The Game of Love

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform